11.07.2017
Konfrontacja z silniejszym
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jak zapoznać szczenię z dorosłym psem?
fot. shutterstock
Kontakt szczeniaka z innym psem jest możliwy zazwyczaj dopiero po upływie okresu ochronnego (10-14 dni) po drugim szczepieniu.
Jak zacząć?
Lepiej unikać trzymania malucha na rękach w obecności dorosłego psa, z którym chcemy go zapoznać, ponieważ w ten sposób możemy niechcący wywołać konflikt. Zdarza się, że wyrywający się i popiskujący szczeniak zdenerwuje dużego psa. Czasem próbuje on też wybawić malucha „z opresji”, ściągając go na dół.
Warto zatem pozwolić zwierzętom zapoznać się na ziemi, by miały szansę zachowywać się naturalnie.
Naprawdę rzadko się zdarza, by dojrzały pies zaatakował szczenię. Oczywiście, jeśli mamy podstawy, by podejrzewać go o chęć pogryzienia pieska, w żadnym wypadku nie wolno robić takich eksperymentów. I nie chodzi tu tylko o fizyczne bezpieczeństwo malucha – ewentualny atak mógłby wywołać uraz psychiczny i spowodować agresywne nastawienie do pobratymców w przyszłości.
Najlepiej luzem
Podczas zapoznawania się psy powinny biegać luzem. Jeśli jednak nie mamy stuprocentowego zaufania do starszego czworonoga, możemy go wziąć na smycz.
Osoby obserwujące sytuację powinny w miarę możliwości zachowywać się neutralnie, a zwłaszcza nie wyróżniać żadnego zwierzęcia. Spokój i powściągliwość właścicieli pomogą ich podopiecznym nawiązać właściwą relację.
Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined