29.01.2009
Uśmiech pupilka
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kiedy zacząć czyścić szczeniakowi zęby?
fot. Shutterstock
Aby codzienne mycie psu zębów przebiegało tak, jak należy, nie burzyło przyjaźni człowieka z podopiecznym i nie wyrządzało mu krzywdy – najlepiej zacząć naukę we wczesnej młodości czworonoga. Oczywiście bezpośrednio po przyniesieniu szczeniaka do domu nadmiar wykonywanych wokół niego czynności może się obrócić przeciwko niemu, dlatego konieczny jest okres adaptacyjny. Jednak już w drugim tygodniu, od chwili gdy znajdzie się w domu, możemy zacząć przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych – zwłaszcza jeśli mamy przedstawiciela rasy miniaturowej czy małej (np. yorkshire terrier, sznaucer miniaturowy, jamnik) lub krótkoczaszkowej (np. shih tzu, pekińczyk, mops) – będzie on bowiem szczególnie narażony na odkładanie się kamienia nazębnego.
Gdy zaczynamy czyścić zęby psu, który nie ma problemów z dziąsłami, nie chodzi od razu o wykonanie dokładnego i długotrwałego zabiegu. Najpierw trzeba dać do zrozumienia podopiecznemu, że pielęgnacja zębów to kolejna forma zabawy z właścicielem. Ważniejsza od precyzji jest więc systematyczność. Należy jednak dążyć do tego, aby w krótkim czasie dokładnie wyszczotkować pieskowi całe uzębienie.
Normalnie rozwijający się pies ma zęby mleczne najdłużej do 5.-6. miesiąca życia. Ich pielęgnacja nie ma zasadniczego znaczenia dla zdrowia – jest raczej okazją do nauki tolerancji i prawidłowego szczotkowania. Podczas wymiany uzębienia dziąsła naszego czworonoga bolą i krwawią. Należy wówczas ograniczyć intensywność czyszczenia. Szczoteczki, pasty do zębów, ich charakterystyki oraz opis nauki szczotkowania można znaleźć na stronie www.usmiechpupila.pl.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined