18.10.2022
Czy niewidomy pies może aportować?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś opiekunem psa w podeszłym wieku, który od jakiegoś czasu traci wzrok? A może twój podopieczny od urodzenia funkcjonuje bez tego zmysłu? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na któreś z pytań, z pewnością zainteresuje cię ten artykuł!
Fot. Shutterstock
Wielu osobom niepełnosprawność wynikająca z braku funkcjonowania jednego ze zmysłów wydaje się ogromnym ograniczeniem. Jednak według jednego z najnowszych badań u psów połączenie między wzrokiem a węchem jest na tyle silne, że postrzegają one świat zupełnie inaczej niż ludzie.
Psy – istoty o wyjątkowym węchu
Zdolności psiego węchu od dawna wprawiają w zdziwienie nie tylko miłośników czworonogów, lecz także badaczy. Jednak dotychczas nie udało się potwierdzić połączenia między nosem a płatem potylicznym, w którym znajduje się ośrodek widzenia u psów. Według naukowców przeprowadzających badanie tego typu połączenie nie zostało jeszcze zaobserwowane u przedstawicieli żadnego innego gatunku na ziemi.
Do udziału w eksperymencie zakwalifikowano 23 zdrowe psy, którym następnie wykonano zaawansowane badania obrazowe przy wykorzystaniu rezonansu magnetycznego. Wyniki zaskoczyły nawet samych naukowców. Okazało się, że między truflą u psa, czyli najbardziej zewnętrzną częścią nosa, w której znajdują się receptory węchowe, a rdzeniem kręgowym oraz płatem potylicznym odkryto nieudokumentowane wcześniej połączenia.
Redakcja poleca:
1. Niewidomy chłopak nie został wpuszczony do restauracji. Powód? Towarzystwo psa przewodnika!
Czy psy „widzą” nosem?
Naukowcom udało się udokumentować oraz potwierdzić silne powiązanie między zmysłem węchu i wzroku u psów, jednak czy w rzeczywistości da się to zaobserwować? Jak najbardziej!
Jeśli jesteś opiekunem czworonoga, pewnie sam zauważyłeś, że wchodząc do nowego miejsca, pies wiele czasu spędza z nosem przy ziemi. Ludzie, poruszając się po nieznanym pomieszczeniu, korzystają przede wszystkim ze swojego wzroku, by ustalić, gdzie są poszczególne przedmioty oraz inne osoby. W takich sytuacjach u psów zmysł wzroku jest mocno zintegrowany z węchem.
Wyniki badania dają dużą nadzieję wszystkim opiekunom czworonogów, które zmagają się z utratą wzroku. Pip Johnson odpowiedzialny za ten eksperyment przeprowadził także doświadczenia kliniczne z niewidomymi psami. Funkcjonowały one równie dobrze, co ich widzący koledzy, a nawet potrafiły aportować. Co ciekawe poruszały się po pomieszczeniu znacznie lepiej niż ludzie dotknięci tym samym rodzajem niepełnosprawności.
Czy niewidomy pies może aportować?
Niewidomy pies jak najbardziej może aportować. Należy jednak zadbać w tym czasie o jego pełne bezpieczeństwo. Przede wszystkim nie może on być puszczony luzem, zamiast tego lepiej zdecydować się na spacery na długiej lince w bezpiecznym otoczeniu. Najlepiej wybrać do zabawy miejsce, które czworonóg już dobrze zna, by czuł się w nim pewniej. Jeśli twój podopieczny jeszcze nie potrafi aportować, do nauki warto wykorzystać zabawkę z miejscem na włożenie smakołyków, by ułatwić mu jej wyczucie.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined