08.06.2017
Co to jest artroskopia?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na schorzenia stawów cierpi wiele psów.
fot. shutterstock
Metoda diagnozowania i leczenia stawów. Na różne ich schorzenia cierpią zarówno duże, jak i małe psy.
Podczas zabiegu do stawu wprowadza się artroskop w kształcie rury, w której znajdują się układ optyczny i światłowód. Dzięki temu lekarz weterynarii może dokładne obejrzeć wnętrze stawu na monitorze, a także wykonać zabieg chirurgiczny. W wypadku uszkodzenia chrząstki usuwa się wolne fragmenty – tzw. myszy stawowe powodujące zapalenie stawu.
Pies przestaje dzięki temu kuleć i odczuwać ból. Jeśli doszło do zapalenia błony maziowej, to podczas artroskopii usuwa się jej przerośnięte kosmki, co zmniejsza zapalenie w stawie, a przez to redukuje ból.
Artroskopia ma ogromną przewagę nad klasycznymi operacjami stawów metodą otwartą (artrotomia). Wykonuje się tylko dwa nacięcia skóry (ok. 4 mm). Pies nie jest unieruchomiony po zabiegu, a po kilku dniach używa już operowanej łapy (po artrotomii powrót do pełnej sprawności trwa 6-8 tygodni).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.07.2025
Jak wygląda rumień po kleszczu u psa? Czy oznacza chorobę odkleszczową?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
U ludzi rumień po kleszczu pojawiający się na skórze zazwyczaj wiązany jest z boreliozą. Czy u psów również zaczerwienienie w miejscu ukąszenia przez kleszcza to objaw rozwijającej się choroby odkleszczowej?
undefined
04.07.2025
Trudne życie po diagnozie: czy karma weterynaryjna może być DOBREJ jakości?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Twój pies przeszedł długą drogę diagnostyki i wiesz już, że jego układ pokarmowy wymaga specjalistycznego wsparcia. Przed tobą jedna z najważniejszych decyzji: wybór odpowiedniego sposobu żywienia. Podpowiadamy, jak rozpoznać karmę weterynaryjną naprawdę wysokiej jakości – taką, która działa, odżywia i... smakuje.
undefined
03.07.2025
Nagła biegunka u psa: czy działać od razu?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u psa to jeden z najczęstszych objawów ze strony układu pokarmowego. Choć często bywa niegroźna, może szybko prowadzić do odwodnienia i pogorszenia stanu zdrowia – zwłaszcza u małych psów. Sprawdź, kiedy należy działać natychmiast, jak udzielić pierwszej pomocy i jak skutecznie wspierać pracę jelit.
undefined