02.11.2017
Mity o psach. Pielęgnacja!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Brudne włosy nie rosną? Rasy bez sierści nie wymagają pielęgnacji? To mity o psach! Dowiedz się, które z nich są prawdziwe, a które pozostają tylko… mitami.
fot. Shutterstock
Mity o psach krążą wszędzie. Można o nich usłyszeć niemal każdego dnia. Niektóre z nich są zabawne i nieszkodliwe. Jednak większość z nich utrwaliła się w naszej świadomości, co może prowadzić do nieprawdziwego postrzegania naszych pupili.
Mity o psach
Warto wiedzieć, które mity o psach są prawdziwe, a które pozostają jedynie mitami. Poniżej przedstawiamy 4 mity dotyczące pielęgnacji psów.
Mit nr 1
Brudne włosy nie rosną, dlatego yorka trzeba często kąpać.
Jaka jest prawda?
To nie brud o tym decyduje, lecz brak odżywienia. Pielęgnacja yorka polega m.in. na nakładaniu odżywki, która chroni włos przed plątaniem się i łamaniem, co może sprawiać, że jest krótszy.
Mit nr 2
Psu można obcinać wąsy na pysku, brodzie i nad oczami.
Jaka jest prawda?
Wibrysy (włosy czuciowe) zwane potocznie wąsami pomagają orientować się w przestrzeni szczególnie w ciemności. Obcięcie ich znacznie utrudnia psu poruszanie się.
Mit nr 3
Rasy psów, które nie posiadają sierści (np. chiński grzywacz), nie wymagają pielęgnacji.
Jaka jest prawda?
Wbrew powszechnemu przekonaniu skóra chińskiego grzywacza wymaga starannej pielęgnacji. U tych ras jest ona bardzo delikatna. Chiński grzywacz powinien być dość często kąpany w delikatnym szamponie przeznaczonym dla czworonogów. Dodatkowo skóra tej rasy psów musi być natłuszczana.
Mit nr 4
Psa można kąpać jedynie raz na pół roku.
Jaka jest prawda?
Psa można kąpać nawet raz w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać odpowiedni szampon dla psa. Z racji tego, że psy posiadają inne pH skóry niż my, nie można do ich pielęgnacji stosować kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć czworonoga, aby się nie przeziębił.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.07.2025
Węglowodany w psiej diecie. Doskonałe źródło energii czy niepotrzebny zapychacz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy w każdej psiej diecie muszą się znaleźć węglowodany? Jakie jest zapotrzebowanie domowego czworonoga na ten składnik pokarmowy i czy na pewno węglowodany są dla psa bezpieczne?
undefined
03.07.2025
Skąd się biorą fobie i lęki u psów? Poznaj wyniki badań!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fobie i lęki u psów to coraz częstszy problem, z którym spotykają się opiekunowie domowych czworonogów. Czego najbardziej boją się psy i dlaczego?
undefined
02.07.2025
Niezbędnik psiego opiekuna. Co zabrać na wakacje z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Planujesz wakacje z psem w Polsce albo wyjazd za granicę? Sprawdź, co musisz zabrać na urlop z psem, by być gotowym na wszystkie sytuacje!
undefined