31.12.2013
5 sylwestrowych rad dla właścicieli psów
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nawet jeśli nie miałeś wcześniej czasu przygotować swego czworonożnego podopiecznego do nocy wypełnionej wybuchami fajerwerków, wciąż możesz jeszcze coś zrobić, by zmniejszyć traumę zwierzaka.
fot. Shutterstock
Ostatni dzień roku dla wielu psów jest ciężkim przeżyciem. Huk związany z wybuchami fajerwerków powoduje niepokój, drżenie mięśni, przyśpieszony oddech i bicie serca, ślinienie się, ukrywanie się, niespokojne bieganie po mieszkaniu i szczekanie. Jeśli wiesz, że twój pies boi się fajerwerków, najlepiej kilka miesięcy wcześniej przeprowadzić proces odczulania – ale to rada na przyszły rok. A teraz też możesz pomóc swemu podopiecznemu przeżyć sylwestrową noc.
1. Pamiętaj o spacerze
W ciągu dnia pozwól się psu wybiegać, osłabi to jego impulsywność. Wyprowadź go na ostatni spacer przed północą, nim zaczną się wybuchy. Koniecznie na smyczy, żeby podopieczny nie uciekł, gdyby jednak ktoś zaczął wystrzeliwać fajerwerki wcześniej. Pamiętaj też o tym, aby zwierzak miał przy obroży zawieszkę z telefonem do ciebie.
2. Stwórz bezpieczny kącik
Jeśli masz klatkę, a twój pupil jest przyzwyczajony do przebywania w niej, nakryj ją grubym kocem i wstaw do łazienki. To zwykle pomieszczenie najbardziej odizolowane od huku wystrzałów, zwłaszcza jeśli nie ma w niej okna. Gdy jest zbyt mała, by wstawić do niej klatkę, pozwól psu po prostu w niej przebywać, ułóż w niej jego legowisko albo połóż koc. Najlepiej pod wanną, jeśli nie jest zabudowana, a pies się tam zmieści. Nie zamykaj drzwi, by zwierzak mógł się swobodnie poruszać po całym mieszkaniu, jeśli będzie miał na to ochotę.
3. Odwróć uwagę… jedzeniem
Nafaszeruj kong ulubionymi przysmakami psa, najlepiej takimi, które dajesz mu rzadko i są dla niego rzeczywiście rarytasem. Jeśli zrobisz to tak, by ich wydobycie zajęło dużo czasu (na przykład zakleisz otwór pasztetem), odwróci to uwagę psa od niepokojących błysków za oknem.
4. Zamknij i zasłoń okna
Jeśli masz zewnętrzne żaluzje, zasuń je. Włącz muzykę lub telewizor, by zagłuszyć odgłosy dobiegające zza okna.
5. Nie okazuj zdenerwowania
Nie strofuj psa, ponieważ do lęku przed fajerwerkami dodasz lęk przed właścicielem. Dodatkowo nie głaszcz go też ani nie przytulaj zanadto, bo w ten sposób utwierdzasz go w przekonaniu, że jest powód, żeby się bać. Najlepiej zajmij go wykonywaniem różnych sztuczek, jeśli je zna. Można też ćwiczyć zwyczajne „siad” i „waruj”, przeciągać się sznurem albo zaproponować mu inną ulubioną zabawę, co odwróci jego uwagę od huków.
W sylwestrową noc wyjdź na spacer dopiero wtedy, gdy ucichną już fajerwerki.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined