01.09.2020
Wyciągasz do obcego psa rękę, by ją powąchał? To ogromny błąd!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Podejdź, wyciągnij rękę do powąchania”… Tłumaczymy, dlaczego ten sposób witania się z obcym psem wcale nie jest taki dobry!
fot. Shutterstock
Na pewno każdy interesujący się napotkanymi na ulicy psami słyszał, że obcemu czworonogowi powinien podsunąć pod pysk rękę do powąchania. Dzięki temu psiak miałby zobaczyć, że nie masz wobec niego złych zamiarów. Okazuje się jednak, że taki gest wcale nie podoba się psom i nie zachęca ich do kontaktu!
Kiedy dajesz psu rękę do powąchania…
Popełniasz podstawowy błąd! Wiele czworonogów wybaczy ci wprawdzie takie zachowanie, jednak większość z nich poczuje się niekomfortowo. Bardziej wrażliwe i niepewne zwierzaki mogą jednak zareagować na taki gest unikiem, a nawet groźnym szczekaniem. Dlaczego?
Nachylasz się nad psem
By dać psu rękę do powąchania, często nachylamy się nad psem. Taka mowa ciała może spowodować, że psiak poczuje się zagrożony i osaczony. Gwałtowne podsunięcie ręki pod nos obcego psa i pochylenie się nad nim może więc wyzwolić w psie reakcję obronną – szczekanie, warczenie, czy nawet kłapnięcie zębami. Jest to zupełnie normalne zachowanie! Kto z nas poczułby się bezpiecznie, gdyby przypadkowa, mijana na ulicy osoba niespodziewanie wyciągnęła rękę do naszej twarzy?
Pozostawiasz złe wrażenie
Jeśli wyciągasz rękę i dajesz ją do powąchania psu, który jest na smyczy, nie dajesz mu możliwości wyboru. Jeśli zwierzak nie chce takiego kontaktu, nie może nawet odsunąć się na komfortową dla siebie odległość. Nagły ruch w stronę czworonoga nie pozostawia mu szansy na spokojne podjęcie decyzji, czy w ogóle chce się do ciebie zbliżyć i zmusza go do natychmiastowej interakcji. Część wrażliwszych psów w takiej sytuacji skuli się i pozostanie w bezruchu, co bywa często błędnie odczytane jako przyzwolenie na pogłaskanie. Kontynuowanie takiej wymuszonej na psie interakcji może umocnić w zwierzaku przekonanie, że obcy ludzie nie mają szacunku dla jego przestrzeni osobistej. Pokazuje to też psu, że w takich sytuacjach nie ma nic do powiedzenia, nawet jeśli się boi…
Podejmujesz decyzję za niego
Część psów nie potrzebuje kontaktów z obcymi ludźmi i nie odczuwa żadnej przyjemności z takich spotkań. Nawet czworonóg, który spokojnie mija innych ludzi i nie wykazuje strachu czy agresji, może nie mieć ochoty na zapoznanie z tobą. Podstawiając takiemu zwierzakowi rękę pod nos, możesz więc zaburzyć jego spokój… wyłącznie z egoistycznych pobudek! A przecież w tym wszystkim chodzi o to, by również psiak miał frajdę z takiego spotkania.
Niepotrzebnie wyciągasz rękę do powąchania
Domowe czworonogi mają niezwykle silny węch. By zebrać potrzebne informacje, wcale nie muszą mieć twojej ręki tuż przy nosie! Równie dobrze mogą obwąchać ci nogawkę spodni, buta, a nawet zaciągnąć się twoim zapachem z dwóch metrów. Pozwalając psu na zebranie informacji w ten sposób, nie stresujesz psa nachylaniem się nad nim i wyciąganiem ręki w stronę jego głowy. Stanie spokojnie, w rozluźnionej pozycji i ignorowanie zwierzaka jest najlepszym sposobem na zapoznanie się z obcym czworonogiem. Dzięki temu psiak ma czas na zebranie w sobie odwagi i zrozumienie, że nie stanowisz dla niego zagrożenia. A jeśli sam nie chce podejść? Może po prostu nie ma ochoty na kontakt z obcą osobą. I ma do tego prawo!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined