02.04.2022
Dlaczego warto bawić się z psem? Sprawdź, czemu nie możesz tego zaniedbać!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabawa to dla psów nie tylko wyjątkowa przyjemność! Sprawdź, dlaczego warto bawić się z psem niezależnie od wieku czworonoga.
fot. Shutterstock
Zabawa to doskonały sposób na poprawę humoru, rozładowanie nadmiaru energii i nawiązanie bliskiej więzi ze zwierzakiem. Poprzez codzienną rozrywkę z domowym czworonogiem można nauczyć go także wielu przydatnych umiejętności! To jednak nie wszystkie zalety zabaw z psiakiem. Poznaj 5 powodów, dla których warto bawić się z psem niezależnie od tego, w jakim jest wieku!
1. Dlaczego warto bawić się z psem? Zapobieganie nudzie
Wszystkie domowe czworonogi potrzebują ciekawego zajęcia, które zajmie ich umysł i dostarczy nowych bodźców. Nuda potrafi bowiem nie tylko wpędzić psa w depresję, lecz także wywołać u niego frustrację, której skutkiem mogą być przeróżne problemy behawioralne. Chcąc maksymalnie uatrakcyjnić psu zabawę i zmęczyć go nie tylko fizycznie, lecz także umysłowo, warto proponować psu więcej niż zwykłe bieganie za piłką. Chwile zabawy można przeplatać prostymi komendami, ukrywaniem smaczków w trawie i krótkimi sesjami zabaw umysłowych.
2. Dlaczego warto bawić się z psem? Poprawa kondycji
Psy potrzebują odpowiedniej dawki aktywności, która pozwoli im spalić kalorie pochodzące z pokarmu i zapobiegnie niebezpiecznej otyłości. Energiczne ćwiczenia, proste sztuczki, przeciąganie się sznurem czy aportowanie zabawek z wody to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni psa i zapewnienie mu szczupłej, eleganckiej sylwetki. Trzeba przy tym pamiętać, by nawet w zabawie zachować umiar. Zbyt intensywna aktywność fizyczna niedostosowana do wieku czy stanu zdrowia czworonoga może być przyczyną poważnych urazów!
3. Dlaczego warto bawić się z psem? Mniej problemów behawioralnych
Naukowcy odkryli, że regularne bawienie się z psem zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych problemów behawioralnych. Zwierzęta, którym opiekunowie nie dostarczali wystarczającej dawki codziennej zabawy, znacznie częściej cierpiały na przeróżne stany lękowe. Częściej także wykazywały agresję, ciągnęły na smyczy i były znacznie mniej posłuszne niż wybawione czworonogi!
4. Dlaczego warto bawić się z psem? Sprawny umysł
Zabawa jest niezbędna do prawidłowego rozwoju nie tylko łap i mięśni, lecz także układu nerwowego. Szczeniaki, które mogą dużo się bawić, szybciej uczą się nowych sztuczek, są stabilniejsze emocjonalnie i bardziej pewne siebie. Zabawa ma także ogromny wpływ na mózg u psów dorosłych – jego częsta stymulacja opóźnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko pojawienie się u zwierzaka demencji.
5. Dlaczego warto bawić się z psem? Lepsza relacja
Każda forma wspólnego spędzania czasu pozwala nawiązać silną relację z domowym czworonogiem. Zabawa jest przy tym naprawdę wyjątkowa! Bawiąc się z psem w odpowiedni sposób, możemy zwiększyć jego zaufanie i sprawić, by chętniej nawiązywał z nami współpracę także w innych momentach. Dobrze wykorzystując różne formy zabawy, możemy również nauczyć psa respektowania stawianych mu granic, oswoić nieśmiałego czworonoga z dotykiem, a nawet przepracować obronę zasobów.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined