24.03.2021
Awokado dla psa. Czy pies może jeść awokado?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podawanie psu tego owocu jest niezwykle kontrowersyjne. Czy pies może jeść awokado? Spróbujemy rozwiązać tę odwieczną zagadkę!
fot. Shutterstock
Awokado to bezsprzecznie jedno z najzdrowszych owoców! Powinno znaleźć się w kuchni każdej osoby dbającej o swoją dietę. Nic dziwnego, że wielu opiekunów chce włączyć awokado do diety ukochanego pupila. W internecie możemy jednak znaleźć wiele sprzecznych informacji mówiących o toksyczności całego owocu, samej skórki, pestki… Czy pies może jeść awokado? Sprawdźmy!
Co zawiera awokado?
Awokado to najbardziej kaloryczny owoc – zawiera bowiem aż 15% tłuszczu i 160 kcal w 100 gramach. Nie da się jednak ukryć, że jest wyjątkowo zdrowy. W jego składzie znajdziemy cenne kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, a także potas, witaminę C, E i A, witaminy z grupy B oraz liczne przeciwutleniacze. Uzupełnienie posiłku o awokado poprawia wchłanianie wielu zawartych w innych owocach i warzywach prozdrowotnych substancji, takich jak likopen czy witamina A. Dzięki tym właściwościom awokado powinno znaleźć się w diecie osób cierpiących na miażdżycę, cukrzycę i różne nowotwory.
Ten zielony owoc stał się także popularny ze względu na ogromną liczbę sposobów, w jaki można go przygotować. Awokado smakuje zarówno na surowo jako przekąska, jak i w formie dodatku do przeróżnych dań, sałatek i kanapek. Z owocu tego można robić także pastę guacamole i dodawać do deserów. Czy awokado będzie tak samo zdrowe dla domowego czworonoga?
Czy pies może jeść awokado?
W internecie możemy natknąć się na informację, że owoc awokado zawiera persin, związek niezwykle trujący dla koni, królików, ptaków, kotów i psów. Spożycie choć kawałka tego owocu przez domowe czworonogi miałoby powodować śmiertelne zatrucie. Z drugiej jednak strony awokado znaleźć możemy w składzie niektórych mokrych karm dla psów – szczególnie tych z górnej półki! O co chodzi? Okazuje się, że persin zawarty jest jedynie w liściach, skórce i pestce tego owocu, a sam zielony miąższ nie jest w żaden sposób szkodliwy dla zwierząt. Jeśli naprawdę chcemy poczęstować psiaka tym owocem, obierzmy go dokładnie ze skórki (najlepiej z dużym marginesem) i usuńmy pestkę. Musimy także pamiętać, że zbyt duża dawka awokado i zawartego w nim tłuszczu może powodować biegunkę i wymioty. Dlatego owoc ten nie może stanowić zbyt częstej przekąski dla psa.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined