22.07.2008
Zdrowe łono natury
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ogrodach, parkach, na łąkach i skwerach czyha na nasze psy wiele niebezpiecznych roślin - od malowniczych maków po smakowity rabarbar
fot. Shutterstock
W Polsce rośnie około pół tysiąca roślin o działaniu szkodliwym i ponad pięćdziesiąt trujących. Stopień toksyczności niektórych z nich zmienia się w ciągu roku i bywa różny na poszczególnych etapach wegetacji. Jednakże to, jak bardzo pies się zatruje, zależy głównie od tego, ile zje toksycznej rośliny.
Najczęstsze objawy zatrucia to niepokój ruchowy, drżenie mięśni, kłopoty z oddychaniem, biegunka i bolesność brzucha. Niektóre rośliny dają objawy dodatkowe, np. psianka ma działanie halucynogenne i paraliżujące, po zjedzeniu rabarbaru można zaobserwować wzmożone pragnienie i oddawanie moczu, a po spożyciu asparagusu – zapalenie skóry. Z kolei lilie mogą powodować uszkodzenia nerek. Większość wymienionych w tekście roślin w skrajnych przypadkach wywołuje śpiączkę i śmierć.
Bardzo niebezpieczna jest cykuta, czyli szalej jadowity. Toksyczne są wszystkie jej części, włącznie z korzeniami. Śmierć może nastąpić w ciągu 15 minut do 2 godzin od chwili zjedzenia rośliny. Również bieluń dziędzierzawa i szarłat szorstki śmiertelnie porażają układ oddechowy.
W niektórych roślinach poszczególne ich części są bardziej toksyczne niż inne, np. w azalii – zwanej też różanecznikiem – liście, a w rączniku pospolitym – nasiona. W wypadku zjedzenia czerwonych jagód konwalii może dojść do zgonu, a jeśli chodzi o sorgo, to szczególnie niebezpieczne są rośliny młode.
Uważajmy też na czarny bez, bluszcz pospolity, bukszpan, łubin, owies, pierwiosnek (1), mak (2), trzmielinę, wawrzynek, kasztanowiec, groszek (3), irysa (4), hortensję, hiacynta, tulipana, naparstnicę purpurową i konwalię, jak również na trujące owoce krzewów, bylin i drzew – zwłaszcza trzmieliny, wilczego łyka, wiciokrzewu, jałowca, wilczej jagody, bluszczu, kruszyny, jemioły, kaliny.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined