20.04.2018
Po dwóch latach wrócił do schroniska. Z lękiem separacyjnym i podciętymi strunami głosowymi
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Po dwóch latach od adopcji Kasztanek wrócił do schroniska na Paluchu – nim do niego z powrotem trafił, został okaleczony, podcięto mu struny głosowe. Brązowy, gładkowłosy psiak już nigdy nie zaszczeka.
fot. Schronisko na Paluchu
Gdy w warszawskim schronisku na Paluchu psy zaczynają szczekać, Kasztanek, brązowy, gładkowłosy psiak w typie amstafa o smutnych oczach, chce im wtórować, ale nie może tego zrobić. A przynajmniej nie jest w stanie zrobić tego takim głosem, jak wcześniej. Został okaleczony, podcięto mu struny głosowe.
Kasztanek wrócił z adopcji po dwóch latach z powodu lęku separacyjnego. Przed adopcją znakiem rozpoznawczym Kasztanka było śpiewne szczekanie, którym obwieszał całemu schronisku, jak bardzo cieszy się ze spaceru. Ale Kasztanek już nigdy nie zaśpiewa. Został okaleczony, podcięto mu struny głosowe. Trudno uwierzyć, że są lekarze gotowi na przeprowadzenie tak niehumanitarnego zabiegu. Przepraszamy, Kasztanku – tak o powrocie Kasztanka do schroniska piszą wolontariusze warszawskiego schroniska na Paluchu.
Takie zabiegi, jak ten, który ktoś przeprowadził w wypadku Kasztanka, są zabronione w większości krajów świata, a także w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych, państwa, gdzie skądinąd dość liberalnie podchodzi się do zabiegów weterynaryjnych. Na przykład w stanie Massachusetts grozi za to grzywna w wysokości 2,5 tysiąca dolarów, a także kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Podcięcie strun głosowych to zabieg „brutalny, nieuzasadniony i niehumanitarny”, tłumaczył dziennikarzom portalu www.dziennikpolski24.pl lekarz weterynarii Paweł Stefanowicz. Pies po jego wykonaniu wydaje z siebie tylko głuche, przytłumione dźwięki. I tak właśnie „szczeka” teraz Kasztanek.
Został okaleczony, podcięto mu struny głosowe
Ktoś, kto tak okaleczył Kasztanka, bo ten – według byłego już właściciela – zbyt głośno szczekał, postąpił nieludzko. A także wbrew przepisom Ustawy o ochronie zwierząt i Europejskiej Konwencji Ochrony Zwierząt Towarzyszących. Ustawa stanowi, że „przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, niestanowiące dozwolonego prawem zabiegu lub doświadczenia na zwierzęciu”. Skutkiem podcięcia strun głosowych mogą być różne powikłania, a nawet śmierć zwierzęcia.
Rozwiązanie problemu nadmiernej wokalizacji zwierzaka przez okaleczający zabieg jest okrucieństwem. Ten problem powinien rozwiązać opiekun wraz z behawiorystą, a nie chirurg – mówi lekarz weterynarii Paweł Stefanowicz (www.dziennikpolski24.pl).
Kasztanek szuka prawdziwego domu
Jednak Kasztanek został okaleczony, podcięto mu struny głosowe. Tego już się nie da zmienić. Teraz trzeba zrobić wszystko, by resztę życia spędził w dobrej, kochającej go rodzinie.
Z Kasztankiem poznajemy się na nowo. Nie jest to pies dla każdego. Wymaga konsekwencji w wychowaniu i dużej dawki ruchu. Osoba chcąca go adoptować musi wiedzieć, że Kasztanek nie umie zostawać sam w domu – wyje, niszczy. Prosimy o telefony tylko od osób rzeczywiście zainteresowanych adopcją – piszą wolontariusze.
W sprawie adopcji można się kontaktować z wolontariuszami: Ania 508 572 122, Magda 606 627 906, Rafał 502 464 757, Magda 513 932 996.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined