04.08.2023
5 sposobów na odchudzenie psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wiele domowych czworonogów cierpi na nadwagę lub otyłość. Jak skutecznie walczyć z tym problemem, aby nie przełożył się na stan zdrowia zwierzaka? Poznaj sprawdzone sposoby na odchudzenie psa!
fot. Shutterstock
Nadwaga i otyłość to problem dotyczący nie tylko ludzi – choroby te są coraz częściej spotykane także u psów! Niestety nie każdy opiekun domowego czworonoga zdaje sobie sprawę z tego, jak duże niebezpieczeństwo dla jego pupila stanowi nadmierna masa ciała. Dodatkowe kilogramy znacząco zwiększają ryzyko rozwinięcia się u psa choroby zwyrodnieniowej stawów, dysplazji i niektórych nowotworów. Takie dolegliwości znacznie pogorszą jakość życia zwierzaka, a nawet mogą doprowadzić do jego przedwczesnej śmierci! Dlatego każdy opiekun psa z nadwagą powinien poznać skuteczne sposoby na odchudzanie psa.
5 sposobów na odchudzenie psa
Przyczyną nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie psa jest przyjmowanie przez zwierzaka większej ilości kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie. Nadmiar energii, który nie zostanie zużyty przez psa podczas codziennej aktywności, odkładać się będzie właśnie w postaci zapasów tłuszczu.
Trzeba także pamiętać, że metabolizm psa może ulec znacznemu spowolnieniu na skutek niektórych chorób. Skuteczne odchudzenie psa wymagać będzie w takim wypadku wdrożenia odpowiedniego ich leczenia. Również sama nadwaga może stać się przyczyną chorób, które uniemożliwią skuteczną utratę zbędnych kilogramów… Co zrobić, by przywrócić psu prawidłową masę ciała? Oto 5 sposobów na odchudzenie psa!
Wybór odpowiedniej karmy
Opiekun chcący odchudzić swojego pupila powinien przede wszystkim kontrolować ilość kalorii pobieranych przez psa z podawaną mu karmą. Niestety zmniejszenie dawkowania dotychczasowego pokarmu nie jest dobrym sposobem na odchudzenie psa. Mniejsze porcje jedzenia będą dostarczać zwierzakowi nie tylko mniejszych ilości energii, ale także mniejszych dawek niezbędnych psu składników pokarmowych – białka, substancji mineralnych i witamin. Ograniczenie dziennej porcji karmy podstawowej może więc stać się przyczyną poważnych niedoborów pokarmowych. Spowoduje także nieprzyjemne uczucie głodu, które może prowadzić do rozdrażnienia i osłabienia zwierzaka. Dlatego podczas odchudzania psa należy stosować specjalistyczne karmy dietetyczne stworzone z myślą o psach z nadwagą lub otyłością.
Skuteczna karma odchudzająca dla psa, czyli redukująca masę ciała u psa powinna charakteryzować się przede wszystkim:
- obniżoną kalorycznością dzięki zmniejszonej zawartości tłuszczu,
- zwiększoną zawartością białka umożliwiającą utrzymanie zdrowej masy mięśniowej,
- podwyższoną zawartością włókna, które pobudza uczucie sytości, wspomaga stabilizowanie poziomu glukozy we krwi i poprawiającego perystaltykę przewodu pokarmowego,
- zwiększonym poziomem składników mineralnych i witamin rekompensującym zmniejszony poziom kaloryczności,
- dodatkiem L-karnityny wspomagającej redukcję nadmiernej masy ciała.
W składzie takiej karmy powinny znaleźć się także składniki wspierające prawidłową pracę stawów – glukozamina i chondroityna – oraz olej rybi stanowiący źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych wykazujących przeciwzapalne działanie.
Dietetyczne karmy wspierające odchudzanie mogą być podawane nie tylko u psów wymagających odchudzania, ale również w celu utrzymania prawidłowej masy ciała u psów narażonych na nadwagę i otyłość. Produktów tego typu nie należy natomiast podawać sukom w ciąży i karmiącym, szczeniętom i psom podczas rekonwalescencji. Przed zakupem weterynaryjnej karmy w celu odchudzania psa należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista określi bezpieczną szybkość odchudzania zwierzęcia, obliczy zapotrzebowanie pokarmowe oraz wielkość dziennej dawki pokarmowej dla odchudzanego psa.
Ograniczenie przysmaków
Podawanie zwierzakowi nadmiernej ilości przekąsek między posiłkami to najczęstsza przyczyna nadwagi i otyłości u psów. Resztki z obiadu, tłuste smaczki czy gryzaki dostarczać mogą czworonogowi dziennie nawet dwukrotnie więcej kalorii, niż potrzebuje psiak! Dlatego jednym z najważniejszych sposobów na odchudzanie psa jest ograniczenie podawania zwierzakowi dodatkowego jedzenia.
Nie każdy opiekun będzie w stanie całkowicie zrezygnować z przysmaków i gryzaków – takie dodatki mogą być bowiem niezbędnym elementem szkolenia zwierzaka i bywają pomocne na przykład w przypadku psów cierpiących na lęk separacyjny. W takim przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj podawanych zwierzakowi przekąsek. Tłuste gryzaki zastąpić można świeżą marchewką lub innymi niskokalorycznymi warzywami. Zamiast parówek można zabierać na spacer garść suchej karmy odliczonej z posiłku psa.
Dodatkowa aktywność fizyczna
Wśród skutecznych sposobów na odchudzenie psa wymienić należy także zwiększenie codziennej aktywności fizycznej zwierzaka. Większa dawka ruchu, dłuższe spacery i dodatkowa porcja zabawy pozwolą psu spalić nadmiar kalorii i zapobiegną dalszemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Należy jednak pamiętać, że zabranie psa z dużą nadwagą na przejażdżkę rowerową czy dwugodzinny spacer może skończyć się poważną kontuzją, a nawet zasłabnięciem psa nieprzyzwyczajonego do takiego wysiłku! Dlatego tempo i czas trwania spacerów należy zwiększać bardzo stopniowo, dostosowując je do możliwości psa i czujnie obserwując samopoczucie zwierzaka. Opiekun otyłego psa powinien zabierać na każdy spacer butelkę chłodnej, czystej wody i miskę dla zwierzaka.
W przypadku psów otyłych spacery należy wydłużać początkowo tylko o kilka minut dziennie. Psom z nadwagą można natomiast wprowadzić szybszy marsz przeplatany przerwami na spokojne węszenie. Bardziej obciążające treningi, takie jak bieganie czy towarzyszenie rowerzyście powinny być zarezerwowane dla psów, które osiągnęły już idealną masę ciała.
Wsparcie rehabilitacją
Długotrwałe przeciążenia układu ruchu spowodowane nadmierną masą ciała zwiększają ryzyko wystąpienia u psa zwyrodnień stawów i bólu mięśni. Dolegliwości takie będą sprawiać zwierzakowi ból i spotęgują niechęć do aktywności fizycznej. Dlatego w procesie odchudzania psa warto skorzystać z porad lekarza weterynarii specjalizującego się w psiej ortopedii.
Specjalista przeprowadzi z opiekunem szczegółowy wywiad i wykona niezbędne badania mające ocenić stan układu ruchu psa. Na podstawie ich wyników może zalecić rehabilitację obejmującą na przykład masaże rozluźniające mięśnie kończyn i kręgosłupa oraz laseroterapię. Dobrym sposobem na odchudzenie psa jest także udział w zajęciach na bieżni wodnej. Hydroterapia wesprze budowanie kondycji i masy mięśniowej u psa, nie obciążając przy tym jego stawów.
Leczenie chorób uniemożliwiających odchudzenie psa
Wszystkie te sposoby na odchudzenie psa mogą być zawodne, jeśli nadwaga u zwierzaka będzie wynikiem niezdiagnozowanej lub nieleczonej choroby zaburzającej gospodarkę hormonalną, lub metabolizm psa. Nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej może być objawem między innymi zaburzeń endokrynologicznych, wśród których wymienia się szczególnie:
Choroby te mogą objawiać się także znacznym pogorszeniem sierści u psa, zanikami masy mięśniowej i ogólnym osłabieniem organizmu. Zdiagnozowanie choroby endokrynologicznej powodującej nadwagę u psa wymagać będzie wykonania zwierzakowi specjalistycznych badań pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii, a ich leczenie może obejmować regularne podawanie psu leków lub indywidualnie dobranej, specjalistycznej diety.
Artykuł powstał we współpracy z marką Vet Expert.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2024
Psu brzydko pachnie z pyska? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czujesz, że twój czworonożny przyjaciel, podchodząc do ciebie, ma nieświeży oddech? Czy widzisz ciemniejszy osad na jego zębach? Pamiętaj, że kamień nazębny to nie tylko kwestia estetyki. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, to pies nie tylko będzie odczuwał ból, ale z czasem może nawet stracić zęby. Cóż więc robić? Najważniejsza jest profilaktyka!
undefined
18.09.2024
Choroby zębów u psów. Skąd się biorą i jak je rozpoznać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na jakie choroby zębów najczęściej cierpią domowe czworonogi i czym te schorzenia grożą? Sprawdź, dlaczego tak ważne jest, by dbać o zęby psów!
undefined
04.09.2024
Rana u psa: Praktyczny poradnik dla opiekunów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozcięta na szkle łapa czy boleśnie otarte opuszki to problemy, z jakimi niemal na pewno zetkniemy się w ciągu życia naszego zwierzaka. Rana, czyli przerwanie ciągłości tkanki, może być też wynikiem pogryzienia przez inne zwierzę lub wypadku komunikacyjnego. Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach ran i sposobach postępowania z nimi? Koniecznie czytaj dalej!
undefined