29.01.2022

Szkolenie psa

Nauka czystości. Jak nauczyć psa sikania na matę?

Aleksandra Prochocka

Aleksandra Prochocka

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Nauka sikania na matę może być pomocna nie tylko w przypadku szczeniąt. Ta metoda z użyciem podkładów higienicznych ma jednak swoje minusy!

jak anuczyć psa sikania na matę

fot. Shutterstock

Nauka czystości to jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się opiekunowie szczeniąt. Brudzenie w domu to jednak nie tylko przypadłość maluchów – również starze psy z problemami zdrowotnymi mogą mieć problem z wytrzymaniem kilku godzin do planowanego spaceru. Nic więc dziwnego, że opiekunowie często korzystają z przeróżnych pomocy mających ułatwić utrzymanie porządku w domu. Jedną z takich pomocy są maty chłonne dla szczeniąt. Kiedy warto nauczyć psa sikania na matę? Jakie wady i zalety ma taka metoda nauki czystości u szczeniaka? I czy starszy pies mający problemy ze zdrowiem też może korzystać z podkładów higienicznych?

Kiedy warto nauczyć psa sikania na matę?

Istnieje kilka sytuacji, w których warto skorzystać z mat chłonnych dla psa. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla opiekunów małych szczeniąt, które jeszcze nie zostały zaszczepione i nie mogą wychodzić na normalne spacery, a nie mają dostępu do ogródka. Maty do sikania to także wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wychodzenie ze szczeniakiem na spacer kilkanaście razy dziennie ze względu na chorobę czy podeszły wiek. Umiejętność załatwiania się na podkład jest szczególnie cenna w czasie pandemii i kwarantanny. Również starsze psy mogą korzystać z mat chłonnych dla szczeniąt, jeśli nie są w stanie wytrzymać pod nieobecność opiekunów.

Jak wybrać podkład higieniczny dla psa?

Podkład higieniczny musi być nie tylko chłonny, lecz także dostosowany do wielkości czworonoga i dobrze dla niego widoczny. W roli psiej toalety sprawdzają się najlepiej jednorazowe podkłady przeznaczone dla psów. Mogą one wchłonąć więcej moczu niż gazeta czy zwykły ręcznik. Wiele produktów dostępnych w sklepach zoologicznych zatrzymuje też nieprzyjemne zapachy. Schnie w szybkim tempie, co zapobiega roznoszeniu przez zwierzaka moczu po domu. Niektóre maty dla szczeniąt są ponadto nasączone zapachem trawy. Pozwala to zwierzakowi skojarzyć trawnik z miejscem załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Domowa toaleta dla psa może mieć też formę plastikowej kuwety, w której umieszcza się chłonny podkład. Decydując się na taką kuwetę, trzeba zwrócić uwagę na wysokość jej brzegów. Szczeniaki ras miniaturowych i starsze psy z problemami z poruszaniem się mogą mieć problem z przekroczeniem zbyt wysokiego rantu. Kuweta może być za to dobrym rozwiązaniem dla dużych psów, które oddają na raz tak dużo moczu, że przecieka on przez matę położoną bezpośrednio na podłogę.

Podkład i kuweta nie zastąpią spaceru!

Spacer to dla psa nie tylko okazja do załatwienia potrzeb fizjologicznych. To także okazja do węszenia, kontaktów z innymi psami i eksploracji otoczenia. Dlatego nawet mając w domu kuwetę, powinniśmy zabierać czworonoga na codzienne spacery!

Jak nauczyć psa sikania na matę?

Nauka załatwiania się na matę jest stosunkowo prosta, nawet u malutkich szczeniąt i starszych psów. Opiekun musi jednak uzbroić się nie tylko w odpowiednią matę, lecz także w cierpliwość i dużo smacznych nagród. Co zrobić, by szczeniak zaczął załatwiać się tylko na matę? I jak przekonać starszego psa do podkładu?

emiteo

Nauka czystości u szczeniaka

Psie maluchy załatwiają się niezwykle często – przede wszystkim po drzemce, zabawie, posiłku. Opiekun musi wiec zadbać o to, by w tych chwilach szczeniak znalazł się na macie i tam załatwił swoje potrzeby. Matę chłonną dla malucha warto rozłożyć w kącie każdego pokoju, w którym on przebywa, tak, by zawsze zdążyć go na niej umieścić. Nie należy też zmieniać jej położenia. Psiak może początkowo zakodować sobie tylko załatwianie się w danym kącie pokoju, jeśli więc będziemy przesuwać podkład, zwiększamy ryzyko wpadek.

Gdy zauważymy, że postawiony na macie szczeniak zacznie sikać, możemy wypowiedzieć komendę „rób siusiu”. Załatwianie potrzeb fizjologicznych na hasło pomocne będzie później, przy nauce załatwiania się na dworze. Za każde siku na podkładzie psiaka należy oczywiście nagrodzić czymś wyjątkowo smacznym tak, jak przy nauce każdej innej komendy.

Ucząc szczeniaka załatwiania się na matę, nie wolno stosować żadnych kar ani krzyku, jeśli maluchowi zdarzy się wpadka. Niedopuszczalne jest wkładanie psiego nosa w kałużę moczu. Dodatkowo, przeganianie psa do innego pokoju, krzyczenie na malucha czy nawet komentowanie sytuacji z wyraźnym niezadowoleniem w głosie mogą sprawić, że szczeniak zacznie bać się załatwiać w obecności opiekuna. Skutkiem takiego strachu może być nie tylko unikanie człowieka i sikanie po kryjomu po kątach, lecz także zjadanie własnych odchodów.

Uczenie psa sikania na matę może mieć minusy

Psiaki szybko przyzwyczajają się do tego, jakie podłoże stanowi dla nich toaletę. Dlatego uczenie psa załatwiania potrzeb na miękki, płaski materiał może sprawić, że szczeniak jako matę będzie traktował też rozłożony w łazience dywanik czy wycieraczkę. Podkład higieniczny musi być więc stosowany jak najkrócej, a docelowym zachowaniem powinno być wyłącznie załatwianie się na zewnątrz.

Mata do sikania dla starszego psa

Dorosłe psy, które z różnych przyczyn nie wytrzymują do spaceru, również mogą nauczyć się załatwiania na podkład higieniczny. Jeśli psiak zaliczył już kilka wpadek i wybrał sobie miejsce na domową toaletę, warto z tego skorzystać i właśnie tam umieścić matę do sikania.

Za każdym razem, gdy czworonóg załatwi się w miejscu wyłożonym podkładem, należy go pochwalić i nagrodzić przysmakiem. Dzięki temu zwierzak upewni się, że nie musi stresować się załatwianiem w tym miejscu i że jest to akceptowane przez opiekuna. Psiaka nauczonego załatwiania się na komendę można naprowadzić na podkład i wydać hasło do zrobienia siku, a następnie go za to nagrodzić. Jeśli zwierzak uparcie nie chce załatwiać się na matę, można zabrać ją ze sobą na spacer i tam zacząć naukę sikania na podkład. Innym rozwiązaniem sprawdzającym się u dorosłych psów z problemem z utrzymaniem czystości w domu będą pieluchy dla psa.

Jeśli dorosły pies nauczony wcześniej czystości zaczyna załatwiać się w domu, konieczne będzie przeprowadzenie badań mogących wykryć przyczyny takiego zachowania. Sikanie w domu może bowiem być objawem problemów z układem moczowym (stanów zapalnych, kamicy), a także zaburzeń neurologicznych czy demencji.

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Podziel się tym artykułem:

Aleksandra Prochocka
Aleksandra Prochocka

Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się