18.01.2021
Spuchnięty pysk u psa. Jak pomóc psu ze spuchniętym pyskiem?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy spuchnięty pysk u psa to zawsze powód do zmartwień? Sprawdź, czy opuchniętego zwierzaka musisz natychmiast zabrać do weterynarza!
fot. Shutterstock
Spuchnięty pysk u psa może być objawem przeróżnych przypadłości zdrowotnych – zarówno błahych, jak i bardzo poważnych. Zazwyczaj jednak taki problem będzie wymagać wizyty u weterynarza, a nawet podania psu leków. Co należy zrobić, jeśli psu spuchnie pysk? Sprawdź!
Skąd się bierze spuchnięty pysk u psa?
Spuchnięty pysk może mieć wiele przyczyn. Nagłe pojawienie się opuchlizny na oczach, faflach i policzkach psa jest najczęściej objawem silnej reakcji alergicznej zwierzaka – na przykład na jad owada, podane czworonogowi leki, składnik pokarmu lub pyłki roślin. Podrażnienie układu immunologicznego i opuchlizna w okolicy szyi oraz nosa prowadzić może do kłopotów z oddychaniem. Dlatego w przypadku takiego problemu należy natychmiast zabrać psa do weterynarza i podać mu odpowiednie leki. Nieudzielenie psu natychmiastowej pomocy może skutkować wstrząsem, drgawkami, a nawet uduszeniem.
Innym częstym powodem pojawienia się opuchlizny w okolicy pyska u psa są choroby zębów i dziąseł. Infekcje przyzębia mogą powodować obrzęki, ropnie i być przyczyną powstawania przetok. Zębom zwierzaka należy przyjrzeć się szczególnie wtedy, gdy opuchlizna umiejscowiona jest pod okiem czworonoga. Niesymetrycznie spuchnięty pysk u psa może być także objawem rozrastającego się nowotworu lub urazu mechanicznego. Opuchlizna towarzyszyć będzie również powstałym po pogryzieniu ranom, jeśli zostaną zainfekowane.
Jak pomóc psu ze spuchniętym pyskiem?
Jeśli u naszego podopiecznego zauważymy opuchliznę w okolicy głowy lub pyska, powinniśmy natychmiast zabrać go do weterynarza i dokładnie zbadać. Ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać pobrania psu krwi do badań, prześwietlenia, a nawet podania psu narkozy i dokładnego obejrzenia wnętrza jego pyska, natomiast w przypadku podejrzenia zmiany nowotworowej konieczne będzie wykonanie biopsji. W zależności od przyczyny zapisane przez weterynarza leczenie może obejmować podawanie psu leków antyhistaminowych, antybiotyków, usunięcie zęba, a nawet przeprowadzenie poważniejszej operacji.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined