24.01.2006
Coraz posłuszniejszy dzięki obedience (cz. V)
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pozostawanie na miejscu jest umiejętnością przydatną nie tylko na zawodach obedience, ale również na co dzień
fot. Shutterstock
Pozostawianie psa w pozycji „siad” i „waruj” jest trudniejsze, niż się pozornie wydaje. Zanim pies będzie naprawdę dobrze wykonywał komendę „zostań”, musimy to ćwiczenie powtórzyć parę tysięcy razy.
ZROBIĆ Z KARY PRZYJEMNOŚĆ
Naukę zaczynamy, stojąc obok psa. Powtarzamy komendę „zostań”, często nagradzając go smakołykami. Musi nabrać przekonania, że ta komenda oznacza coś przyjemnego. Nie jest to łatwe, bo zniknięcie pana z pola widzenia to dla psa stres.
Najpierw „odchodzimy” tylko na pół kroku i zaraz „wracamy”, nagradzając psa. Potem robimy następne pół kroku, i kolejne. Często odwracamy głowę, nawiązując z psem kontakt wzrokowy. Początkowo wracamy zaraz po odejściu. Potem odchodzimy coraz dalej, ale zmieniając odległość – raz o krok, raz o pięć kroków, innym razem o dwa. Coraz bardziej zwlekamy z powrotem. Jeżeli wydłużamy dystans, to skracamy czas, i na odwrót. Od początku zwracamy też uwagę na to, aby pies przyjmował prawidłową pozycję. „Siad” musi być równy, a „waruj” nie może być leżeniem na boku.
DBAĆ O PRECYZJĘ KOMEND
Ćwiczenie „zostań” wykonujemy tylko z psem zrelaksowanym, po nawiązaniu z nim kontaktu. Jest to ważne, zwłaszcza że podczas zawodów musimy je wykonać na początku programu (nowy teren, stres). Na zawodach są dwa rodzaje zostawania w pozycji „waruj”: prawdziwe „zostań” i pozostawienie psa w pozycji „waruj” podczas przywołania do nogi. W pierwszym wypadku pies ma pozostawać w danej pozycji do powrotu przewodnika, w drugim przywołujemy go do nogi. Na ogół zawodnicy wydają komendę „zostań” wyłącznie wtedy, gdy pies ma czekać na właściciela, nie zmieniając pozycji. W innym wypadku (jak przywołanie do nogi czy zmiana pozycji na odległość) wydają tylko komendę „waruj”.
PRZYZWYCZAIĆ DO ZAPACHÓW
W niższych klasach obedience pies wykonuje komendę „zostań”, gdy jest na ringu sam, natomiast w klasie międzynarodowej i „siad, zostań”, i „waruj, zostań” są wykonywane w grupie kilku psów.
We wszystkich klasach poza zerową przewodnik jest poza zasięgiem wzroku psa. Utrudnienie w klasach niższych stanowi to, że wszystkie psy po kolei pozostają w tym samym miejscu, a więc czują zapachy swoich poprzedników. Dlatego na treningu nie należy pozwalać psu na obwąchiwanie terenu.
ETAPY NAUKI POZOSTAWANIA NA MIEJSCU
- Uczymy psa pozostawania w odległości 10-50 m, nie znikając z pola jego widzenia. Przedłużamy czas zostawania w oddali do kilku minut.
- Znikamy – bardzo wolno! – z pola widzenia psa. Początkowo tylko na chwilę, stopniowo na coraz dłużej.
- Chowamy się, a pomocnik rozprasza psa: przechodzi przed nim, obchodzi go wokół, spaceruje z innym psem (początkowo w dużej odległości, potem coraz bliżej).
- Powtarzamy dotychczasowe ćwiczenia z kilkoma psami znajomymi i nieznajomymi różnych ras.
- Przewodnicy pozostawiają psy w grupie i oddalają się – ale w polu ich widzenia. Jeden z psów z grupy zostaje przywołany do nogi (uwaga na zróżnicowanie komend dla psów zostających i przywoływanego).
- Jak wyżej, ale przewodnicy pozostają poza zasięgiem wzroku psów.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined