19.01.2009
Autoochrona
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy pies musi podróżować samochodem w pasach bezpieczeństwa?
fot. Shutterstock
Właściciele psów często opisują, jak podczas kontroli drogowej policjanci zwrócili im uwagę, że pies nie jest w samochodzie przypięty pasami, a nawet grozili mandatem. Tymczasem Prawo o ruchu drogowym, zwane potocznie kodeksem drogowym, nie zawiera nakazu przewożenia psów w pasach bezpieczeństwa. Nie ma też zakazu przewożenia psów np. na przednim siedzeniu. Oznacza to, że nie ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa (art. 3 ustawy).
Dlatego nie ze strachu przed mandatem, lecz z rozsądku zastanówmy się, jak bezpiecznie przewozić naszego pupila. Psie pasy bezpieczeństwa to dobry i grozi nam za to mandat.
Czy w takim razie uwagi policjantów są bezpodstawne? Wcale nie! Niezapięty w pasy pies podczas ostrego hamowania może poważnie się zranić lub nawet zabić. Może też spowodować obrażenia u kierowcy lub pasażerów. Wreszcie zachowanie psa w samochodzie może przeszkodzić kierowcy i doprowadzić do wypadku.
Pamiętajmy, że jako użytkownicy dróg jesteśmy zobowiązani zachowywać niekosztowny pomysł, który może kiedyś uratować nas i naszego czworonożnego przyjaciela.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined