02.07.2024
Zdrowa skóra, czyli… jaka? Jak ocenić kondycję skóry i futra u psa
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie od dziś mówi się, że zdrowy zadbany pies może pochwalić się piękną, błyszczącą sierścią - i nie jest to mit! Kondycja okrywy włosowej, a także skóry psa, w dużym stopniu może odzwierciedlać jego stan zdrowia i odżywienia organizmu. Choroby skóry i problemy z sierścią widoczne są gołym okiem, jednak inne schorzenia także mogą przejawiać się pogorszeniem kondycji skóry i włosa. Sprawdź, o czym mówi nam stan skóry i sierści u psa oraz jak go poprawić!
fot. Shutterstock
Gdy blask przeminął
Jeżeli sierść naszego psa stała się sucha, matowa, a w dodatku nieprzyjemna w dotyku, to zdecydowanie powód do niepokoju. Objawom tym może towarzyszyć nasilone linienie oraz łatwe łamanie się włosów. Co może być przyczyną? Bardzo często są to niedobory żywieniowe. Zbyt mała ilość lub niska jakość białka w psiej diecie powoduje trudności w regeneracji tkanek. Organizm nie będzie oszczędzał na kluczowych organach podtrzymujących funkcje życiowe - ograniczone zasoby składników odżywczych najpierw odczują więc takie części ciała jak skóra i włos. Niedobory mogą dotyczyć nie tylko białka w psiej diecie, ale też pierwiastków i substancji odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesów zachodzących w skórze. Jedne z najważniejszych to cynk, selen, witaminy z grupy B (zwłaszcza biotyna) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
Czynnikiem powodującym zły wygląd sierści może być także… nieprawidłowa pielęgnacja! Stosowanie szamponów przeznaczonych dla ludzi lub, co gorsza, innych środków myjących, może poważnie zaburzyć równowagę pH psiej skóry i rozregulować jej naturalną florę bakteryjną. Pozbawienie psa naturalnej ochrony w formie warstwy łojowej poprzez zastosowanie nieodpowiednich kosmetyków skutkuje przesuszeniem sierści oraz narażeniem skóry na infekcje bakteryjne i grzybicze. Problem estetyczny łatwo może się tu przerodzić w zdrowotny. Również zastosowanie niewłaściwych akcesoriów do pielęgnacji, niedelikatne czesanie i szczotkowanie czy wyrywanie kołtunów spowodowanych wcześniejszymi zaniedbaniami spowoduje, że sierści naszego psa będzie daleko do pokazowej formy… Ubytki w okrywie i połamany włos z pewnością nie dodadzą mu urody.
Pora na doktora
Zdarza się, że przyczyna złego stanu skóry i sierści leży znacznie głębiej niż w nieprawidłowościach w opiece nad naszym zwierzakiem. Stan ten może być wywołany chorobą! Zaniepokoić powinny nas wszelkie przerzedzenia czy wyłysienia sierści. Niekiedy wypada ona samoistnie, a bywa, że ubytki powstają na skutek drapania się, wygryzania czy wylizywania swędzącej skóry… Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zarówno pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły, świerzbowce czy nużeńce, jak i coraz powszechniej występujące alergie. Zarówno alergie pokarmowe, jak i środowiskowe, mogą przyczynić się do wystąpienia zmian skórnych, świądu, a co za tym idzie - pogorszenia się stanu sierści, a nawet obszernych wyłysień.
Zmiany na skórze takie jak zaczerwienienia, sączące się rany, obszary przesuszonej skóry powinny skierować nasze kroki do gabinetu lekarza weterynarii. Oprócz pasożytów i problemów alergicznych, do naszego psa mogą przyplątać się wszelkiego rodzaju infekcje skórne, powodujące stany zapalne i podrażnienia. Infekcja bakteryjna lub grzybicza wymaga starannego leczenia pod okiem specjalisty. Jeżeli u naszego psa pojawiają się symetryczne wyłysienia nie powodujące świądu, przyczyna zazwyczaj leży w zaburzeniach hormonalnych - niezbędne jest wykonanie zaleconych przez lekarza badań i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zmiany barwy skóry, guzki, ciemny nalot czy… nieprzyjemny zapach skóry i sierści również wymagają kontroli weterynaryjnej.
Jak dbać o psią skórę i sierść?
Przede wszystkim… od wewnątrz! Podstawa to zapewnienie naszemu zwierzakowi dobrze zbilansowanego, bogatego we wszystkie niezbędne składniki odżywcze pożywienia, które umożliwi prawidłową regenerację skóry i wzrost silnej, zdrowej okrywy włosowej. Braków pochodzących z wnętrza organizmu nie zastąpi żadna pielęgnacja! Zdrową dietę możesz wspomóc suplementacją dopasowaną specjalnie do potrzeb psiej skóry i sierści. Brit Vitamins Dog Skin & Coat zawiera biotynę, cynk, algi oraz kwasy omega-3 pochodzenia zwierzęcego, odznaczające się najwyższą przyswajalnością dla naszych pupili. Preparat będzie doskonałym wsparciem w okresie linienia oraz dla psów długowłosych i wystawowych. Wspomoże proces leczenia i rekonwalescencji w schorzeniach skóry, przebiegających ze stanami zapalnymi i/lub utratą sierści. Jest odpowiedni również dla psów borykających się z problemami alergicznymi.
Poza zawartością miski, pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji naszego pupila, dopasowanej do jego typu sierści. Regularne szczotkowanie odpowiednio dobraną szczotką wspomoże usuwanie martwego włosa, zwłaszcza w okresie linienia, oraz pobudzi ukrwienie mieszków włosowych, przyspieszając wzrost nowych włosów. Pamiętajmy, by robić to z wyczuciem - nigdy nie rozrywamy np. kołtunów siłą. W ten sposób możemy zniszczyć okrywę włosową, oszpecić psa na wiele miesięcy, a dodatkowo zadać mu ból i zniechęcić do zabiegów higienicznych! Regularne kąpiele o częstotliwości dopasowanej do typu okrywy włosowej naszego pupila powinny odbywać się wyłącznie z użyciem specjalnego szamponu dla psów. Posiadając zwierzaka o szorstkiej lub wełnistej, kręconej sierści, nie zapominajmy o dodatkowych zabiegach - trymowaniu lub strzyżeniu. Pies odwdzięczy się nam za okazaną troskę piękną, zdrową szatą, przyciągającą spojrzenia otoczenia!
Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Brit.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2024
Psu brzydko pachnie z pyska? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czujesz, że twój czworonożny przyjaciel, podchodząc do ciebie, ma nieświeży oddech? Czy widzisz ciemniejszy osad na jego zębach? Pamiętaj, że kamień nazębny to nie tylko kwestia estetyki. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, to pies nie tylko będzie odczuwał ból, ale z czasem może nawet stracić zęby. Cóż więc robić? Najważniejsza jest profilaktyka!
undefined
18.09.2024
Choroby zębów u psów. Skąd się biorą i jak je rozpoznać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na jakie choroby zębów najczęściej cierpią domowe czworonogi i czym te schorzenia grożą? Sprawdź, dlaczego tak ważne jest, by dbać o zęby psów!
undefined
04.09.2024
Rana u psa: Praktyczny poradnik dla opiekunów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozcięta na szkle łapa czy boleśnie otarte opuszki to problemy, z jakimi niemal na pewno zetkniemy się w ciągu życia naszego zwierzaka. Rana, czyli przerwanie ciągłości tkanki, może być też wynikiem pogryzienia przez inne zwierzę lub wypadku komunikacyjnego. Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach ran i sposobach postępowania z nimi? Koniecznie czytaj dalej!
undefined