23.07.2024
Dlaczego psy są agresywne do innych psów? Poznaj 5 powodów!
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre zachowania między psami, które można odebrać jako agresywne, są zupełnie normalne. Ale są też takie, które świadczą o problemach.
fot. Shutterstock
Psy komunikują się ze sobą – i z nami – na tysiąc sposobów. Używają do tego mowy ciała, a także dźwięków – szczekania, warczenia, piszczenia… Czasem zabawa między dwoma psami wygląda, jakby psy były wobec siebie agresywne, a w rzeczywistości ona tak ze sobą rozmawiają. Warto wiedzieć, co psy do siebie mówią i z czego wynika zachowanie naszego psa, gdy ten na inne psy reaguje agresją.
1. Strach
Pies może być agresywny do innych psów, bo się ich po prostu boi. Brzmi dziwnie? A jednak. Zwierzak może tak reagować, jeśli nie był socjalizowany albo gdy w przeszłości spotkała go przykra sytuacja, która zapadła mu w pamięć (na przykład inny pies go pogryzł). Lęk wobec innych psów może też być wyuczony przez ludzi, którzy, przykładowo, małego psa zawsze brali na ręce, gdy zbliżał się inny zwierzak. Albo szarpali kolczatką, gdy pies choćby spojrzał w stronę innego psa. Czego w ten sposób nauczyli? Że inne psy są niebezpieczne i najlepiej ich unikać. A jeśli już ten inny pies się zbliży, a nie ma jak uciec, trzeba intruza odstraszyć, czyli zaatakować.
Pies, który się boi, gdy spotyka innego psa, może przewracać się na plecy, spuszczać wzrok, lizać drugiego psa po pysku, odwracać głowę, siadać, by kolega nie mógł go powąchać. Gdy nic nie pomoże, zacznie ostrzegać warczeniem. Kolejnym krokiem może być atak.
2. Obrona terytorium
Psy, które traktujemy jako stróżów posesji, teoretycznie mają za zadanie właśnie ostrzegać, gdy zbliża się intruz – inny pies czy człowiek. Nic więc dziwnego, że takie psy rzucają się na ogrodzenie, gdy zobaczą innego psa za płotem. Taka agresja terytorialna łatwo może się jednak wymknąć spod kontroli i stać dużym problemem, gdy pies przypadkiem wymknie się z działki. Albo zacznie bronić terenu i właścicieli przed wszystkimi, nawet przed gośćmi, których gospodarze chcieliby jednak wpuścić.
3. Ból
Fakt, że pies atakuje inne psy może świadczyć o tym, że coś bardzo go boli. Szczególnie, jeśli do tej pory był do czworonożnych kolegów raczej dobrze nastawiony i lubił się z nimi bawić. Nagła zmiana może oznaczać, że coś w jego organizmie szwankuje. To samo dotyczy nagłej zmiany temperamentu zwierzaka. Taki sygnał to dla ciebie znak, że należy udać się z psem do lekarza weterynarii.
4. Obrona zasobów
Zasobów, czyli miski, legowiska, zabawki, gryzaka. Czegoś, co jest dla psa wartościowe. Ba, nawet ty jesteś dla psa wartością, nierzadko najważniejszą, której pies potrafi bronić! Stąd możliwe ataki – zwierzak może się rzucić na innego psa, który zbliża się do jego jedzenia lub opiekuna. Niestety, takie zachowania potrafią się niebezpiecznie łatwo rozprzestrzeniać na ludzi – członków rodziny.
Jeśli twój pies ma już taki problem, koniecznie skonsultuj się z behawiorystą. Jeśli jesteś opiekunem szczeniaka, od początku dbaj o to, by akceptował obecność innych osób i psów, gdy ma w pysku zabawkę lub gdy je.
5. Frustracja
Gdy pies nie jest w stanie zaatakować obiektu, który wyjątkowo go denerwuje, może przekierować agresję na to, co ma w pobliżu. Nierzadko jest to właśnie drugi pies – na co dzień lubiany towarzysz, który akurat był obok. Przykładowa sytuacja? Dwa psy szczekają za płotem na listonosza. Gdy listonosz znika z pola widzenia, jeden zwierzak rzuca się na drugiego. Nie dlatego, że ten mu coś zrobił – po prostu listonosza nie dało się dorwać, a pełen emocji pies wyładował się na zwierzaku, który był w zasięgu pyska.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined