23.09.2017
Jak zajmować się psem samotnikiem?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pies, który lubi być sam, może po prostu mieć taki charakter. Ale może też tłumić w sobie problemy - i wtedy warto stawić im czoła.
fot. Shutterstock
Samotnik żyje we własnym świecie. Często nie wie nawet, co się dzieje wokół niego, ale nie jest mu to potrzebne do szczęścia.
Poprawić więź
Najlepsze zajęcie dla samotnika to takie, które rozwinie go, trochę wybudzi ze snu, a przy tym poprawi więź z tobą. Wycofanego samotnika trzeba trochę ośmielić i pokazać mu, że to właśnie ty jesteś jego najlepszym przyjacielem.
Samotnik często zachowuje się tak, ponieważ wiele przeszedł w przeszłości – być może ktoś źle go traktował, może ma traumę po pobycie w schronisku.
Opieka nad samotnikiem
Samotnika karm tylko z ręki, a nabierze zaufania do ciebie jako dawcy pożywienia. Zadbaj o to, by znał przynajmniej podstawowe komendy i powtarzaj je w krótkich sesjach każdego dnia. Wprowadź też w jego życie trochę rutyny, która pomoże mu oswoić rzeczywistość – ustal stałe pory karmienia i spacerów. Takie działania spowodują, że samotnik wyjrzy ze swojej jaskini. Może nie od razu, ale po pewnym czasie na pewno.
Samotnik zwykle chroni swoją przestrzeń osobistą i nie jest zainteresowany przytulaniem z twojej strony. Co wcale nie znaczy, że nie jest łasy na pochwały i nagrody, których mu nigdy nie żałuj. Gdy uznasz, że samotnik wyszedł jedną łapą ze swej skorupy, spróbuj nauki sztuczek, co poprawi waszą relację.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined