12.10.2017
Wstrząs mózgu u psa. Jak się objawia?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do wstrząśnienia mózgu potocznie nazywanego wstrząsem mózgu dochodzi w wyniku silnego urazu mózgoczaszki.
fot. Shutterstock
U psów wstrząs mózgu to najczęściej następstwo wypadku samochodowego, upadku ze schodów czy z wysokości. Zawsze wiąże się z utratą świadomości, a nawet przytomności.
Możemy mówić o trzech stopniach wstrząśnienia mózgu. W wypadku pierwszego dochodzi do przejściowego zaburzenia świadomości ustępującego w ciągu 15 minut. W wypadku drugiego trwa ono dłużej niż 15 minut. Trzeci stopień cechuje się zarówno utratą świadomości, jak i przytomności.
Wstrząs mózgu – objawy
Poza tym częstymi objawami wstrząśnienia mózgu są nudności i wymioty, brak koordynacji ruchowej, lękliwość, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi, oczopląs, nierównomierność źrenic, niepokój ruchowy, łapanie zębami niewidzialnych much, bezwiedne oddawanie moczu i kału, wokalizacja, drżenia kończyn, zobojętnienie.
Pies potrącony przez samochód ma zaburzoną świadomość, co w połączeniu ze stresem pourazowym może spowodować agresję nawet w stosunku do właściciela. Dlatego, udzielając pomocy, trzeba się zabezpieczyć, zakładając czworonogowi kaganiec lub wiążąc mu pysk.
Warto też poprosić kogoś o pomoc. W wypadku dużych psów jest to nawet niezbędne. Podczas przenoszenia zwierzęcia jedna z ratujących osób trzyma jego głowę, druga klatkę piersiową i brzuch, a trzecia podtrzymuje miednicę.
Polecane przez redakcję
Reklama
Kiedy ustąpią objawy wstrząśnienia?
W lecznicy pies zostanie zbadany, zapewne konieczne będzie wykonanie RTG, podanie leków i opatrzenie ran. Warto pozostawić go tam na kilka dni, bo oprócz leczenia wspomagającego i zachowawczego będzie miał zapewnione słabo oświetlone pomieszczenie, spokój i ograniczenie ruchu.
Zwykle w ciągu dwóch, trzech dni objawy wstrząśnienia mózgu ustępują. Zdarza się jednak, że po kilku dniach następuje „syndrom drugiego uderzenia” polegający na przekrwieniu i obrzęku mózgu, co zagraża życiu zwierzęcia.
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined