10.07.2017
Szczeniaki uratowane z chlewu szukają domów
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wychudzone i zamknięte w chlewie. Tak żyły psy w jednym z gospodarstw w Półwsi w gminie Gniew na Pomorzu. Choć kary za znęcanie się nad zwierzętami są coraz skuteczniej stosowane, takich sytuacji jest wciąż dużo.
fot. Facebook / TOZ Starogard Gdański
W tym samym miejscu byłyśmy już w grudniu 2016 roku. Sytuacja była wtedy taka sama. Głodne psy zamknięte w ciemnym chlewiku. W grudniu psów było sześć. Wnioskowaliśmy wtedy o ich odbiór. Właścicielowi odebrano trzy psy i przekazano do schroniska. Sytuację pozostałych psów miało kontrolować Gminne Centrum Reagowania w Gniewie – piszą na profilu na Facebooku inspektorki oddziału Towarzystwa Opieki na Zwierzętami w Starogardzie Gdańskim.
W ubiegłym tygodniu inspektorki ponownie kontrolowały sytuację w gospodarstwie.
Dziś właściciela nie zastałyśmy. W chlewiku zamkniętych było osiem psów, w tym szczeniaki. Dwa psy biegały wystraszone wokół domu. Wygłodniałe psy rzuciły się na karmę wrzuconą im przez szparę w drzwiach. Szczeniaki są wychudzone, jeden z nich siedział osowiały – tak opisały sytuację, którą zastały.
Inspektorki udały się więc do komisariatu policji w Gniewie i złożyły zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jakim jest znęcanie się nad zwierzętami.
Jakie są skutki ich interwencji? Właścicielowi odebrano pięć szczeniaków, a trzy dorosłe psy zostają u niego. Urząd gminy ma postawić dla nich kojec, wysterylizować zwierzaki i wspólnie ze schroniskiem kontrolować sytuację i dowozić karmę.
Poprawa warunków ma nastąpić do połowy lipca, jeśli do tego czasu właściciel nie będzie wykazywał chęci współpracy, pozostałe psy również mają zostać odebrane.
Szczeniaki, które przebywały w gospodarstwie, szukają domów. Mają około 3 miesięcy. Jeśli ktoś chciałby im dać prawdziwy dom, proszony jest o kontakt z Gminnym Centrum Reagowania w Gniewie, tel. 58 535 22 88.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
30.09.2024
Pies z Piły – walka o wolność po latach zaniedbania
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyobraź sobie, że cały twój świat ogranicza się do kilku metrów kwadratowych. Nie masz dokąd pójść, a jedyne, co czujesz, to ciężar łańcucha na szyi. Dla wielu psów w Polsce taki scenariusz to nie wytwór wyobraźni, ale codzienność.
undefined
30.09.2024
Pies z Tarnowa – z łańcucha do ciepłego domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy pies zasługuje na ciepło, dach nad głową, pełną miskę i miłość. Niestety, dla wielu zwierząt życie na łańcuchu staje się codziennością, która przytłacza i niszczy ich zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W jednej z małopolskich wsi pies, który przez lata żył w zimnie, dziś może odpoczywać na wygodnej kanapie. Jak do tego doszło? Oto jego historia.
undefined
30.09.2024
Starogardzka suczka – nowa nadzieja po latach cierpienia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zwierzęta trzymane na łańcuchach cierpią nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Każdy dzień przywiązania do zimnej budy, bez możliwości swobodnego ruchu, to cierpienie, które trudno opisać słowami.
undefined