25.12.2020
5 sytuacji, w których psy najczęściej przeklinają
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowe czworonogi naprawdę cierpliwie znoszą różne nieprzyjemności. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których na psi pysk cisną się przeróżne przekleństwa!
fot. Shutterstock
Gardłowe pomruki, ostentacyjne parskanie czy odsuwanie głowy to wyraźne oznaki niezadowolenia u domowych czworonogów. Oto kilka sytuacji, które nawet najbardziej stoickiemu zwierzakowi potrafią naprawdę zszargać nerwy i w których psy najczęściej przeklinają. Niektórych z nich nie da się uniknąć, jednak część wynika wyłącznie z nieświadomości opiekunów… lub ich podstępnych, ukrytych zamiarów!
1. Gdy zabierasz go do weterynarza. KURZA ŁAPA!
Wsiadacie do samochodu? To będzie prawdziwie fajny spacer! Uradowanemu psiakowi jednak szybko zrzednie mina, gdy zobaczy, że nie zabierasz go do lasu, a do znienawidzonego weterynarza… I nie ma najmniejszego znaczenia fakt, że robisz to dla jego dobra, chcąc zadbać o jego zdrowie. Psie niezadowolenie jest szczególnie wyraźne przed pobieraniem krwi, które wymaga bycia na czczo. Dziesięć godzin głodówki? Wolne żarty człowieku!
2. Gdy obca osoba klepie go po głowie w autobusie. ŚWIŃSKA NOGA!
Jakby przejażdżka autobusem sama w sobie nie była wystarczająco stresująca! Im bardziej uroczy psiak, tym więcej osób wyciąga ręce, by go dotknąć, pogłaskać, poklepać… I nikt nie pomyśli, że przejęty otaczającym go tłumem ludzi zwierzak wcale nie ma ochoty na kontakt z nieznanymi osobami. Jeśli chcesz uchronić innych podróżnych przed pełnym wyrzutów spojrzeniem czworonoga, poproś ich o niedotykanie zwierzaka. Większość z nich nie wie nawet, jak prawidłowo witać się z psem, a co dopiero umiejętnie głaskać!
3. Gdy czas na kąpiel. KROWIA TWARZ!
Wielu opiekunów psów ma zdaniem swoich zwierzaków naprawdę nie po kolei w głowie. Najpierw zabierają pupila na fajny spacer, gdzie psiak może w końcu oddać się instynktom, tarzać w padlinie i kąpać w błocie, a potem pakują biednego czworonoga do wanny – jakby był to od początku ich niecny plan! I nic dziwnego, że podczas kąpieli psy najczęściej przeklinają i protestują. Czym potem taki psiak zaimponuje innym kumplom z osiedla? Zapachem szamponu?
4. Gdy musi przejść na dietę. KOCIA KREW!
Najpierw częstujesz przysmakami, podsuwasz smaczne kąski z talerza, a potem każesz przejść na dietę? Wolne żarty, człowieku! Mniejsze porcje jedzenia, nagły szlaban na żebranie przy stole i wydzielanie gryzaków sprawią, że każdy zwierzak w duchu obrzuci cię najgorszymi wulgaryzmami. W końcu domowe zwierzaki żyją chwilą i nie martwią się, że dodatkowe kilogramy odbiją się później na ich zdrowiu. Ciekawe, czy byłyby tak samo niezadowolone, jakby wiedziały, że dietę wprowadzasz im dla ich własnego dobra?
5. Gdy oszukujesz, że częstujesz go czymś smacznym. KURKA MAĆ!
Ufne psiaki chętnie wezmą do pyska wszystko, co podsunie im człowiek. Jednak czasem ta ufność zapędzi je w pułapkę i do psiej mordki trafi okropny brokuł, suchy ziemniak czy inne podstępne paskudztwo! I jak tu nie rzucać inwektywami, kiedy jakiś chwast przykleja ci się do zębów czy języka i nie możesz pozbyć się jego paskudnego smaku? Oburzenie na psim pysku mówi samo za siebie!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined