13.09.2018
Chwytający za serce apel weterynarza. „Nie zostawiajcie zwierząt samych, gdy odchodzą!”
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ten apel stał się już w internecie viralem. Ale nie jest to śmieszny mem - to poruszająca do cna refleksja na temat eutanazji psów i kotów. Warto przeczytać. I nie ma się co wstydzić, gdy podczas lektury zakręci nam się w oku łza.
fot. Shutterstock
Strata zwierzaka – ukochanego przyjaciela – to niezwykle bolesne i stresujące przeżycie. Ktoś, kto nie miał nigdy psa, nie jest w stanie zrozumieć, jaką wyrwą w sercu (i w życiu) jest dzień, w którym pupil odchodzi. Pies przez kilkanaście ładnych lat jest nieodłączną częścią rodziny – ze wszystkimi swoimi przywarami, osobowością, przyzwyczajeniami. Żaden inny pies nie jest w stanie zastąpić tego poprzedniego. Nigdy. Dlatego przeczytajcie ten apel.
Ostatnie pożegnanie
Najgorszy jest moment, który przychodzi na samym końcu. Dzień, w którym trzeba się pożegnać. Nie mówimy o wypadku czy sytuacji, gdy pies się gubi – choć to też wydarzenia traumatyczne – ale o eutanazji. Chwili, która jest tak trudna, bo trzeba się pożegnać. I już nic nie będzie takie samo.
Na Facebooku pojawił się apel pewnego weterynarza, który opisuje – ze swojego punktu widzenia – moment usypiania psa. Ujawnia rzeczywistość gabinetu weterynaryjnego, w którym niewielu właścicieli zostaje, by towarzyszyć swoim czworonożnym przyjaciołom na ostatniej drodze. Tej za Tęczowy Most.
Poruszający apel weterynarza
Jeśli jesteś opiekunem psa czy kota, jest prawie pewne, że to ty będziesz musiał pożegnać swojego pupila – nie odwrotnie. Może się zdarzyć, że będziesz musiał zabrać swojego czworonoga do lecznicy weterynaryjnej i tam poddać go eutanazji. Chcę, żebyś coś wiedział. Byłeś centrum wszechświata przez całe życie tego zwierzęcia! Oczywiście dla nas, ludzi, utrata pupila jest straszna. Ale dla psa ty jesteś jego rodziną. Błagam, nie opuszczaj w tym ostatnim momencie swojego przyjaciela!
Niech przejście między życiem a śmiercią nie odbywa się w osamotnieniu, przy obcych ludziach, w dodatku w miejscu, którego pies nie lubi. Większość ludzi tak robi – zostawia swoje zwierzęta same! A one… szukają cię, gdy ty je opuściłeś. W takim momencie! W każdej twarzy, która tylko mignie im przed oczami, one szukają tego jedynego, ukochanego człowieka.
Pies nie rozumie. Nie rozumie, dlaczego zostawiłeś go, gdy jest tak chory. Nie rozumie, czemu go opuściłeś, gdy jest stary i nie ma siły. Nie rozumie, dlaczego cię nie ma, gdy on jest tak przerażony. Nie rozumie, czemu cię nie ma, gdy on… umiera.
Twój pupil potrzebuje obecności swojego człowieka. W tym momencie może nawet bardziej, niż w jakimkolwiek innym. NIE BĄDŹ TCHÓRZEM. Prawdopodobnie wychodzisz, bo boisz się, że będzie to dla ciebie zbyt trudne. DLA CIEBIE! Ale czy pomyślałeś, co czuje wtedy pies? Co czuje, gdy opuszczasz go w najtrudniejszym dla niego czasie?
Weterynarzowi pozostaje jedynie spróbować pocieszyć twojego psa. Sprawić, by się nie bał. I spróbować mu wyjaśnić, dlaczego cię nie ma.
Czy weterynarz ma rację? Zastanawiamy się, czy każdy jest w stanie psychicznie unieść tę sytuację i zostać przy swoim psie aż do ostatniej sekundy…
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined