12.12.2017
Skąd się bierze lękliwość u psów?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Lękliwość u psów może objawiać się na różne sposoby. Pamiętaj, że jeżeli kupujesz psa, to ważne jest, byś nabył go z pewnych źródeł.
fot. Shutterstock
Lękliwość, to jeden z najpowszechniejszych problemów, z jakimi borykają się właściciele psów. Predyspozycje do lękliwości są dziedziczne. W jednym z eksperymentów kojarzono psy różnych ras tak, że zawsze jedno z rodziców było lękliwe. 70 proc. potomstwa także wykazywało tę cechę. Dlatego tak ważne jest kupowanie psa z pewnego źródła.
Lękliwość a doświadczenia
Na powstanie lękliwości wpływają też złe doświadczenia (zwłaszcza z okresu szczenięctwa i dojrzewania) oraz niedostateczna socjalizacja. Psów zachowujących się, jakby były bite, często po prostu nie socjalizowano.
Pies może reagować lękiem na wiele różnych czynników lub na określone bodźce, a w innych sytuacjach zachowywać się normalnie (wiele psów boi się burzy czy strzałów).
Lękliwość może się objawiać ucieczką. Jeżeli okazuje się ona niemożliwa, pies nieruchomieje lub reaguje agresją. Karcenie za agresję o podłożu lękowym nie jest właściwe, bo nie leczy psa z lęku – co najwyżej maskuje jego objawy. Należy przekonać zwierzaka, że „strach” nie jest straszny (zachowując bezpieczną odległość od źródła lęku, nagradzać odważne, czyli spokojne zachowanie).
Nasilona lękliwość utrudnia normalne życie: pies boi się wyjść na spacer albo reaguje agresją na każdego napotkanego pobratymca. Pomóc może wtedy tylko długotrwała terapia behawioralna, czasem połączona z podawaniem leków. Jednak nie ze wszystkich lęków da się każdego psa całkowicie wyleczyć (dotyczy to np. fobii dźwiękowych).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined