15.11.2018
Co może dolegać psu, który szybko się męczy i dusi?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Oprócz braku kondycji takie objawy towarzyszą zwykle kłopotom kardiologicznym. Przeważnie mają je starsze psy, ale zdarzają się też młodym z wadami wrodzonymi.
fot. Shutterstock
Pies może męczyć się i dusić z różnych przyczyn. Te objawy najczęściej możemy zaobserwować u czworonogów, które mają problemy kardiologiczne. Jeśli zauważymy, że pies szybko się męczy, chociaż wcześniej nie miał żadnego wysiłku fizycznego lub był on niewielki, to koniecznie należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii.
Problemy kardiologiczne występują u psów dość często, przeważnie jednak pierwsze symptomy chorób serca są mało charakterystyczne. Dlatego mogą one zostać przeoczone. U starszych czworonogów objawy wszelkich problemów kardiologicznych są nierzadko mylone i usprawiedliwiane ich wiekiem. A to z kolei nie skłania opiekunów zwierząt, by wybrać się z nim do lecznicy weterynaryjnej.
Dlaczego pies szybko się męczy?
Jeśli pies szybko się męczy i dusi, to najczęściej chodzi o przetrwały przewód tętniczy, który podczas życia płodowego łączy tętnicę płucną z aortą. Po porodzie powinien się on zamknąć, bo inaczej u szczeniaka pojawią się trudności z oddychaniem. Ponadto psu towarzyszy również suchy, uporczywy i napadowy kaszel, a zwierzak nie przybiera na wadze. W tym przypadku konieczna jest operacja.
Dorosłe psy cierpią często na zwężenie aorty. Może dojść do obrzęku płuc z dusznościami, a nawet sinicą. Inna dolegliwość to zwężenie ujścia tętnicy płucnej. Zwierzak ma wtedy nie tylko obrzęknięte łapy, ale i kłopoty z oddychaniem, ponieważ płyn, który znajduje się w jamie otrzewnowej uciska przeponę. Pies chętnie siada, bo w tej pozycji łatwiej mu oddychać.
A może to kardiomiopatia…
Kolejne schorzenie to kardiomiopatia, do której dochodzi w wyniku zapalenia mięśnia sercowego na tle wirusowym, bakteryjnym lub pasożytniczym. W przypadku kardiomiopatii przerostowej pies łatwo i szybko się męczy. Ma napady duszności, suchy uporczywy kaszel, obrzęki kończyn, niekiedy wodobrzusze i chwilowe utraty przytomności. Natomiast kardiomiopatia rozstrzeniowa jest chorobą dziedziczną lub nabytą, która dotyka przeważnie psy ras dużych i olbrzymich.
Jeśli podejrzewasz, że twój pupil ma problemy kardiologiczne, oprócz badania klinicznego konieczne jest wykonanie RTG klatki piersiowej wraz z sylwetką serca, badanie USG mięśnia sercowego (echo serca) i EKG.
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.06.2025
Twój pies je kamienie? Wiemy, jak go tego oduczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psiaki lubią brać w pysk przeróżne rzeczy – patyki, nieczystości spod krzaka… Ale co zrobić, kiedy pies je kamienie?
undefined
27.06.2025
Letnie niebezpieczeństwa. Na co musisz uważać podczas wakacji z psem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacyjny wyjazd z psem może być pełen niespodzianek – nie tylko tych pozytywnych! Podpowiadamy, jak ustrzec się przed największymi niebezpieczeństwami podczas urlopu z psem!
undefined
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined