08.02.2023
Mrożące krew w żyłach sceny w Posadówku. Martwe psy w schroniskowych zamrażarkach
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Koniec cierpienia kilkudziesięciu psów. Na początku lutego w schronisku w Posadówku doszło do bardzo trudnej interwencji - zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
fot. Facebook / @WIOZ Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt
To miejsce miało być bezpieczną przystanią dla bezdomnych zwierząt. Stało się jednak najgorszym koszmarem. Zwłoki nienaturalnie powykręcanych ciał zwierząt, mokre szmaty w budach, psy z przerośniętymi pazurami, skołtunioną sierści, wystającymi kośćmi i sączącymi ranami - choć to wszystko brzmi nieprawdopodobnie, działo się naprawdę. To jedna z tych interwencji, która zostanie w pamięci już na zawsze. Dwie fundacje połączyły siły, by zakończyć dramat blisko 50 psów w schronisku dla zwierząt w Posadówku w województwie wielkopolskim.
Wycieczka szkolna, która zamieniła się w koszmar
Z informacji, które wychodzą na jaw, okazuje się, że w schronisku w Posadówku już od dłuższego czasu działo się bardzo źle. Zgłoszenia trafiały do gminy, a nawet do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Tomyślu. Nic się jednak nie zmieniało, a zwierzęta nadal umierały w męczarniach. Ostatecznie interwencji w schronisku w Posadówku w asyście policji podjęli się przedstawiciele Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt i Fundacji Mondo Cane. Doszło do niej 1 lutego - po telefonie interwencyjnym od mężczyzny, który adoptował psa z Posadówka pod koniec stycznia. Zwierzę kilka dni później zmarło w potwornych męczarniach. Sekcja zwłok nie potwierdziła obecności parwowirozy, która miała rzekomo panować w przytulisku. Z informacji uzyskanych od Karoliny Marzec, prezes fundacji WIOZ, badanie pośmiertne psa potwierdziło natomiast pusty przewód pokarmowy na całej długości.
Kolejną informacją, którą otrzymała pani Karolina była wiadomość o wycieczce szkolnej, która odbyła się w połowie grudnia. Nauczycielka wraz z dziećmi odwiedziła przytulisko. Podczas tej wycieczki dzieci miały dowiedzieć się, jak funkcjonuje schronisko. Miały też nauczyć się empatii i chęci niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. Wyjście do schroniska w Posadówku zafundowało jedynie traumatyczne przeżycie.
Wycieczka na miejscu zastała martwe, ale także żywe, lecz wychudzone zwierzęta w kojcach. Zamrażarka była pełna zwłok. Zwierzęta były niewykastrowane i niezaczipowane, co jest wbrew zasadom. Dzieci były przerażone i zapłakane – wypowiedziała się dla poznan.tvp.pl Aleksandra Śniecikowska z Fundacji Mondo CANE.
Martwe psy w zamrażarce
Inspektorzy zastali przerażający widok, który chce się zapomnieć, a który tak trudno wymazać z pamięci. Na pierwszy rzut wszystko wyglądało w porządku. Było to jednak mylne wrażenie. W każdym kojcu panował bałagan, w budach zaś znajdowały się mokre szmaty. Psy nie wychodziły z kojców - o czym świadczą przerośnięte pazury. Miały też skołtunioną sierść i ropiejące rany. Jeden z psów został znaleziony z przymarzniętym do budy pyskiem, w zamrażarce zaś znaleziono 8 martwych zwierząt. Wszystkie były skrajnie zaniedbane i wychudzone - co drugi pies miał wystające kości i żebra. Łącznie na terenie schroniska znaleziono 10 martwych zwierząt.
Najbardziej utkwił mi w głowie widok psa, który leżał nieżywy w budzie.. Sztywny od wielu godzin, a miał nasypaną świeżą karmę.. Jakim trzeba być PERFIDNYM człowiekiem, aby nie zauważyć, nie chcieć zauważyć czy wręcz drwić z tych bezbronnych zwierząt, które z GŁODU, CHŁODU, MROZU umierały tam w męczarniach - wspomniała w rozmowie z portalem psy.pl Karolina Marzec, prezes Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.
Bezdomni dla bezdomnych
Jak podaje tvn24 schroniskiem w Posadówku zarządzało Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych "Wielkopomoc". To grupa bezdomnych osób, które postanowiło zaopiekować się bezdomnymi zwierzętami. Z informacji, które udało nam się uzyskać, wiemy, że schronisko jest usytuowane w dobrej lokalizacji, kojce zaś są niezniszczone. Natomiast pewne zastrzeżenia budzi obsługa psów.
Mamy zimę, mróz, a te WYCHUDZONE psy trzęsły się z zimna, przemarznięcia. Odchody były tam spłukiwane wodą z węża. Pracownik polewał deski, a odchody i mocz spływały za tył kojca na ziemię. W budach były BRUDNE, stare, MOKRE szmaty!! Te psy były mokre, deski mokre, szmaty mokre. W wielu kojcach nie było kawałka suchej powierzchni!! Brak słomy! W kojcach było również mnóstwo odchodów. Psy rzadko tam miały sprzątane. Brodziły w tym i czekały... w sumie już na nic, bo przecież adopcje "były wstrzymane". Gdzieniegdzie była woda (pewnie nalewana w pośpiechu pomiędzy naszym pierwszym zapukaniem w bramy a wizytą z Policją). Ogólnie obraz nędzy i rozpaczy - podkreśla w rozmowie z nami pani Karolina z Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt
Portalowi wolsztyn.naszemiasto.pl udało się porozmawiać z osobą, która prowadzi schronisko.
Zostaliśmy już osądzeni i skazani w Internecie. Zawiesiłem konto swoje i schroniska. Cierpi na tym moja partnerka i dzieci, którzy dostają wulgarne komentarze, których nie będę cytował, bo są niecenzuralne. Powiatowy lekarz weterynarii był u nas kilka minut wcześniej w zupełnie innej sprawie, weszły fundacje i się zaczęło. Żaden z przedstawicieli fundacji nie zajrzał do dokumentacji medycznej psów. Ten wychudzony trafił do nas już w takim stanie 18 dni wcześniej. Nawet gdybyśmy próbowali wszelkimi sposobami, w tak krótkim czasie nie byliśmy w stanie go doprowadzić do porządku. Tydzień wcześniej w czwartek zamknęliśmy schronisko, bo mamy parwowirozę. Nikogo to nie obchodziło, psy rozwieziono do różnych fundacji i domów tymczasowych. To pomówienia – mamy potwierdzenia, że są kastrowane, sterylizowane i szczepione. Odstępowaliśmy od zabiegów tylko, gdy mogły być zagrożeniem życia dla zwierzęcia. Każdy pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i innym chorobom. Kojce były sprzątane o godzinie 9 rano, zdjęcia były wykonywane około 13-14. Sprzątamy co dwie godziny, cały dzień nie mogliśmy tego zrobić, więc efekt na zdjęciach był taki, a nie inny. Nie wszystko w schronisku było idealne, ale były dwie rzeczy, do których przykładaliśmy wagę – psy nigdy nie były głodne i miały opiekę weterynaryjną. Ktoś chce nas celowo zdyskredytować. Cała dokumentacja medyczna została zabezpieczona przez prokuraturę, a właśnie w niej są dowody naszej niewinności.
Sprawą zajmuje się prokuratura
Skrajnie zaniedbane psy znajdują się pod opieką fundacji Mondo Cane. Część z nich trafiła do domów tymczasowych. Wszystkie zwierzęta otrzymały niezbędną pomoc weterynaryjną. Sprawa została zgłoszona odpowiednim organom.
Co tak naprawdę wydarzyło się w Posadówku? Odpowiedź na to pytanie ma dać sekcja zwłok martwych zwierząt. Jak poinformował nas WIOZ - w czwartek, 9 lutego, osoba prowadząca schronisko została zatrzymana.
Przypominamy, że za znęcanie się nad zwierzętami grozi do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem sprawcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
źródła: www.facebook.com/wioz.wielkopolski.inspektorat.ochrony.zwierzat, wolsztyn.naszemiasto.pl, poznan.tvp.pl, tvn24
Zobacz powiązane artykuły
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined