13.04.2020
Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Uwielbiasz spędzać czas ze swoim psem, ale wolisz, gdy wszystkie cztery łapy ma na podłodze. On jest przeciwnego zdania i chętnie wskakuje na kanapę, łóżko i fotel. Czy można go tego jakoś oduczyć?
fot. Shutterstock
Dbasz o swojego najlepiej, jak potrafisz. Zapewniasz wszystkie jego potrzeby, wychodzisz na spacery, uczysz, na czym polega życie u boku człowieka. Ale jest coś, czego nie możesz znieść – psiej sierści na powierzchni kanapy, kłaków wbitych w oparcie fotela i piachu wnoszonego do łóżka. Mówiąc wprost, psu na meblach mówisz zdecydowane „nie”. Czy jest skuteczny sposób, by oduczyć pupila wchodzenia na kanapę lub łóżko?
Dlaczego psy uwielbiają wylegiwać się na kanapach i fotelach?
No cóż, w tej kwestii czworonogi nie różnią się od ludzi – podobnie jak my, uwielbiają wygodę. Jeśli mają wybierać pomiędzy twardą podłogą lub nieco mniej twardym dywanem a miękką kanapą, wybiorą właśnie ją. Poza tym czują się członkami rodziny, a rodzina trzyma się razem – czyż nie? Obserwują więc, gdzie ludzie spędzają czas i kombinują, jak by się tu znaleźć blisko nich. Wskoczenie na mebel, na którym właśnie siedzi człowiek lub na pewno zaraz się na nim pojawi, wydaje się więc doskonałym pomysłem z punktu widzenia psa! Poza tym nasze fotele i łóżka są przesiąknięte zapachem domowników. Pupil czuje się więc na nich dobrze i bezpiecznie, otulony znajomymi zapachami.
Tęsknota za ukochanym opiekunem to też powód, dla którego psy tak chętnie wchodzą na łóżka i fotele, gdy nie ma nikogo w domu. Psiak, który na co dzień przebywa wyłącznie na podłodze i śpi w swoim legowisku, gdy zostaje sam, natychmiast układa się na kanapie. Robi to między innymi po to, by dodać sobie otuchy, otulając się ulubionym zapachem – twoim.
Równie ważna kwestia to wysokość, jaką zapewniają meble – psiak widzi z nich więcej i może obserwować całe otoczenie. Dlatego w piętrowych domach psy lubią leżeć na półpiętrze, bo stamtąd doskonale widzą, co się dzieje na dole. Taki fotel zastępuje więc „wzgórze”, stanowiąc świetny punkt obserwacyjny. Omawiając powody, dla których psiaki uwielbiają meble, nie można nie wspomnieć o krzesłach przy stole. Ale tutaj sprawa jest chyba jasna – ewidentnie kieruje nimi miłość do jedzenia. Nie da się być już bliżej talerzy niż na krześle dosuniętym do stołu!
Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę?
Jeśli dopiero zamierzasz mieć psa lub jesteś szczęśliwym opiekunem szczeniaka, sprawa jest prosta. Nie pozwól psiakowi, pod żadnym pozorem, wchodzić na meble, jeśli nie chcesz, by robił to jako dorosły pies. Niby jest to oczywiste, ale często maluchom pozwalamy na wiele, licząc na to, że potem jakoś z tego wyrosną… A to tak nie działa. Psiak uczy się od pierwszych dni w naszym domu i nabiera nawyków – zarówno tych dobrych, jak i tych złych. Kilkukilogramowy szczeniaczek może nas rozczulać i możemy wpaść na pomysł, by pozwolić mu leżeć na kanapie. Pamiętajmy jednak, że za rok ten sam piesek będzie już ważył 30 kg i będzie zaskoczony, dlaczego teraz przestało nam się to podobać…
1. Zachęć do zejścia
Najłatwiejszą metodą jest poproszenie psiaka, by zszedł na ziemię. Poproszenie i nagrodzenie go za zejście – nie krzyczenie! Aby psiak zeskoczył na podłogę, musimy go czymś zachęcić – jedzeniem lub zabawką, zależy, co jest dla niego atrakcyjniejsze. Za każdym razem, gdy powiemy „zejdź”, pokażmy mu przysmak lub ukochany szarpak. Gdy tylko pupil znajdzie się na ziemi, nagródźmy go i pochwalmy. W ten sposób pies nauczy się, że schodzenie z mebli mu się opłaca, bo to za przebywanie na podłodze otrzymuje nagrody.
Z czasem przestajemy nagradzać czworonoga po każdym wykonaniu polecenia, chwalimy go tylko słownie, a atrakcyjną nagrodę podajemy tylko od czasu do czasu, z zaskoczenia, by wzmocnić pożądane zachowanie.
2. Naucz wchodzenia na komendę
Może się to wydawać dziwne, ale pozwoli ci przejąć kontrolę nad sytuacją. Jeśli nauczysz psa wchodzenia na kanapę czy fotel na komendę, to ty będziesz decydował o tym, kiedy psiak może wejść na mebel. Możesz wydawać to polecenie coraz rzadziej, a w końcu wcale nie będziesz psa prosił o wskoczenie na łóżko – i problem trochę sam się rozwiąże. Ten sposób dotyczy oczywiście tylko tych psów, które i tak już wskakują na meble. Jak zatem nauczyć tej sztuczki psa? Usiądź na kanapie. Zwróć uwagę, czy pies cię obserwuje. Jeśli tak, klepnij kilka razy ręką w siedzenie mebla i słownie zachęć psa, by wskoczył. Gdy tylko znajdzie się na górze, powiedz „wejdź”. Pochwal go i nagródź smakołykiem. Po chwili wspólnego siedzenia powiedz „zejdź” i nagródź psa za to, że wykonał zadanie.
W ten sposób możecie się bawić kilka razy dziennie. Ważne, by wszystko odbywało się w atmosferze dobrej zabawy i ani wejście na kanapę, ani zejście z niej nie było czymś złym, a jedynie dobrze wykonanym zadaniem. Nie nagradzaj psa jedynie wtedy, gdy wejdzie na kanapę bez twojego polecenia – ważne, by zrozumiał, że pochwalisz go jedynie wtedy, gdy zrobi to na komendę.
3. Spraw, by na podłodze też było fajnie
Nadal zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by oduczyć psa wchodzenia na kanapę? Spójrz na sytuację z perspektywy pupila. Zorganizuj mu miejsce na podłodze tak, by było mu równie miło, jak na kanapie. W pobliżu swojego mebla (dosłownie na wyciągnięcie ręki), na którym często odpoczywasz, postaw wygodne psie legowisko. Jeśli twój pupil lubi obserwować, co dzieje się w domu, wybierz legowisko na podwyższeniu. Umieść w nim kocyk i poduszkę, gdy wiesz, że twój podopieczny lubi się wtulać w miękkie materiały. Chwal psiaka za każdym razem, gdy zamiast twojej kanapy wybierze… swoją. Podawaj mu też gryzaki, którymi będzie się mógł zająć w swoim łóżeczku.
A jeśli to wszystko nie pomoże, zadbaj o łatwe w praniu narzuty, zdejmowalne pokrowce i mocny odkurzacz. Cóż, nikt nie mówił, że życie z psem będzie łatwe – jest piękne, ale i pełne kłaków!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined