15.01.2009
Kiedy warto stosować suchy szampon?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Po ten specyfik sięgamy wtedy, gdy tradycyjna kąpiel nie wchodzi w grę. Dotyczy to np. psów szorstkowłosych w okresie wystawowym.
fot. Shutterstock
Nawet odpowiednio dobrany zwykły szampon nieco zmiękcza sierść. Jeśli wykąpiemy pupila tuż przed wystawą, ocena za jakość szaty może zostać obniżona. Gdy więc się zdarzy, że nasz podopieczny na krótko przed prezentacją spłata nam psikusa i ubrudzi się podczas spaceru czymś niezbyt miło pachnącym – wówczas suchy szampon jest nieodzowny. Nie tylko nie zmiękcza on sierści, lecz nawet nieco ją usztywnia.
Kąpiel na sucho jest też wskazana w wypadku psów stróżujących. Tradycyjna kąpiel, nawet przy użyciu specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla danej rasy, pozbawia włos warstwy tłuszczowej, która chroni psa przed zimnem i wilgocią. Jeśli zatem mieszka on na dworze i nie mamy warunków, aby po kąpieli zabrać go na kilka dni do domu (zanim sierść w naturalny sposób się natłuści), warto zastosować suchy szampon.
Wcieramy go w sierść, a po kilkunastu minutach dokładnie szczotkujemy – dopóty, dopóki przestaniemy wyczesywać z niej resztki pudru. Na naszym rynku pojawił się też – działający podobnie jak suchy szampon – preparat w piance. Wcieramy go lub spryskujemy nim psa i czekamy, aż wyschnie. Następnie także dokładnie go wyczesujemy. Minusem suchych szamponów jest to, że nie można ich dobrać do koloru czy rodzaju sierści.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined