08.03.2020
Stop przemytowi zwierząt! Zwierzęta kupuj odpowiedzialnie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie mówi się o tym właściwie wcale, a szkoda. Nielegalny proceder „produkcji” i przemytu zwierząt domowych jest w Polsce olbrzymim problemem. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami się temu sprzeciwia. Stop przemytowi zwierząt!
fot. www.toz.pl
„Stop przemytowi zwierząt! Kupuj odpowiedzialnie!” – tak nazywa się raport, który opublikowało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Dokument ten obnaża bezduszny stosunek ludzi wobec zwierząt – chodzi nie tylko o ich przemycanie, ale też kupowanie za pośrednictwem internetu. Raport jest wynikiem śledztw przeprowadzonych przez TOZ we współpracy z organizacją Dogs Trust Worldwide.
Stop przemytowi zwierząt!
Według Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, aby psy czy koty mogły przekroczyć granicę, muszą posiadać:
- indywidualne oznakowanie (czip),
- ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
- szczenięta powinny mieć ukończone minimum 15 tygodni,
- świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem zawartym w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/294,
- zwierzęta przekraczające granice państw Unii Europejskiej powinny mieć ważny paszport.
Śledztwo przeprowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ukazuje prawdziwy obraz procesu przewozu zwierząt. Istnieje wielu nieuczciwych hodowców, którzy wraz z pomagającymi im weterynarzami dopuszczają się m.in. fałszowania paszportów dla psów i kotów, daty szczepień czy wydawania czipów bez ich wszczepiania.
Szczenięta przemycane są do Wielkiej Brytanii w ciężarówkach. Były pozbawione dostępu do wody, jedzenia i kontaktu z ludźmi. Wiele z nich, z powodu warunków, nie przetrwało podróży. Śledztwo wykazało również, że niektórzy weterynarze na Litwie i w Polsce fałszowali paszporty. Dzięki temu szczenięta poniżej dopuszczalnego wieku podróżowały do wielu krajów Unii Europejskiej – mówi Becky Thwaites z Blue Cross For Pets.
„Łatwo zostać złym hodowcą, trudno kupić zwierzę z dobrej hodowli”
Jak się okazuje, w Polsce wcale nie jest trudno ominąć przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Co więcej, brak niezbędnych dokumentów bardzo często uchodzi bezkarnie. A co robią właściciele, aby uniknąć jakichkolwiek konsekwencji? Porzucają zwierzęta na granicy. TOZ zwraca uwagę na fakt, że coraz trudniej kupić zwierzę z naprawdę dobrej hodowli. Ponadto taka sprzedaż zwierząt jest niezwykle dochodowa – zwłaszcza gdy nie przestrzega się przepisów prawa. Więcej na ten temat i cały raport do pobrania: www.toz.pl/aktualnosci/885.html.
źródło i zdjęcie główne: www.toz.pl
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
08.11.2023
Pomagać, a nie szkodzić. Awantura o psa Czarka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Historia psa Czarka, który miał z warszawskiego przedszkola trafić do schroniska, wzburzyła wielu. Zwłaszcza w internecie. A w rzeczywistości jest kolejnym przykładem na to, jak wiele osób podejmuje działania pod wpływem emocji, nawet nie mając do dyspozycji faktów.
undefined
07.11.2023
Kontrowersje wokół adopcji zwierząt – czy schroniska utrudniają adopcje?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Skąd się biorą kontrowersje wokół adopcji zwierząt? Zwierzęta powinny mieć domy, a schronisko – miejsce na nowe czworonogi. Jednak wiele osób uważa, że pracownicy przytulisk utrudniają proces adopcji. Dlaczego czasem można odnieść takie wrażenie?
undefined
06.11.2023
Miłość od pierwszego... zdjęcia. Adopcja Tosi to historia o wyborze serca
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Adopcja to podróż pełna niespodzianek, emocji i wyzwań, a historia Tosi jest tego doskonałym przykładem. Przezwyciężając trudności, można znaleźć lojalnego przyjaciela na całe życie.
undefined