11.11.2020
Żurawina dla psa. Czy pies może jeść żurawinę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Żurawina to kwaśny owoc, znany ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka i cennych właściwości. Czy pies też może ją jeść?
fot. Shutterstock
W ludzkiej kuchni żurawina występuje pod wieloma postaciami. Suszona jest doskonałą przekąską i dodatkiem do ciast, a przeróżne przetwory żurawinowe idealnie pasują nawet do mięsnych potraw. Czy żurawina jest bezpieczna dla domowego czworonoga?
Co zawiera żurawina?
Żurawina należy do najzdrowszych spośród wszystkich owoców. Bogata w witaminy C i E, karoten i liczne antyoksydanty, wspomaga naturalną odporność organizmu. Sok z żurawiny polecany jest przede wszystkim przy problemach z układem moczowym. Ma bowiem silne właściwości przeciwbakteryjne i zakwasza mocz, pozwalając na wyeliminowanie z pęcherza szkodliwych bakterii. Owoce te zawierają także dużo potasu, który reguluje pracę układu krążenia oraz bioflawonoidy przeciwdziałające miażdżycy. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, żurawina pomaga także zapobiegać chorobom nowotworowym i przyspiesza leczenie grypy. Czy z tych właściwości może skorzystać także domowy czworonóg?
Czy pies może jeść żurawinę?
Żurawina nie jest szkodliwa dla psów. Owoc ten pojawia się w składzie wielu suchych i mokrych karm dla psów. Stanowi także częsty dodatek do suplementów wspierających układ moczowy i psich przysmaków. Zakwaszające, antybakteryjne właściwości żurawiny sprawiają, że jej obecność w diecie czworonoga jest nieocenioną pomocą w niektórych chorobach dolnych dróg moczowych, między innymi przy zapaleniu pęcherza czy występowaniu kamieni struwitowych. Żurawina nie powinna być natomiast podawana psom, w których moczu obecne są kryształy szczawianowe. Dlatego chcąc wspomóc leczenie zwierzaka żurawiną, powinniśmy najpierw skonsultować się z weterynarzem.
Mało który psiak skusi się na tak kwaśną przekąskę. Domowym czworonogom częściej odpowiada smak suszonej żurawiny. Trzeba jednak pamiętać, że zawiera ona ogromną dawkę cukru i – nieraz – związki konserwujące, które nie są wskazane dla psów. Dlatego chcąc przygotować psiakowi domowe przysmaki z żurawiną, powinniśmy używać do tego wyłącznie świeżych owoców.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined