07.12.2021
Przygotuj się na zimę! 6 przydatnych wskazówek dla opiekunów psów
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zima już za pasem! Jak zadbać o zdrowie psa podczas srogich mrozów? Sprawdź nasze wskazówki i przygotuj się na zimę już dziś!
fot. Shutterstock
Nie każdy psiak jest fanem mroźnych, zimowych spacerów. Jednak wiele czworonogów wprost szaleje za bieganiem po puszystym śniegu! Bez względu na to, do której grupy należy nasz pupil, zimą musimy szczególnie zadbać o jego zdrowie. Na domowego czworonoga uważać powinniśmy zarówno na spacerach, jak i we własnym ogrodzie czy w domu. O czym koniecznie musimy pamiętać, szykując się na zimę?
1. Zawsze wycieraj psa po spacerze
Wracający ze spaceru psiak może mieć na swojej sierści nie tylko śnieg i lód, ale także sól czy inne chemiczne środki, którymi posypywane są chodniki. Ich wylizanie może poskutkować nawet poważnym zatruciem i problemami z nerkami! Dlatego po każdym spacerze dokładnie wytrzyj psa ręcznikiem, a w razie potrzeby także przepłucz mu łapki i brzuch czystą wodą.
2. Wstrzymaj się ze strzyżeniem na zimę
Pomijając wyjątkowe przypadki, domowe czworonogi nie powinny być strzyżone na zimę. Długa, gęsta sierść to najlepsze zabezpieczenie przed zimowym chłodem i kontaktem śniegu ze skórą. Jeśli jesteś opiekunem krótkowłosego, starszego lub chorego psa, możesz rozważyć zakładanie mu na spacery ciepłego ubranka. Pamiętaj też, by zimą zadbać szczególnie o łapy psiaka – wycinanie sierści między opuszkami łapek może ograniczyć zbieranie się w tym miejscu kulek ze śniegu.
3. Zapobiegaj elektryzowaniu się futra
Sierść psów trzymanych w ogrzewanych pomieszczeniach łatwo się elektryzuje. Takie strzelanie prądem nie będzie przyjemne ani dla nas, ani dla zwierzaka. Suche powietrze nie jest zdrowe także dla dróg oddechowych i skóry. By poprawić komfort psa, zaopatrz się w nawilżacz powietrza lub wywieś na kaloryferze mokry ręcznik. Możesz też od czasu do czasu przecierać sierść psa zwilżoną szmatką.
4. Zadbaj o ciepłe miejsce do spania
Wychłodzony po spacerze psiak powinien mieć możliwość szybkiego ogrzania się na ciepłym posłanku. Upewnij się, że legowisko twojego zwierzaka stoi z dala od przeciągów. Możesz też położyć na nim dodatkowy koc, w który czworonóg może się zagrzebać, jeśli będzie mu zbyt chłodno.
5. Na zimę zabierz psa do domu
Pozostawianie psa na dworze podczas zimy może skończyć się osłabieniem odporności, odmrożeniami, przeziębieniem, a nawet zapaleniem płuc! Jeśli jesteś opiekunem psiaka podwórkowego, zapewnij mu dostęp do ciepłego miejsca. Zadbaj także o jego budę – ociepl ją i wyłóż słomą, która skutecznie izoluje od zimna i nie namaka tak, jak materiałowa wyściółka.
6. Sprawdź silnik, zanim odpalisz samochód!
To ważna wskazówka na zimę nie tylko dla opiekunów psów! W chłodniejsze dni wiele małych zwierzaków szuka schronienia w ciepłym silniku samochodu. Przed uruchomieniem auta uderz głośno w maskę, by miały one czas na ucieczkę. Uruchomiony silnik może wyrządzić schowanemu w nim kotu lub myszy poważną krzywdę, a nawet zabić zwierzaka.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined