24.01.2006
Coraz posłuszniejszy dzięki obedience (cz. V)
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pozostawanie na miejscu jest umiejętnością przydatną nie tylko na zawodach obedience, ale również na co dzień
fot. Shutterstock
Pozostawianie psa w pozycji „siad” i „waruj” jest trudniejsze, niż się pozornie wydaje. Zanim pies będzie naprawdę dobrze wykonywał komendę „zostań”, musimy to ćwiczenie powtórzyć parę tysięcy razy.
ZROBIĆ Z KARY PRZYJEMNOŚĆ
Naukę zaczynamy, stojąc obok psa. Powtarzamy komendę „zostań”, często nagradzając go smakołykami. Musi nabrać przekonania, że ta komenda oznacza coś przyjemnego. Nie jest to łatwe, bo zniknięcie pana z pola widzenia to dla psa stres.
Najpierw „odchodzimy” tylko na pół kroku i zaraz „wracamy”, nagradzając psa. Potem robimy następne pół kroku, i kolejne. Często odwracamy głowę, nawiązując z psem kontakt wzrokowy. Początkowo wracamy zaraz po odejściu. Potem odchodzimy coraz dalej, ale zmieniając odległość – raz o krok, raz o pięć kroków, innym razem o dwa. Coraz bardziej zwlekamy z powrotem. Jeżeli wydłużamy dystans, to skracamy czas, i na odwrót. Od początku zwracamy też uwagę na to, aby pies przyjmował prawidłową pozycję. „Siad” musi być równy, a „waruj” nie może być leżeniem na boku.
DBAĆ O PRECYZJĘ KOMEND
Ćwiczenie „zostań” wykonujemy tylko z psem zrelaksowanym, po nawiązaniu z nim kontaktu. Jest to ważne, zwłaszcza że podczas zawodów musimy je wykonać na początku programu (nowy teren, stres). Na zawodach są dwa rodzaje zostawania w pozycji „waruj”: prawdziwe „zostań” i pozostawienie psa w pozycji „waruj” podczas przywołania do nogi. W pierwszym wypadku pies ma pozostawać w danej pozycji do powrotu przewodnika, w drugim przywołujemy go do nogi. Na ogół zawodnicy wydają komendę „zostań” wyłącznie wtedy, gdy pies ma czekać na właściciela, nie zmieniając pozycji. W innym wypadku (jak przywołanie do nogi czy zmiana pozycji na odległość) wydają tylko komendę „waruj”.
PRZYZWYCZAIĆ DO ZAPACHÓW
W niższych klasach obedience pies wykonuje komendę „zostań”, gdy jest na ringu sam, natomiast w klasie międzynarodowej i „siad, zostań”, i „waruj, zostań” są wykonywane w grupie kilku psów.
We wszystkich klasach poza zerową przewodnik jest poza zasięgiem wzroku psa. Utrudnienie w klasach niższych stanowi to, że wszystkie psy po kolei pozostają w tym samym miejscu, a więc czują zapachy swoich poprzedników. Dlatego na treningu nie należy pozwalać psu na obwąchiwanie terenu.
ETAPY NAUKI POZOSTAWANIA NA MIEJSCU
- Uczymy psa pozostawania w odległości 10-50 m, nie znikając z pola jego widzenia. Przedłużamy czas zostawania w oddali do kilku minut.
- Znikamy – bardzo wolno! – z pola widzenia psa. Początkowo tylko na chwilę, stopniowo na coraz dłużej.
- Chowamy się, a pomocnik rozprasza psa: przechodzi przed nim, obchodzi go wokół, spaceruje z innym psem (początkowo w dużej odległości, potem coraz bliżej).
- Powtarzamy dotychczasowe ćwiczenia z kilkoma psami znajomymi i nieznajomymi różnych ras.
- Przewodnicy pozostawiają psy w grupie i oddalają się – ale w polu ich widzenia. Jeden z psów z grupy zostaje przywołany do nogi (uwaga na zróżnicowanie komend dla psów zostających i przywoływanego).
- Jak wyżej, ale przewodnicy pozostają poza zasięgiem wzroku psów.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined