18.06.2019
Problemy trawienne u szczeniąt – jak sobie z nimi radzić?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Problemy trawienne u szczeniąt pojawiają się dość często i sieją niepokój wśród właścicieli. Zanim zdiagnozujemy pojawiający się problem, powinniśmy znaleźć przyczynę, analizując każdy szczegół.
fot. Shutterstock
Żywienie szczeniąt może być problematyczne, szczególnie gdy mamy pierwszego psa w życiu. Mamy obawy, jaką karmę wybrać spośród zachęcających etykiet na sklepowych półkach, jaką dietę wprowadzać, co można, a czego zdecydowanie unikać. Problemy trawienne u szczeniąt wcale nie są rzadkością. Dieta takiego malucha przede wszystkim powinna być urozmaicona. Bogata w witaminy, tłuszcze omega-3 i -6, makro- i mikroelementy, a także błonnik. Z drugiej jednak strony, powinna być stabilna.
Czego nie powinniśmy robić:
- Podawać szczeniętom „nagle” zbyt dużej ilości nowych produktów
- Serwować szczeniętom przetworów mlecznych
- Podawać nieugotowanych białek jaj kurzych (możemy podać surowe żółtko)
- Wprowadzać gwałtownie do diety nowych produktów (np. zastąpić nimi całkowicie inny, znany już posiłek)
- Podawać zbyt dużych porcji, co z pewnością utrudni prawidłowe trawienie
Każdy nowy produkt powinien być wprowadzany do diety stopniowo oraz podawany przez pewien czas na tak długo, abyśmy byli w stanie ocenić reakcję organizmu malucha. Mały brzuszek może nie podołać trawieniu i przyswajaniu zbyt dużej ilości nowych produktów należących do różnych grup spożywczych. Problemy trawienne u szczeniąt będą objawiać się podobnie, jak i u psów dorosłych. Również ich przyczyna może być zbliżona.
Problemy trawienne u szczeniąt
Objawy to przede wszystkim osowiałość, brak apetytu, rozwolnienie, zatwardzenie, gorączka. Osowiałość chyba szczególnie rzuci nam się w oczy u pełnego energii malucha. Głównymi przyczynami zaburzeń może być nie tylko wprowadzanie nowej karmy czy produktów (np. owoców), ale również stres, szczególna nadwrażliwość na składniki odżywcze występujące w karmie, których pies nie toleruje (podłożem tego problemu może być reakcja układu odpornościowego). Kolejną przyczyną może być nadwrażliwość pokarmowa, ujawniająca się szczególnie przy podawaniu określonych produktów. Nie powinniśmy jednak zbyt szybko u szczeniąt diagnozować nadwrażliwości, może to być po prostu rekcja organizmu na problemy ze strawieniem zupełnie nowego pokarmu. Pozostałymi przyczynami problemów trawiennych u szczeniąt mogą być:
- Zapalenie jelita cienkiego lub grubego
- Podrażnienie i zapalenie żołądka
- Nadmierne namnażanie się bakterii w jelitach psa
- Zapalenie trzustki
- Niedobór enzymów trawiennych
Zmiany wprowadzaj stopniowo
Każdą więc najmniejszą zmianę związaną z żywieniem powinniśmy wprowadzać stopniowo. Karmę suchą możemy początkowo namaczać, systematycznie zwiększając porcję karmy całkowicie suchej. Każdy kolejny produkt w diecie, w zależności od wyboru podawanej karmy (komercyjnej lub nie), również wprowadzamy stopniowo, np. poszczególne warzywa, owoce w diecie BARF czy produkty diety „domowej”. Ułatwi nam to obserwację sytuacji zdrowotnej malucha po wypróbowaniu każdego nowego urozmaicenia w diecie i pozwoli na jego ewentualną eliminację. Zauważając niepokojące objawy, utrzymujące się do dwóch dni, powinniśmy zasięgnąć porady weterynarza. Pamiętajmy, że biegunka czy wymioty u malucha mogą bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Autor: Daria Piróg
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined