11.07.2018
Podróż z psem. Jak się przygotować?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wakacje to czas różnych wyjazdów. I już postanowione - twój pies jedzie z tobą. Zatem czeka cię podróż z psem… Jak się do niej przygotować?
fot. Shutterstock
Twój urlop zbliża się wielkimi krokami, a ty nie masz z kim zostawić swojego ukochanego pupila? A może po prostu nie wyobrażasz sobie długiej rozłąki i wypoczynku bez ulubionego psiaka? Tak czy inaczej, czeka cię podróż z psem! Czy wiesz, jak odpowiednio się do niej przygotować?
Co spakować do walizki?
Wybierając się w podróż ze zwierzakiem, pamiętajmy, że jest on pełnoprawnym jej uczestnikiem. Oznacza to także, że musi posiadać odpowiednie dokumenty. W zależności od celu i sposobu podróżowania pamiętajmy więc o zabraniu ze sobą np. paszportu czy biletu lotniczego. Zawsze też musimy mieć ze sobą książeczkę zdrowia naszego pupila, która w przypadku problemów zdrowotnych okaże się nieoceniona.
Przyda się także numer kontaktowy do weterynarza. Nie zapomnijmy o chipie oraz tabliczce z naszymi danymi, a także numerem telefonu, na wypadek, gdyby pies się zgubił. Smycz, obroża oraz kaganiec to kolejne punkty na naszej wakacyjnej liście „must have”. Z pewnością nie wolno nam zapomnieć o kwestii higieny – spakujmy zestaw do sprzątania po psie oraz zapas chusteczek czy ręczniczków. Jeszcze woda, karma, apteczka i… możemy ruszać w drogę!
Jaki środek transportu?
Psy mogą podróżować właściwie wszystkimi publicznymi środkami transportu, istnieją jednak różne obostrzenia dotyczące ich przewozu. Musimy pamiętać, że dla samych zwierząt taka podróż jest często mało komfortowa, dlatego postarajmy się zapewnić im jak najlepsze warunki. Prawie zawsze pies musi posiadać swój własny bilet, wyjątkiem są niektóre busy turystyczne (wszystko zależy od przewoźnika).
Oczywiście, największe problemy stwarza lot samolotem. Na pokład, w ramach bagażu podręcznego, możemy wziąć ze sobą tylko małe pieski, zazwyczaj o wadze do 10 kg. Musimy pamiętać, że w tanich liniach lotniczych w ogóle nie ma możliwości zabrania psa na pokład samolotu. W takiej sytuacji zwierzak podróżuje w luku bagażowym. Powinien znajdować się w specjalnej klatce lub pojemniku, dobrze wentylowanym, wyłożonym chłonnym materiałem. Zapewnijmy mu koniecznie odpowiednią ilość jedzenia i picia, a także dostęp do ulubionej zabawki. W razie konieczności psom przed lotem podaje się środek uspokajający.
Podróż z psem, czyli pora na nocleg
Obecnie większość hoteli i innych kwater noclegowych akceptuje zwierzęta, a nawet deklaruje się jako miejsca im przyjazne. Zawsze lepiej jest jednak sprawdzić, jakie zasady panują w konkretnym miejscu. Doskonałym pomysłem jest wynajęcie kwatery wakacyjnej, którą znajdziemy w specjalnej wyszukiwarce np. na stronie Widmu.pl. Zaznaczamy tam, że interesuje nas pobyt ze zwierzakiem i platforma filtruje nam tylko zakwaterowanie, gdzie nasz przyjaciel będzie mógł bez problemów znaleźć swój kąt na wakacje.
Jeśli tylko nasi gospodarze nie mają nic przeciwko trzymaniu w pokoju czy apartamencie zwierząt, zyskujemy pełną swobodę i możemy urządzić się z pieskiem „po swojemu”. Wynajęcie osobnego mieszkania to rozwiązanie dla osób niezależnych, poszukujących komfortu i spokoju – nasz zwierzak z pewnością będzie zadowolony!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined