22.08.2022
Chcesz odchudzić pupila? Oto 7 sprawdzonych sposobów na fitpsa!
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Najlepsze metody na bycie fit? Wiadomo: zdrowe odżywianie i ruch. W wypadku psa jest dokładnie tak samo!
fot. Shutterstock
- 1. Sam bądź fit
- 2. Dopasowana karma
- 3. Odchudzone smaczki
- 4. Sprawdzenie stanu zdrowia
- 5. Trafiona zabawka
- 6. Dłuższe spacery
- 7. Spotkania towarzyskie
1. Sam bądź fit
Psy to istoty bardzo empatyczne, udziela się im nasz nastrój i nasza energia. Jeśli więc marzy się nam energiczny fitpies, nie możemy sami przeleżeć pół dnia na kanapie. Musimy zacząć od siebie, by móc z prawdziwym, nieudawanym entuzjazmem zachęcać do aktywności naszego psa. On – jeśli tylko nie jest bardzo stary lub chory – z pewnością od dawna czeka na taką zachętę! Aby zwiększyć jego motywację, możemy użyć smaczków lub ulubionej zabawki.
2. Dopasowana karma
Chodzisz z pupilem na długie spacery, bawisz się z nim, a on i tak tyje? Być może ma źle dobraną karmę. Wybierając pokarm dla psa, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego wiek i wielkość, ale też to, czy jest wykastrowany i jaki tryb życia prowadzi. Najlepiej poprosić o radę lekarza weterynarii.
3. Odchudzone smaczki
Jeśli chcemy schudnąć, rezygnujemy ze słodyczy, gdy chcemy odchudzić psa, przestajemy mu dawać przysmaki. A to nie zawsze jest konieczne. Przysmaki się przydają podczas szkolenia. Jest ich tak duży wybór, że da się znaleźć nawet takie o bardzo małej zawartości tłuszczu, np. suszone płuca jagnięce zawierają go czasem nawet mniej niż karma typu light. Możemy też kupować przysmaki, które łatwo połamać czy pokruszyć na małe kawałki. Pies będzie miał przyjemność, od której się nie roztyje.
Redakcja poleca:
1. Otyłe psy żyją krócej! To potwierdzone naukowo
2. Rasowe grubasy! Dlaczego niektóre rasy są bardziej otyłe niż inne?
4. Sprawdzenie stanu zdrowia
Jeśli psiak nie reaguje na zachęty do aktywności, jest osowiały, trzeba sprawdzić, czy nic mu nie dolega. Zdrowy pies ma zwykle naturalną potrzebę ruchu. Nawet jeśli nie jest wulkanem energii, to intensywnie węszy. Jeżeli nasz pupil nie przejawia do tego chęci, to albo jest zestresowany (np. nowym otoczeniem czy obecnością innych psów), albo choroba odebrała mu siły. Osłabienie i tycie mogą być spowodowane np. częstą u psów niedoczynnością tarczycy.
5. Trafiona zabawka
W kącie piętrzą się zabawki, a nasz znudzony pupil nawet nie spojrzy w ich stronę? Dlaczego? Po pierwsze, psiak chce się bawić z nami – choćby starą skarpetą. Najfajniejszy, najdroższy gadżet nie jest dla niego atrakcyjny, jeśli leży i nie wprawimy go w ruch. Po drugie, psy lubią różne przedmioty. Jedne kochają piłki, inne miękkie szarpaki, jeszcze inne – piszczące zabawki. Kupmy mu takie, jakie lubi!
6. Dłuższe spacery
Nikt nie schudnie ani nie nabierze masy mięśniowej od rundki wokół bloku. A tak właśnie często wygląda większość naszych spacerów z psem w mieście. Złóżmy obietnicę sobie i swojemu pupilowi, że przynajmniej jeden spacer dziennie będzie porządny: długi i w ciekawym dla psa (a nie dla nas) miejscu. Dla niego ważne są zapachy, atrakcyjne będą też nowe tereny (choć nie dla zwierzaków lękliwych, niezsocjalizowanych które mogą się czuć w nich niepewnie). Odwiedzajcie różne parki, jedźcie za miasto, ewentualnie wybierzcie się na inne osiedle.
7. Spotkania towarzyskie
Najbardziej skory do ruchu jest pies podekscytowany. A taki będzie, gdy spotka kumpla, którego lubi! Warto się umawiać na wspólne spacery ze znajomymi psami, bo te napotkane przypadkiem mogą się okazać złym towarzystwem dla naszego pupila. Nie jest tak, że każdy pies lubi każdego psa – i nie mamy prawa tego wymagać. Zresztą od niewychowanych czworonogów mógłby nabrać złych nawyków, zwłaszcza jeśli dopiero go kształtujemy. Niech żyją prawdziwe psie przyjaźnie! Wspólne zabawy pomogą psu być fit.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined