Jak karmić psa seniora?


Zarówno ludzie, jak i psy się starzeją. Nasz starszy pupil zaczyna mieć problemy z poruszaniem się czy mniejszy apetyt. Jak karmić psa seniora?

W strukturze demograficznej psiej populacji już prawie co czwarty czworonóg zaliczany jest do seniorów. Dzieje się tak, ponieważ nasi ulubieńcy żyją coraz dłużej. Jak sprawić, aby pies do późnej starości cieszył się dobrym zdrowiem i pełnią sił? Jaką rolę w zapewnieniu dobrostanu zwierzęcia w podeszłym wieku pełni właściwa dieta? Jak karmić psa seniora?

Jak karmić seniora?

Rok życia psa odpowiada średnio 7 latom ludzkiego życia. Przedstawiciele poszczególnych ras starzeją się w różnym tempie. Generalnie psy duże i olbrzymie żyją krócej niż te mniejsze – berneńczyk zaledwie 7 lat, zaś chihuahua aż 20. Duże czworonogi szybciej zaczynają cierpieć na różne starcze dolegliwości, np. schorzenia stawów. Ze względu na różnice pomiędzy rasami nie jest możliwe ustalenie wieku, który uznawałoby się u psów za podeszły. Natomiast pewne objawy jednoznacznie świadczą o tym, że nasz pupil staje się seniorem. Pyszczek przyprószony białą sierścią, obniżenie aktywności, zmieniona postawa ciała, nietypowe zachowanie, zmniejszenie apetytu – wszystko to symptomy starości.

Odpowiednia karma dla psów starych i starzejących się!

U psów w podeszłym wieku zmienia się metabolizm, a poza tym zwierzaki stają się mniej aktywne. Z tego względu potrzebują mniej kalorii, tłuszczu i białka niż czworonogi w sile wieku. Karmy dla psów starych i starzejących się uwzględniają takie wymagania dietetyczne. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać prawidłową masę ciała zwierzęcia i uchronić go przed schorzeniami dietozależnymi, takimi jak np. cukrzyca. Ponadto organizmy sędziwych czworonogów mniej wydajnie wchłaniają składniki pokarmowe, dlatego karmy powinny być lekkostrawne i zawierać łatwo przyswajalne białko. Niektóre psy wymagają też zmiany konsystencji pożywienia – przejścia na karmę mokrą np. ze względu na kłopoty z uzębieniem lub problemy trawienne.

Dolegliwości starszych psów powiązane z dietą

Przy wielu schorzeniach psiego seniora korzystne jest dostosowanie menu do stanu organizmu zwierzaka. Właściwa dieta może przynieść ulgę w niektórych przypadłościach. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie tzw. karm funkcjonalnych. Są to produkty, które oprócz składników odżywczych dostarczają także substancji, które mogą pomóc w uśmierzaniu pewnych dolegliwości, a nawet hamować postępy niektórych chorób. W jakich kłopotach zdrowotnych mogą pomóc karmy funkcjonalne?

  • Nadwaga – to zdecydowanie jeden z najczęstszych problemów czworonogów w podeszłym wieku. Zbędne kilogramy już same w sobie są kłopotliwe – po prostu ciężko jest je dźwigać, a dodatkowo utrudniają poruszanie się. Ponadto nadwaga nierzadko koreluje z wieloma poważnymi chorobami np. układu krążenia. Dobrym rozwiązaniem może się okazać stosowanie karmy dla psów z otyłością zawierającej L-karnitynę przyspieszającą przemianę materii.
  • Zwyrodnienia stawów – ból i sztywność stawów to dla wielu sędziwych pupili przykra codzienność, choć takie dolegliwości mogą zdarzać się psom w każdym wieku. Ulgę przynosi przyjmowanie preparatów z glukozaminą i siarczanem chondroityny – substancjami niwelującymi objawy zwyrodnień. Na rynku dostępna jest już karma funkcjonalna przeznaczona dla czworonogów z chorobami układu ruchu, zawierająca wspomniane wcześniej związki wpływające na kondycję stawów
  • Kłopoty z trawieniem – związane z wiekiem osłabienie metabolizmu może wiązać się z pewnymi schorzeniami układu pokarmowego, w tym m.in. przewlekłymi zaparciami. Kłopoty te mogą się nasilać także w wyniku obniżonej aktywności fizycznej. W takich przypadkach należy dostarczyć zwierzęciu pożywienie bogate w błonnik. Można też wesprzeć funkcjonowanie przewodu pokarmowego psa, podając mu karmę z prebiotykami. Są to substancje wspierające naturalną mikroflorę jelit. Tworzące ją pożyteczne bakterie neutralizują drobnoustroje chorobowe, ograniczając m.in. występowanie stanów zapalnych.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments