05.01.2022
Czy świecąca obroża dla psa przeszkadza zwierzakowi podczas spaceru?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Świecąca obroża dla psa to przydatny gadżet, który ułatwi nam nocny spacer z czworonogiem. Tylko czy jej światło nie będzie razić zwierzaka w oczy?
fot. Shutterstock
- Psi wzrok jest niezwykle wrażliwy na światło. Silne błyski mogą sprawić psu dyskomfort, a nawet chwilowo oślepić.
- Prawidłowo założona świecąca obroża dla psa, zawieszka ledowa czy odblask są całkowicie bezpieczne dla wzroku noszącego je zwierzaka.
- Świecące gadżety mogą wywołać niepokój u napotkanych na spacerze psów nieprzyzwyczajonych do takiego widoku. Przestraszony światełkiem zwierzak będzie potrzebować chwili, by zrozumieć, że błyski nie są niczym groźnym.
- Czerwone światło nie jest widoczne dla psów. Dzięki temu świecące na czerwono obroże i zawieszki będą najlepszym wyborem.
Silne światełko doczepione do obroży czworonoga może razić nas w oczy, szczególnie podczas nocnego spaceru. Nic więc dziwnego, że wielu opiekunów psów rozważających zakup obroży ledowej zastanawia się, czy jej światło nie będzie drażnić wzroku zwierzaka.
Psie oczy są bowiem o wiele wrażliwsze na światło niż ludzkie! Znajdująca się w nich błona odblaskowa, która odpowiada między innymi za dziwny wygląd psich oczu na zdjęciach, zbiera nawet niewielkie ilości światła z otoczenia zwierzaka. Sprawia też, że czworonóg podczas nocnego spaceru zachowuje doskonałą widoczność. Czy świecąca obroża dla psa to naprawdę bezpieczny gadżet? I jak na mrugającego kosmitę mogą zareagować inne spotkane na spacerze czworonogi?
Czy świecąca obroża dla psa jest bezpieczna?
Pulsujące ostre światło obroży ledowej wpadające prosto do wrażliwego oka psa może sprawić zwierzakowi ogromny dyskomfort, a nawet chwilowo go oślepić. Na szczęście większość takich gadżetów jest całkowicie bezpieczna dla wzroku czworonogów. Przyczepione w okolicy łopatek, pleców czy karku lampki nie będą razić psich oczu, bo ich światło będzie znajdować się poza polem widzenia czworonoga.
Również świecąca obroża dla psa nie powinna drażnić psiego wzroku. Blask taśmy ledowej owiniętej wokół szyi zwierzaka nie jest tak mocny, by noszący ją psiak jakkolwiek go zauważył. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku przeróżnych odblasków na szelkach i obroży. Kierują one odbite światło głównie w kierunku jego źródła. Dzięki temu odblask będzie widoczny dla kierowcy prowadzącego samochód, ale my, stojąc z boku, nie dostrzeżemy tego efektu. Psiak zaopatrzony w odblaski nie zauważy nawet, że je ma – tak samo, jak osoba nosząca odblaskową kamizelkę nie zostanie porażona jej blaskiem.
Czy światełko przy obroży może wystraszyć innego psa?
Światło błyskających światełek czy obroży ledowych może jednak być widoczne dla napotkanych na spacerze psów. Większość domowych czworonogów ignoruje mrugające lampki u innych psów.
Zdarzyć się jednak może, że zwierzak widzący pierwszy raz psiaka z obrożą ledową wystraszy się „kosmity”, nie będzie chciał do niego podejść albo nawet zacznie warczeć ze strachu. W takiej sytuacji warto na chwilę wyłączyć światełko, pozwolić psom spokojnie się obwąchać lub minąć i ponownie uruchomić lampkę. Dzięki temu początkowo zdziwiony psiak szybko nauczy się, że światełka nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa, a często nawet oznaczają nadejście ulubionego towarzysza wieczornych zabaw.
Ciekawostka
Psy, koty i niektóre dzikie ssaki nie widzą koloru czerwonego. Światło czerwonej obroży ledowej czy czerwonej zawieszki nie będzie widoczne dla czworonoga, będzie za to doskonale widoczne dla człowieka. Jeśli na wieczornych spacerach twój pies często bawi się z innymi czworonogami lub spotyka zwierzaki, które mogą wystraszyć się dziwnego światełka, wybieraj gadżety o czerwonym świetle. Nie podrażnią one wzroku innych psiaków i nie wywołają lęku.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2023
Podcinanie psom strun głosowych – naukowcy zbadali konsekwencje
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W wielu krajach sposobem na szczekającego namiętnie psa jest... podcinanie strun głosowych. Zabieg ten, zwany też dewokalizacją, w Polsce jest zakazany. Nadal jednak wykonuje się go w niektórych miejscach w Stanach Zjednoczonych. Dziś wiemy już, jakie są jego konsekwencje – nie tylko behawioralne, ale również fizyczne.
undefined
18.09.2023
Buty dla psa. Kiedy warto je kupić i jakie wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Buty dla psa występują w wielu wariantach. Mogą chronić łapy psa przed warunkami atmosferycznymi, zapobiegać podrażnieniu skóry na opuszkach i zapewniać przyczepność na śliskich powierzchniach. Tylko jak nauczyć psa chodzenia w butach?
undefined
15.09.2023
Jak pochować psa? Dlaczego nie wolno zakopać zwierząt w ogrodzie?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zakopywanie zmarłych psów w lesie czy na prywatnym terenie nie tylko jest prawnie zabronione. Zwłoki czworonogów mogą być szkodliwe dla środowiska! Sprawdź, jak w takim razie pochować godnie psa, który spędził przy tobie swoje życie.
undefined