25.08.2022
Dolej oleju do psiej głowy. Jaki olej jest dla psa najlepszy?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy przysłowiowy olej w głowie ma coś wspólnego z prawdziwym olejem? Jak olej wpływa na mózg naszego psa?
fot. Shutterstock
Jeśli chcesz, by twój pupil stał się prawdziwym mistrzem sztuczek, zacznij podawać mu zdrowe oleje! Są one doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6 oraz wielu witamin. Uzupełnienie diety psa o świeży olej z łososia zapewnia mu dobry nastrój, poprawia pamięć i przyspiesza naukę nowych rzeczy. Psiak, który wraz z pokarmem otrzymuje zdrowe tłuszcze, lepiej się skupia podczas treningów i szybciej zapamiętuje nowe komendy. Olej zawierający omega-3 jest szczególnie ważnym składnikiem diety szczeniąt, których mózg intensywnie się rozwija. Dodatek oleju jest też istotny w wypadku starszych psów, mogących mieć problemy z nauką nowych poleceń i niechętnie uczestniczących w treningach. Zawarte w olejach kwasy omega-3 chronią mózg psa przed starzeniem się, dzięki czemu czworonóg nawet w podeszłym wieku ma chęć na aktywność umysłową.
Ważne! Nie dla grubasków i wrażliwców
Nie każdy pies może dostawać olej! Dodatkowej dawki tłuszczu powinny unikać zwłaszcza zwierzaki otyłe, wymagające diety odchudzającej, czworonogi o wrażliwych żołądkach, mające problemy z nawracającą biegunką, a także te cierpiące na różne choroby, np. na zapalenie trzustki. Jeśli masz wątpliwości, czy twój psiak może dostawać olej, zapytaj o to weterynarza.
Redakcja poleca:
2. CBD dla psa. Czym jest olej konopny i czy warto podawać go psu?
Skrop suchą karmę
Zdrowe oleje to obowiązkowy element diety BARF i gotowanych posiłków. Można je też dodawać do suchej karmy – nawet jeśli są już wymienione w jej składzie. Zawarty w suchych granulkach dodatek oleju jest zazwyczaj niewielki, a cenne kwasy omega-3 utleniają się podczas produkcji, pakowania i przechowywania suchej karmy. W wyniku tego wszystkiego do psiej miski trafia ich naprawdę niewiele. Dlatego warto codziennie dodawać do karmy odpowiednią ilość zdrowego oleju, by zapewnić psiakowi wystarczająco dużo kwasów omega-3 w diecie.
Czy zwykły olej się nada dla psa?
Jeśli twój psiak karmiony jest gotowanym jedzeniem, olej dodawaj dopiero po ugotowaniu i wystudzeniu posiłku. Oleje przeznaczone dla psów mają na etykiecie szczegółowe dawkowanie, zależne od wielkości zwierzaka. Zwykły olej kupiony w sklepie spożywczym również można dolać do miski pupila. Małemu czworonogowi podawaj nie więcej niż kilka kropel, średniemu psu – pół łyżeczki, a dużemu – całą. Nie przesadź, bo olej jest bardzo kaloryczny!
Jaki olej jest dla psa najlepszy?
Olej olejowi nierówny. Czy naszemu czworonogowi najlepiej służą te same oleje co nam?
Olej z łososia
Olej z łososia to niezaprzeczalnie najzdrowszy olej, jaki możemy podać naszemu domowemu czworonogowi. Zawiera nie tylko cenne tłuszcze i witaminy, ale również niezwykle ważne dla rozwoju zwierzaka kwasy tłuszczowe EPA i DHA, których nie znajdziemy w żadnym innym oleju roślinnym. Olej z łososia może być podawany każdemu zdrowemu psu niezależnie od jego wieku. Nie powinien się on nigdy znaleźć jedynie w posiłkach czworonogów, które są uczulone na ryby.
Oliwa z oliwek
Zawiera wysokie dawki kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które wspomagają rozwój mózgu oraz procesy uczenia się. W składzie oliwy z oliwek znajdują się również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, E, D i K. Podawanie naszemu pupilowi niewielkich ilości oliwy z oliwek może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór oraz rozwinięcia się u zwierzaka chorób serca. Dowiedziono, że ten olej wpływa także na prawidłowe nawilżenie i zdrowie skóry naszego czworonoga.
Olej lniany
Tłoczony na zimno olej z nasion lnu składa się w ponad połowie z pożądanych w diecie psa kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki temu nie tylko wpływa pozytywnie na procesy uczenia się i zapobiega złemu samopoczuciu, ale także poprawia pracę układu pokarmowego, a w niewielkich dawkach może nawet wspomóc odchudzanie. Ponadto jest bogaty w witaminę E, która pozwoli zwierzakowi zachować młody wygląd i doskonałą sierść nawet wtedy, gdy się już zestarzeje.
Olej z nasion wiesiołka
Olej z wiesiołka wzbogaca dietę czworonoga w cenne kwasy tłuszczowe linolowy i gamma-linolenowy. To również doskonałe źródło innych prozdrowotnych składników, takich jak witamina E, cynk, selen, magnez, wapń i aminokwasy. Dzięki temu jego dodatek wpływa na pracę mózgu – nastrój, sprawne myślenie i pamięć – oraz na zdrowie skóry i oczu, a także na wygląd sierści czworonoga.
Autor: Dakota Świątkowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined