10.12.2019
Jak przeprowadzić się z psem do nowego domu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przeprowadzka to niewątpliwie stresujące przeżycie, zwłaszcza dla zwierzaka. Jak przeprowadzić się z psem do nowego domu, aby zniwelować negatywne emocje?
fot. Shutterstock
Przeprowadzka to zawsze mieszanka różnych emocji: ekscytacji, radości, oczekiwania na nowe warunki, ale też strachu, jak sobie z tym wszystkim poradzimy. Jeśli do tego dołącza stres, negatywne emocje mogą wziąć górę. Jak temu zapobiec? Jak przeprowadzić się z psem do nowego domu? Gruntownie się przygotować!
Nie każdy pies tak samo przeżywa przeprowadzkę
Ta myśl powinna ci towarzyszyć od początku, zwłaszcza gdy znajomi raczą cię opowieściami z piekła rodem o tym, jak ich pies nie był w stanie się przystosować do nowych warunków. Psy, podobnie jak i ludzie, mają różne usposobienia. Niektóre emocje mają „na wierzchu” – szybko wchodzą w stan ekscytacji, a drobna zmiana może wpłynąć na ich stan zdrowia i zachowanie. Z drugiej strony wiele psów z natury mniej stresuje się zmianą miejsca pobytu. Dotyczy to również tych zwierząt, które sporo podróżują. Nie zakładaj więc od razu, że u was będzie najgorzej – najpierw oceń charakter swojego psa.
Znane obiekty ułatwią sprawę
Im bardziej pies będzie czuł się bezpiecznie, tym mniej przeżyje zmianę miejsca pobytu. Z tego powodu zawsze miej pod ręką jego ulubioną zabawkę, kocyk pachnący starym domem, dobrze znaną miskę. Nie pokazuj pupilowi, że dzieją się straszne rzeczy, bo to, co uważasz za troskę, on będzie odbierał z niepokojem. Lepiej przeprowadzkę znoszą psy, które mają dobrze wprowadzoną klatkę kennelową. Dlaczego? To proste – czują się tam bezpiecznie. Właściwy trening klatkowy sprawia, że pies uważa swoją klatkę za azyl i uczy się wyciszać w niej negatywne emocje. Niektórym psom z kolei wystarczy znane legowisko – i znów, każdy pies jest inny.
Jak przeprowadzić się z psem do nowego domu?
Najlepiej – sprawnie i komfortowo. Warto wcześniej przewieźć rzeczy, aby pies trafił do miejsca wypełnionego znanymi przedmiotami. Jeśli trwa remont, dobrze jest znaleźć sobie i psu tymczasowe lokum, które psiak zna, na przykład dom rodzinny, do którego razem jeździcie. U psów bardzo wrażliwych, źle reagujących na zmiany, warto rozpatrzeć wprowadzenie preparatów redukujących stres. Do tego dobrze jest zapewnić psu naturalny sposób na rozładowanie napięcia poprzez spacery, trening z człowiekiem, ale też naturalne gryzaki do żucia albo zabawki wypełnione jedzeniem do lizania.
Wyprowadzka od rodziców – z psem czy bez psa?
Wiele osób zastanawia się nad wyprowadzką z domu rodzinnego i tym, czy zabrać ze sobą psa. To zależy tak naprawdę od wielu kwestii. Jeśli dotychczas zawsze ktoś był z psem w domu, a nagle miałby on mieszkać w miejscu, gdzie na osiem godzin zostanie sam – na początku może być ciężko. W takiej sytuacji nastaw się na intensywną pracę z psem. Jeśli jednak dotychczas to ty zajmowałeś się pupilem, a reszta rodziny była jedynie pomocą, w nowym miejscu zaś znajdziesz czas, aby kontynuować opiekę – zabierz psa ze sobą.
Kiedy nie warto przeprowadzać się z psem? Jeśli jest to starsze zwierzę o wyrobionych nawykach, czasem lepiej, aby zostało w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Jeżeli pies wymaga intensywnej opieki z uwagi na stan zdrowia albo jego przewlekłe, zaawansowane leczenie jest prowadzone przez specjalistę w danej okolicy – warto rozpatrzyć pozostawienie go w domu rodzinnym. To samo dotyczy psów, które z natury są lękliwe, niechętnie pracują z człowiekiem i źle znoszą zmiany.
Co więcej, jeśli wyprowadzasz się na studia, zastanów się nad logistyką. Ile czasu poświęcisz psu? Czy jesteś gotowy, w razie potrzeby, zrezygnować z imprez albo wynająć kogoś, kto zajmie się psem pod twoją nieobecność? Jak poradzisz sobie finansowo z utrzymaniem psa? Co w sytuacji, gdy pies nie będzie mile widziany w mieszkaniu albo zacznie mieć objawy lęku separacyjnego? Nie wszystkie sytuacje są takie same – warto rozpatrzeć je indywidualnie, podejść do tematu realnie i podjąć działania korzystne dla psa.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined