21.01.2017
Co to jest bikejoring?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sport bikejoring jako jeden z rodzajów psich zaprzęgów.
fot. shutterstock
To sport dla doświadczonych rowerzystów i silnych, szybkich psów. Choć zalicza się go do psich zaprzęgów (pies biegnie na czas przed rowerem, przywiązany do niego linką), kojarzone z nimi malamuty czy husky są do tej dyscypliny zbyt wolne, a np. szybkie charty – za mało wytrzymałe (trasy zawodów liczą zwykle 5-10 km, często w pagórkowatym terenie).
Jakie psy najlepiej nadają się do bikejoringu?
Najlepiej sprawdzają się psy hodowane specjalnie do zaprzęgów – tzw. greystery (mieszanka charta i wyżła) czy eurodogi (nazwą tą określa się różne europejskie krzyżówki wyścigowe).
Do amatorskiego uprawiania bikejoringu nadaje się jednak większość psów – o ile tylko pozwala im na to budowa (te z krótkimi łapami czy pyskiem męczą się szybciej!), wiek (nie tylko stare, ale również bardzo młode psy, zwłaszcza dużych ras, nie powinny być zmuszane do intensywnego ruchu, bo może to powodować problemy ze stawami) czy zły stan zdrowia.
Do rozpoczęcia przygody z tym sportem wystarczą: rower, kask (cena od 150 zł), uprząż (60-200 zł), ewentualnie buty dla psa na kamieniste trasy (od 35 zł).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
20.06.2025
Lista 7 najgłupszych tekstów, które możesz usłyszeć na spacerze z psem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wychodzisz z pupilem do parku i nagle ktoś zwraca ci uwagę? No właśnie, jakie głupie teksty możesz usłyszeć na spacerze z psem?
undefined
16.06.2025
Spacerowe grzechy – czego nie powinien robić opiekun psa?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jakie są najczęściej popełniane spacerowe grzechy? Czego absolutnie nigdy nie powinno się robić na spacerze z czworonogiem? Sprawdź, czy popełniasz te błędy!
undefined
11.06.2025
Kiedy jest za gorąco na spacer z psem? Te temperatury są niebezpieczne!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Większość psów źle znosi wysokie temperatury, a przegrzanie może być dla nich zabójcze. Dowiedz się, kiedy „gorąco” może zmienić się w „za gorąco”!
undefined