30.11.2022
Kaszak u psa. Jak wygląda i czy jest niebezpieczny?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kaszak u psa to to łagodny nowotwór skóry rozwijający się na skutek zatkania mieszka włosowego. Czy trzeba się nim martwić?
kaszak u psa.jpg
- Jak powstaje kaszak u psa?
- Jak wygląda kaszak na skórze psa?
- Czy kaszak u psa jest groźny?
- Czy kaszaka można usunąć domowymi sposobami?
- Ile kosztuje wycięcie psu kaszaka?
Na skórze psa pojawiać się mogą przeróżne zmiany, wypryski i zgrubienia. Niektóre z nich nie zagrożą zdrowiu czworonoga, inne będą objawem poważnych chorób. Czy kaszaki u psa są groźne? Co zrobić, kiedy na skórze czworonoga zauważymy kaszaka i czy można usunąć go domowymi sposobami?
Jak powstaje kaszak u psa?
Kaszak zwany także torbielą naskórkową lub torbielą łojową to niewielka, łagodna zmiana nowotworowa, która lokalizuje się w skórze. Powstaje na skutek zaburzeń rogowacenia naskórka, który zaczyna blokować ujście gruczołu łojowego lub mieszka włosowego i sprawia, że w jego wnętrzu zaczyna gromadzić się łój. Powstała w ten sposób torbiel ma początkowo niewielkie rozmiary, jednak może dość szybko się powiększać.
Kaszaki mogą rozwinąć się u psa niezależnie od jego płci, rasy czy wieku. Do zatkania gruczołu łojowego dojść może na skutek uszkodzenia naskórka i mieszka włosowego lub stanu zapalnego skóry. Kaszak na skórze bywa także częstym problemem u psów, które cierpią na łojotok - wzmożona produkcja łoju połączona z nieprawidłowym złuszczaniem naskórka sprzyja bowiem zatykaniu się gruczołów w skórze.
Jak wygląda kaszak na skórze psa?
Kaszak u psa ma formę niewielkiego zgrubienia, które można dość łatwo przesuwać pod skórą. Wybrzuszenie może mieć taki sam kolor, jak skóra psa, choć czasem jest od niej nieznacznie ciemniejsze. Kaszaki mogą lokalizować się w różnym miejscu na ciele psa, najczęściej jednak pojawiają się w okolicy uszu, bokach ciała i na grzbiecie zwierzaka.
Może powodować świąd i prowokować psa do drapania zmienionej skóry. Może także ulec uszkodzeniu, na przykład podczas zakładania psu szelek lub zabawy z innymi czworonogami. Pęknięty kaszak, z którego wydobywa się białoszara masa o nieprzyjemnym zapachu, podatny jest na zakażenia - wyniku aktywności bakterii będzie ropieć i stanie się bolesny.
Czy kaszak u psa jest groźny?
Kaszak to łagodna zmiana, która zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani nie wpływa na samopoczucie psa, dlatego nie musi być operowana od razu po zdiagnozowaniu. Warto ją jednak usunąć, gdyż może nawracać, rozrastać się, a następnie ulec uszkodzeniu i zakażeniu. O wycięcie kaszaka poprosić można lekarza podczas innych zabiegów wymagających podania psu narkozy - na przykład podczas kastracji czy czyszczenia zębów.
Z kaszakiem pomylić można jednak wiele innych, znacznie bardziej niebezpiecznych zmian skórnych, które wymagać będą przeprowadzenia natychmiastowej operacji lub leczenia. Dlatego jeśli na skórze psa pojawi się zgrubienie, należy jak najszybciej pokazać je lekarzowi weterynarii. Specjalista dokładnie obejrzy skórę psa i określi charakter zmiany. W przypadku niejednoznacznej diagnozy wskazane będzie wykonanie nacięcia na powierzchni guzka, pobranie płynu ze środka lub wykonanie biopsji.
Czy kaszaka można usunąć domowymi sposobami?
Usuwanie kaszaka w domu nie jest dobrym pomysłem. Podczas wyciskania jego zawartości dojść może do zakażenia rany, która następnie zacznie ropieć i będzie bardzo długo się goić. By skutecznie usunąć kaszaka u psa konieczne jest wycięcie torebki znajdującej się w zatkanym mieszku włosowym lub gruczole łojowym - w przeciwnym razie guz na skórze będzie odrastał. Trzeba także pamiętać, że nacinanie skóry u psa bez znieczulenia sprawi czworonogowi ból i może sprowokować go do agresywnego zachowania. Dlatego usuwaniem kaszaka u psa powinien zajmować się wyłącznie lekarz weterynarii.
Ile kosztuje wycięcie psu kaszaka?
Zabieg usunięcia kaszaka u psa jest dość prosty, jednak wymagać będzie podania psu miejscowego lub ogólnego znieczulenia. Cena oczyszczenia kaszaka i wycięcia torebki wynosi zazwyczaj 150-200 zł. Może być jednak wyższa, jeśli lekarz weterynarii będzie podejrzewał złośliwy charakter zmiany i odda usuniętą tkankę do badania histopatologicznego.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
10.03.2025
Pchły u psa. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy pchły u psa stanowią duże zagrożenie dla domowego czworonoga? Sprawdź, jak pies może złapać pchły, jak rozpoznać obecność tych pasożytów i jak pozbyć się ich z domu!
undefined
07.03.2025
Odrobaczanie psa. Jak często i czym odrobaczać psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nie tylko szczepienie należy wykonywać regularnie. Również odrobaczanie psa jest szczególnie ważnym aspektem w ogólnej profilaktyce zdrowia pupila. Pasożyty wewnętrzne mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu czworonoga, dziecka i innych członkom rodziny! Sprawdź, jak często odrobaczać psa i czym to robić.
undefined
01.03.2025
Babeszjoza u psa. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Babeszjoza to słowo, przed którym drży każdy opiekun czworonoga. Czym objawia się babeszjoza u psa, jakie są jej konsekwencje i jak się ją leczy?
undefined