15.11.2018
Jak oduczyć psa złych nawyków? Konkretne przykłady!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy najlepiej wychowywać od małego, łatwiej wtedy uniknąć problemów. Te starsze jednak także można oduczyć wielu nieprawidłowych zachowań. Trzeba tylko wiedzieć jak!
fot. Shutterstock
Jeśli nie będziemy wychowywać konsekwentnie psa już od najmłodszych lat, to później możemy borykać się z problemami wychowawczymi. Nie znaczy to jednak, że nic nie da się już zrobić. Jak oduczyć psa złych nawyków?
Bernardyn przewraca dziecko
Mój pies, a jest nim roczny bernardyn Trąbek oraz mój ośmioletni syn po prostu przepadają za sobą. Problem w tym, że ta ich szczenięca miłość zupełnie nie zna granic. Odkąd pamiętam, „chłopcy” uwielbiają się ze sobą bawić.
Na sam widok mojego Bartoszka Trąbek rozpoczyna istne szaleństwo, lecz ich zabawa trwa krótko, jako że ten ogromny pies potrafi wywrócić dziecko, choćby machnięciem ogona. A potem jak zwykle krzyk, płacz i przestraszony całym tym zajściem pies pod stołem. Zorientowaliśmy się, że bernardyn jest zbyt dużym psem dla dziecka, ale przecież na zmianę jest już za późno.
Jak oduczyć psa złych nawyków?
Na szczęście nie jest zbyt późno na zmianę zachowania Trąbka i jego relacji z Bartoszem. Konieczna jest rozmowa z dzieckiem, podczas której rodzice wytłumaczą, że Trąbek będzie się mógł z nim bawić dopiero wtedy, gdy nauczy się robić to w sposób delikatny. Do tego czasu Bartosz powinien tak traktować psa, aby nie kojarzyć mu się wyłącznie z szaloną zabawą.
Kontakt dziecka z czworonogiem powinien odbywać się wyłącznie pod kontrolą rodziców. Ważne, by pies znał podstawowe komendy (siad, waruj), które rodzice mogą mu wydawać, by nieco uspokoić sytuację. Z czasem i dziecko, jeśli nie będzie się psa bało, warto nauczyć „pracy” z psem, polegającej na wydawaniu poleceń. Dobrze też zwrócić uwagę, by chłopiec nie wywoływał tego szaleństwa, a zachowywał się w miarę spokojnie, bo w starciu sił ma niewielkie szanse. No i na koniec rolą rodziców jest zaproponowanie Bartoszowi i Trąbkowi statecznych zabaw, takich jak szykowanie psu maty węchowej czy konga ze smakołykami. Sukces tej współpracy zależy w dużej mierze od cierpliwości rodziców.
Golden kopie doły
Nasza golden retrieverka Lalka ma półtora roku i podobno, jeśli wierzyć literaturze, zalicza się do ras, które łatwo wychować, które „same się uczą”. Moja suka stanowi jednak wyjątek od reguły, gdyż jej zachowanie nastręcza nam ogromnych problemów.
Zachowuje się nieznośnie, nałogowo kopiąc doły. Czyni to tak namiętnie, że nasz ogród przypomina raczej wojskowy poligon. A mogłoby się wydawać, że zapewniliśmy Lalce komfortowe warunki: duży kojec i wybieg.
Jak oduczyć psa złych nawyków?
Zły nawyk polegający na kopaniu dołów w ogrodzie raczej trudno jest zwalczyć bezpośrednio, gdyż wymagałoby to bezustannej obserwacji psa i odwoływania go od tej czynności. W tej jednak sytuacji należy zastanowić się nad przyczynami takiego zachowania się Lalki i jeśli to możliwe – zlikwidować je. Po pierwsze, warto sobie uświadomić, że golden retrievery wymagają stałego kontaktu z właścicielami i powinny mieszkać w domu. Stałe przebywanie na zewnątrz, bez ludzi, jest dla tych psów niewskazane i rodzi frustrację. Dlatego nie trzeba się dziwić, że znudzony i osamotniony pies znajduje sobie takie czy inne zajęcie zastępcze, którego nie tolerują jego państwo. Cierpi, bo nie ma ani towarzystwa, ani zajęcia. Wybrał kopanie, równie dobrze mógłby bez przerwy szczekać…
Po drugie, ważną kwestią jest tutaj ruch na świeżym powietrzu. Wybiegany pies przejawia o wiele mniejsze skłonności do takich występków, o jakich mówi właścicielka Lalki. Należy podkreślić, że nawet największy ogród nie zaspokoi potrzeby ruchu psa oraz ciekawości świata. Każdy pies, a szczególnie golden retriever powinien wychodzić na długi spacer. Jeśli nie codziennie, to co najmniej kilka razy w tygodniu.
Bouvierka pilnuje rzeczy
Moja suka Besi rasy bouvier des flandres jest zazwyczaj miła i posłuszna, lecz gdy tylko znajdzie coś, czego mogłaby popilnować, przemienia się w bestię. Nie tylko nie pozwala sobie odebrać miski z jedzeniem (a tym bardziej kości), lecz nawet nieopatrznie zostawionej na podłodze torby z zakupami. Upatrzonej przez siebie rzeczy potrafi pilnować nawet przez kilka godzin.
Najgorzej jest wtedy, gdy Besi waruje w przejściu między kuchnią a salonem, paraliżując tym samym życie w mieszkaniu, gdyż wszyscy, oprócz męża, boją się obok niej przejść. Jak oduczyć psa złych nawyków?
Jak oduczyć psa złych nawyków?
W pierwszej kolejności należy nauczyć Besi, aby nie warczała przy misce z karmą. W tym celu sypiemy do miski niewielką ilość pokarmu, po czym wielokrotnie zbliżamy do naczynia dłoń i dodajemy nieco jedzenia. Gdy pies już toleruje takie zachowanie, posuwamy się o krok dalej. Bierzemy miskę do ręki i stawiamy ją w innym miejscu pomieszczenia. Za prawidłowe, tzn. nieagresywne zachowanie nagradzamy psa.
Kolejny etap to oduczanie pilnowania przypadkowych przedmiotów. Jeśli takie zachowanie zdarzy się, staramy się odwołać pupila od zdobyczy, stosując jakiś smakowity argument. Potem bierzemy ów przedmiot do ręki i podajemy go psu do pyska, jednocześnie przytrzymując go w dłoni. Mówimy np. „daj” a w drugiej ręce pokazujemy smakołyk, który dajemy czworonogowi w momencie, gdy odda przedmiot.
Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined