08.03.2020
Stop przemytowi zwierząt! Zwierzęta kupuj odpowiedzialnie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie mówi się o tym właściwie wcale, a szkoda. Nielegalny proceder „produkcji” i przemytu zwierząt domowych jest w Polsce olbrzymim problemem. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami się temu sprzeciwia. Stop przemytowi zwierząt!
fot. www.toz.pl
„Stop przemytowi zwierząt! Kupuj odpowiedzialnie!” – tak nazywa się raport, który opublikowało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Dokument ten obnaża bezduszny stosunek ludzi wobec zwierząt – chodzi nie tylko o ich przemycanie, ale też kupowanie za pośrednictwem internetu. Raport jest wynikiem śledztw przeprowadzonych przez TOZ we współpracy z organizacją Dogs Trust Worldwide.
Stop przemytowi zwierząt!
Według Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, aby psy czy koty mogły przekroczyć granicę, muszą posiadać:
- indywidualne oznakowanie (czip),
- ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
- szczenięta powinny mieć ukończone minimum 15 tygodni,
- świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem zawartym w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/294,
- zwierzęta przekraczające granice państw Unii Europejskiej powinny mieć ważny paszport.
Śledztwo przeprowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ukazuje prawdziwy obraz procesu przewozu zwierząt. Istnieje wielu nieuczciwych hodowców, którzy wraz z pomagającymi im weterynarzami dopuszczają się m.in. fałszowania paszportów dla psów i kotów, daty szczepień czy wydawania czipów bez ich wszczepiania.
Szczenięta przemycane są do Wielkiej Brytanii w ciężarówkach. Były pozbawione dostępu do wody, jedzenia i kontaktu z ludźmi. Wiele z nich, z powodu warunków, nie przetrwało podróży. Śledztwo wykazało również, że niektórzy weterynarze na Litwie i w Polsce fałszowali paszporty. Dzięki temu szczenięta poniżej dopuszczalnego wieku podróżowały do wielu krajów Unii Europejskiej – mówi Becky Thwaites z Blue Cross For Pets.
„Łatwo zostać złym hodowcą, trudno kupić zwierzę z dobrej hodowli”
Jak się okazuje, w Polsce wcale nie jest trudno ominąć przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Co więcej, brak niezbędnych dokumentów bardzo często uchodzi bezkarnie. A co robią właściciele, aby uniknąć jakichkolwiek konsekwencji? Porzucają zwierzęta na granicy. TOZ zwraca uwagę na fakt, że coraz trudniej kupić zwierzę z naprawdę dobrej hodowli. Ponadto taka sprzedaż zwierząt jest niezwykle dochodowa – zwłaszcza gdy nie przestrzega się przepisów prawa. Więcej na ten temat i cały raport do pobrania: www.toz.pl/aktualnosci/885.html.
źródło i zdjęcie główne: www.toz.pl
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined