08.06.2017
Co to jest artroskopia?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na schorzenia stawów cierpi wiele psów.
fot. shutterstock
Metoda diagnozowania i leczenia stawów. Na różne ich schorzenia cierpią zarówno duże, jak i małe psy.
Podczas zabiegu do stawu wprowadza się artroskop w kształcie rury, w której znajdują się układ optyczny i światłowód. Dzięki temu lekarz weterynarii może dokładne obejrzeć wnętrze stawu na monitorze, a także wykonać zabieg chirurgiczny. W wypadku uszkodzenia chrząstki usuwa się wolne fragmenty – tzw. myszy stawowe powodujące zapalenie stawu.
Pies przestaje dzięki temu kuleć i odczuwać ból. Jeśli doszło do zapalenia błony maziowej, to podczas artroskopii usuwa się jej przerośnięte kosmki, co zmniejsza zapalenie w stawie, a przez to redukuje ból.
Artroskopia ma ogromną przewagę nad klasycznymi operacjami stawów metodą otwartą (artrotomia). Wykonuje się tylko dwa nacięcia skóry (ok. 4 mm). Pies nie jest unieruchomiony po zabiegu, a po kilku dniach używa już operowanej łapy (po artrotomii powrót do pełnej sprawności trwa 6-8 tygodni).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined
19.09.2024
Psu brzydko pachnie z pyska? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czujesz, że twój czworonożny przyjaciel, podchodząc do ciebie, ma nieświeży oddech? Czy widzisz ciemniejszy osad na jego zębach? Pamiętaj, że kamień nazębny to nie tylko kwestia estetyki. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, to pies nie tylko będzie odczuwał ból, ale z czasem może nawet stracić zęby. Cóż więc robić? Najważniejsza jest profilaktyka!
undefined