03.04.2021
7 produktów z wielkanocnego koszyka
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
A gdyby tak przygotować koszyczek wielkanocny dla psa? Sprawdźcie, co mogłoby się w nim znaleźć!
fot. Shutterstock
Przygotowując koszyczek wielkanocny, warto zrobić jeszcze jeden dla naszego psa. Nie wiesz jednak, co mógłbyś do niego włożyć, aby nie zaszkodzić pupilowi? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Oto 7 produktów, które mogłyby się znaleźć w koszyczku.
1. Jajko tylko na twardo
Jajko, symbol odradzającego się życia, nierozerwalnie łączy się z Wielkanocą. Nie ma problemu, by podzielić się nim i z psem! Wszak jajko kryje w sobie dużo dobrego – witaminy A i E, biotynę, łatwo przyswajalne białko. Trzeba tylko pamiętać, by było dobrze ugotowane, na bardzo twardo. Niedogotowane żółtko czy białko mogłyby psu zaszkodzić. I pamiętajmy też, by nie przesadzić z ilością – to ma być dodatek!
2. Baranek z ciasta lub masła
Baranka do koszyczka wkłada się na znak przywiązania do natury. Ma on też chronić przed niepowodzeniami. Ten wielkanocny przeważnie zrobiony jest z ciasta, cukru, czekolady lub masła. Baranek, którego miałby spróbować pies, może być tylko z ciasta lub masła. Dajmy pupilowi skosztować dosłownie odrobinę – kawałek z ogona lub z ucha.
3. Kiełbasa raczej nie dla psa
Szynki, pieczenie, kiełbasy przeważnie są wytwarzane z mięsa wieprzowego, a na nie wiele psów jest uczulonych. W dodatku zawierają duże ilości soli, pieprzu i przypraw – także toksycznego dla psów czosnku. Musimy więc to powiedzieć – nie dla psa kiełbasa! No, może z okazji świąt – cienki plasterek. Ale tylko jeden!
4. Chrzan zdecydowanie nie!
Korzeń chrzanu czy może lepiej starty chrzan ze śmietanką? Nic z tych rzeczy! Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać psu tego warzywa do jedzenia. Na szczęście jego smak jest tak intensywny, że raczej żaden pies się na chrzan nie skusi…
5. Domowe ciasto bez cukru i lukru
Ciasto w koszyczku to najczęściej babka drożdżowa lub mazurek.Tego drugiego raczej byśmy psu nie dawali, ale kawałek babki może spróbować. Oby tylko nie był to wyrób obficie posypany cukrem pudrem albo polany lukrem.
6. Chleb mała kromka
Przygotowujesz koszyczek wielkanocny dla psa? Możesz włożyć do niego kromkę chleba. W chlebie nie ma nic szkodliwego. Ale nic wartościowego właściwie też nie – to po prostu zapychacz. Dlatego, choć na co dzień nie będzie to dobry pokarm dla psa, od święta może go trochę dostać – jeśli oczywiście będzie chciał!
7. Sól szczypta
Kiedyś do gotowanego w domu jedzenia dla psa dodawało się szczyptę soli. Dziś zastępuje się ją już znacznie bardziej wartościowymi suplementami. Choć duże ilości soli są dla psa bardzo szkodliwe, to szczypta podana raz w roku nie powinna zaszkodzić. A jeśli pies je na co dzień zbilansowaną karmę, lepiej sól w jego koszyczku zastąpić… algami!
Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined