29.09.2016
Egzamin z posłuszeństwa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zwieńczenie kursu PT (skrót ten oznacza psa towarzyszącego).
fot. Shutterstock
Egzamin można też zdać eksternistycznie po wyszkoleniu pupila samodzielnie albo na lekcjach indywidualnych. Zaliczenie egzaminu PT jest warunkiem dopuszczenia psa do szkolenia obrończego.
Kurs trwa zazwyczaj trzy miesiące, ale nie wszystkim psom to wystarcza. Dlatego część psich szkółek organizuje zajęcia doszkalające (czasem nawet bezpłatne) lub zgadza się na uczestnictwo w szkoleniu tak długo, jak długo jest to potrzebne (odpłatnie).
Zdanie egzaminu PT nie gwarantuje, że pies będzie idealnie posłuszny. Posłuszeństwo na co dzień jest efektem regularnej pracy z czworonogiem w różnych okolicznościach, nie tylko podczas kursu. W przeciwnym razie może się okazać, że zwierzak słucha poleceń tylko na placu szkoleniowym.
Jeśli pies egzaminu nie zdał albo nie satysfakcjonuje nas ocena, można go zaliczać wielokrotnie, a nawet… przy okazji – np. startując w zawodach PT rozgrywanych według tego samego regulaminu (warto jednak wiedzieć, że nierzadko sędziowie są wtedy bardziej surowi niż podczas egzaminów).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
15.08.2023
Psia emerytura dla psów służbowych. Kiedy psy odchodzą na zasłużoną emeryturę?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psia emerytura to zasłużony odpoczynek dla ciężko pracujących czworonogów. Sprawdź, kiedy pies odchodzi na emeryturę i kto powinien przejąć opiekę nad zwierzakiem, który już nie pełni służby.
undefined
09.07.2023
Kształtowanie u psa – na czym polega? Co warto wiedzieć o tej formie pracy z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kształtowanie u psa to powszechnie znana metoda uczenia. Przez wielu trenerów i psich opiekunów jest jednak zdecydowanie niedoceniana. Tymczasem to sposób nie tylko na super zabawę, ale i wzmocnienie pewności siebie psa. Przeczytaj, dlaczego warto kształtować!
undefined
26.06.2023
Pies ratownik wodny – jak pomagają psy ratownicze pracujące w wodzie?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Pies ratownik wodny potrafi ratować topielców, holuje do brzegu łodzie, pokonuje przeszkody i ma doskonałą kondycję! Jakie rasy psów nadają się do szkolenia na psiego ratownika? Sprawdź, co umieją psy pracujące w ratownictwie wodnym!
undefined