13.09.2018
Duży też chce być ładny! Jak pielęgnować psy dużych ras?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Do salonów psiej urody trafiają nie tylko przedstawiciele małych ras ozdobnych. Duże psy wymagają równie starannej pielęgnacji.
fot. Shutterstock
Psie SPA oferują szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Jednakże wszystko zależy też od rasy psa – są mniej lub bardziej wymagające. Również częstotliwość ich wykonywania jest związana z sierścią, jaką ma zwierzę. A jak pielęgnować sierść psa większej rasy?
Owczarek staroangielski bobtail
- Szata wełnista, skręcona. Jeśli mamy wystawowego bobtaila nie powinniśmy obcinać sierści, gdyż jej odrastanie trwa około roku.
Jak pielęgnować sierść psa tej rasy? Zabiegi pielęgnacyjne powinny rozpocząć się od wyczesania zwierzęcia metalową szczotką i grzebieniem (rzadkim i gęstym). Możemy użyć specjalnego pudru ułatwiającego rozczesywanie. Szczególną uwagę zwracamy na włosy w pachwinach, na udach, brzuchu, pod uszami i na brodzie. Psa wstawiamy do wanny wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem szamponu odtłuszczającego. Pozwala to odmoczyć bardzo gęstą sierść i dotrzeć kosmetykom do skóry. Po kilku minutach wypuszczamy wodę i spłukujemy resztki szamponu.
Do kąpieli właściwej stosujemy szampon regenerujący. Następnie nakładamy balsam, a po opłukaniu psa odżywkę natłuszczającą włos i zapobiegającą kołtunieniu (lekko ją spłukujemy). Pupila suszymy, nakładamy płyn antystatyczny i znów suszymy, wyczesując jednocześnie szatę gęstą metalową szczotką. Wycinamy sierść między opuszkami i wokół stóp, przystrzygamy zniszczone końcówki włosa, włosy pod uszami (wokół małżowiny) i w okolicach odbytu, jak również usuwamy pojedyncze włoski w kącikach oczu. Na zakończenie skracamy pazury. Tak wykonany zabieg wystarcza na 6-7 tygodni. Dobrze natłuszczona szata nie wymaga częstego czesania. A jak pielęgnować sierść psa rasy bouvier des flandres? U nich zabiegi pielęgnacyjne wyglądają tak samo.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
Kerry blue terrier
- Szata miękka, skręcona, z przewagą włosa jedwabnego, niewielka ilość podszerstka. Pielęgnację rozpoczynamy od wyczesania sierści, głównie na łokciach, wewnętrznej stronie kończyn i na brodzie.
Możemy użyć specjalnego pudru, który ułatwi nam pracę. Psa wstawiamy do wanny wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem szamponu odtłuszczającego. Odmoczenie sierści pomaga usunąć zanieczyszczenia. Do właściwej kąpieli stosujemy szampon regenerujący, po czym nakładamy balsam i spłukujemy pupila. Na sierść na kończynach i na końce włosów na brodzie nakładamy odżywkę nawilżającą. Dokładnie suszymy psa suszarką, modelując włos metalową szczotką (staramy się go wyprostować). Maszynką strzyżemy sierść na podgardlu, udach i w okolicach odbytu. Nożyczkami obcinamy włos na tułowiu i szyi, tak aby pod brzuchem sierść tworzyła ukośną linię (krótsza ma być przy słabiznach, dłuższa przy łokciach). Następnie maszynką strzyżemy uszy i głowę, nadając jej długi, wąski kształt. Broda musi być tak uformowana, aby policzki były słabo zaznaczone.
Włos na kończynach skracamy nożyczkami, nadając im kształt kolumn. Przycinamy sierść między opuszkami i wokół stóp. Na końcu wyskubujemy włosy z wnętrza małżowiny i obcinamy pazury. Jeżeli nie przygotowujemy psa na wystawę, na kończyny możemy nałożyć odżywkę zapobiegającą kołtunieniu sierści. Tak wykonany zabieg wystarcza na osiem tygodni. Tak samo pielęgnujemy m.in.: czarne teriery, soft coated wheaten terriery i mieszańce o podobnej szacie.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
Airedale terrier
- Szata szorstka, twarda, z podszerstkiem, wymagająca trymowania.
Jak pielęgnować sierść psa tej rasy Airedale terrier? Pielęgnacja rozpoczyna się od wyczesania czworonoga metalowym grzebieniem (tułów – gęstym, głowę i kończyny – rzadszym). Następnie trymujemy sierść na tułowiu i na głowie (nadajemy jej wąski, prostokątny kształt), a potem na uszach i podgardlu. Przygotowujemy kąpiel w szamponie dla psów szorstkowłosych. Nakładamy balsam, a po spłukaniu płyn antystatyczny (na kończyny i grzbiet). Dokładnie wycieramy psa ręcznikiem.
Suszarką suszymy sierść, modelując ją jednocześnie metalową szczotką. Wycinamy włos między opuszkami, wokół stóp, pod ogonem, w okolicach odbytu i wokół małżowiny. Na zakończenie skracamy pazury. Tak wykonany zabieg wystarcza na trzy miesiące. Przygotowanie do wystawy rozpoczynamy 10 tygodni wcześniej, odrastający włos musi być różnej długości. Tak samo pielęgnujemy m.in.: teriery irlandzkie, charty irlandzkie i mieszańce o podobnej szacie.
Owczarek francuski briard
- Szata długa, twarda tzw. kozia, falująca, z podszerstkiem.
Rozczesujemy skołtunioną sierść średniej gęstości grzebieniem i metalową szczotką. Możemy użyć specjalnego pudru. Następnie wstawiamy psa do wanny wypełnionej ciepłą wodą, w której rozpuszczamy szampon odtłuszczający. Do właściwej kąpieli stosujemy szampon dla psów długowłosych, o lekko twardej szacie. Nakładamy balsam i spłukujemy po kilku minutach. Odciskamy sierść płóciennym ręcznikiem i nakładamy płyn antystatyczny. Suszymy psa suszarką, modelując włos tak, aby gładko przylegał.
Przystrzygamy sierść między opuszkami i wokół stóp, pod ogonem i w okolicach odbytu. Na końcu skracamy pazury. Jeżeli chcemy zabezpieczyć włos przed kołtunieniem i łamaniem, w okresie między wystawami możemy używać po kąpieli specjalnego oleju rozpuszczonego w wodzie, którym polewamy psa. Tak wykonany zabieg wystarcza na 10 tygodni. Tak samo pielęgnujemy m. in.: bearded collies, pon-y i mieszańce o podobnej szacie.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
Autor: Jolanta Tarułka
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined