01.12.2022
Czipowanie psa. Co musisz o nim wiedzieć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zaczipowanie psa to najlepszy sposób na upewnienie się, że zagubiony zwierzak wróci do opiekuna! W jaki sposób to działa? Sprawdź, ile kosztuje czipowanie i jak odczytać chip u znalezionego psa!
Fot. Shutterstock
- Jak wygląda chip dla psa?
- Jak działa chip u psa?
- Gdzie pies ma chipa?
- Jak sprawdzić, czy pies ma czipa?
- Gdzie zaczipować psa?
- Ile kosztuje zaczipowanie psa?
- Jak zarejestrować chip psa?
Zaczipowanie psa, czyli elektroniczne oznakowanie, to najlepszy i najtrwalszy sposób na oznakowanie domowego czworonoga. Wszczepienie zwierzakowi mikrochipa ułatwi szybkie odnalezienie jego opiekuna, gdy psiak trafi do schroniska lub zostanie znaleziony na ulicy. Czipowanie jest także niezbędne przed podróżą z psem za granicę. Co należy wiedzieć o czipowaniu psów?
Jak wygląda chip dla psa?
Chip to mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu, wszczepiany zwierzęciu pod skórę za pomocą jednorazowego aplikatora. Mikrochip dla psa ma ok. 14 mm długości i 2 mm szerokości, jest zalany specjalnym szkłem biologicznym i pokryty specjalną substancją, używaną np. w implantach dla ludzi, takich jak rozrusznik serca. Daje to gwarancję, że organizm psa nie uzna mikroprocesora za ciało obce i że nie dojdzie do procesu zapalnego oraz odrzucenia mikrochipa.
Jak działa chip u psa?
Każdy chip ma piętnastocyfrowy numer, który jest zapisywany w komputerowej bazie danych wraz z innymi informacjami o zwierzęciu. Odczytując go, można ustalić, kto jest właścicielem zwierzaka i dowiedzieć się między innymi o:
- szczepieniach przeciwko wściekliźnie,
- wieku,
- znakach szczególnych,
- przebytych operacjach i zabiegach.
Chipy dla psów nadają sygnał tylko podczas odczytu informacji przez skaner. Skonstruowane są tak, by działały przez co najmniej 25 lat.
Numer chipa odczytuje się wyłącznie za pomocą specjalnych skanerów, podobnych do czytników odczytujących kody kreskowe. Kosztują one kilkaset złotych i są dostępne w lecznicach weterynaryjnych, schroniskach dla zwierząt i urzędach miejskich. Czytniki chipów mają także strażnicy miejscy i pracownicy TOZ-u. Takie zabezpieczenie sprawia, że dane opiekuna chronione są przed dostępem nieuprawnionych osób.
Trzeba przy tym pamiętać, że chip to nie nadajnik GPS - mikroprocesor służy wyłącznie do nadania psu numeru identyfikacyjnego i nie pozwoli w żaden sposób ustalić, gdzie aktualnie znajduje się zwierzak.
Gdzie pies ma chipa?
Czip dla psa wszczepia się zazwyczaj się po lewej stronie szyi, w połowie jej długości. Zdarza się jednak, że znacznik przemieszcza się w tkance podskórnej i może znaleźć się w okolicach łopatki zwierzaka lub na jego plecach. Nie wpływa to negatywnie na zdrowie i kondycję czworonoga.
Jak sprawdzić, czy pies jest zaczipowany?
Obecność chipa u psa można sprawdzić wyłącznie specjalnym skanerem. Skaner taki jest dostępny w większości lecznic weterynaryjnych, a także w schronisku i na wyposażeniu straży miejskiej. Dlatego jeśli znaleźliśmy psa i chcemy sprawdzić, czy jest on zaczipowany, musimy zabrać go do weterynarza, schroniska lub skontaktować się ze strażą miejską.
Ze względu na możliwość migracji microchipa psa pod skórą, za pomocą czytnika należy skanować najpierw okolice szyi, a w wypadku braku odczytu – nawet całą powierzchnię ciała.
Musimy jednak pamiętać, że po odczytaniu numeru chip nie otrzymamy namiaru na opiekuna znalezionego przez nas zwierzaka. Dane kontaktowe, miejsce zamieszkania i nazwisko osoby, której uciekł pies, są bowiem chronione prawem. Z opiekunem zgubionego psa może skontaktować się tylko pracownik schroniska, strażnik miejski lub weterynarz posiadający stosowane uprawnienia.
Gdzie zaczipować psa?
Domowego czworonoga można zaczipować w każdej lecznicy weterynaryjnej lub podczas organizowanych przez miasto akcji bezpłatnego czipowania. Chipa dostaje także każdy pies trafiający do schroniska - po adopcji zwierzaka dane przypisane do numeru chip są aktualizowane zgodnie z informacjami podanymi przez nowego opiekuna.
Od 2021 roku obowiązkowym czipowaniem są objęte również szczeniaki z hodowli zarejestrowanych w ZKwP (FCI). Kupując malucha od odpowiedzialnego hodowcy, mamy pewność, że psiak jest już odpowiednio oznakowany wszczepionym mu mikroczipem. Przyporządkowany psu numer chip powinien być wpisany do metryki psiaka. Jeśli hodowca chce sprzedać niezaczipowanego szczeniaka lub przy zakupie dołącza do wyprawki niewszczepiony psu chip, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z pseudohodowcą.
Czipowanie psa - cena
Koszt zaczipowania psa jest zależny od cennika lecznicy i producenta mikrochipa. Cena takiej usługi wynosić może do 50 zł do 200 zł i obejmuje już zazwyczaj opłatę za rejestrację chipa w bazie danych. Opiekunowie, którzy chcą zaczipować czworonoga, mogą także skorzystać z akcji darmowego chipowania psów, które organizują niektóre miasta, lecznice i schroniska. Akcje takie są finansowane przez Biuro Ochrony Środowiska w ramach realizacji Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt.
Jak zarejestrować chip psa?
Niezarejestrowany chip jest bezużyteczny, bo wszczepienie go psu zaopatruje zwierzaka jedynie w numer. By numer ten miał jakiekolwiek znaczenie, należy przypisać do niego dane opiekuna, czyli zarejestrować chip w bazie danych. Dopiero dzięki temu po odczytaniu numeru możliwe będzie ustalenie, kto jest opiekunem czworonoga.
Zazwyczaj rejestracja chipa odbywa się podczas wszczepiania psu mikroprocesora - lekarz weterynarii albo pracownik schroniska od razu wprowadza do bazy informacje podane przez opiekuna zwierzaka. Zdarzyć się jednak może, że opiekun psa musi samodzielnie przeprowadzić rejestrację chipa, na przykład gdy adoptuje psa z fundacji czy kupuje go od zapominalskiego hodowcy. Jak to zrobić?
- Znajdź numer wszczepionego psu chipa - najczęściej wpisywany jest on do książeczki zwierzaka lub metryki.
- Utwórz konto w jednej z baz danych, na przykład w Międzynarodowej Bazie Danych Zwierząt SAFE-ANIMAL.
- Podczas rejestracji podaj numer chip i wypełnij formularz danych dotyczących opiekuna i zwierzaka.
- Rejestracja chipa i korzystanie z bazy wymaga niewielkiej opłaty.
Rejestracja w bazie umożliwia także edycję i aktualizację danych w przypadku zmiany numeru telefonu lub miejsca zamieszkania opiekuna.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined