04.07.2019
Jak uspokoić podekscytowanego treningiem psa?
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od jakiegoś czasu mam problemy z nauką sztuczek z moim psem. Zawsze chętnie słuchał i wykonywał polecenia, bardzo szybko się uczył nawet trudnych sztuczek, ale teraz tylko gdy chcę poćwiczyć z moim kundelkiem, od razu robi się nad pobudliwy. Zaczyna skakać i szaleć na widok smakołyka, którego je na co dzień, nie wiem jak temu zaradzić, aby podczas treningów pies był skupiony i spokojny. Proszę o pomoc.
Takie nagłe, na pozór drobne zmiany w zachowaniu dorosłych psów często wiążą się z jakąś chorobą u czworonoga. Pojawiająca się niespodziewanie nadmierna żarłoczność może być na przykład objawem cukrzycy, problemów z trzustką lub tarczycą. Oczywiście każdej z takich chorób zazwyczaj towarzyszą inne objawy, jednak w początkowym stadium mogą zostać przeoczone. Warto więc, byś zabrała pupila do weterynarza na przegląd i poprosiła o wykonanie morfologii i biochemii z krwi psiaka. Takie regularne kontrole powinny być wykonywane u każdego psa co roku. Pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości w jego zdrowiu i dadzą lekarzowi szansę na zwalczenie choroby w zarodku.
Jeśli okaże się, że psiak jest całkowicie zdrowy, należy poszukać innej przyczyny problemu. Nadmierne pobudzenie podczas treningu może wiązać się z jakąś zmianą, która niedawno zaszła w życiu czworonoga. Drugi pies w domu, zmiana sposobu żywienia, przeprowadzka – takie rzeczy mają wpływ na ogólne samopoczucie psa i mogą sprawiać, ze trening staje się dla niego chwilowo zbyt stresujący. Takie pobudzenie psa może być także wynikiem ostatnich upałów.
Możesz także zastanowić się, czy nie wymagasz od psa zbyt wiele. Za szybkie wprowadzanie rozproszeń czy zbyt długie serie komend z odłożoną nagrodą mogą być przyczyną frustracji u psa, która objawia się nadmierną ekscytacją. Psiak może być też najzwyczajniej w świecie przetrenowany. Spróbuj zrobić mu dłuższą, minimum dwutygodniową przerwę od jakiejkolwiek nauki i postaw na relaks i wyciszające spacery z dużą ilością węszenia. Po takiej przerwie nie ruszaj od razu pełną parą z ćwiczeniami – zacznij od krótkich sesji, w których będziesz psu przypominać najprostsze sztuczki i przez kolejne 2 tygodnie stopniowo wracaj do dawnego rytmu. Psy także potrzebują wakacji!
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined