01.07.2023
Dzień Psa – jak możesz go świętować ze swoim pupilem?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Lato to najbardziej pracowity czas w roku dla wszystkich schronisk, ponieważ to właśnie wtedy trafia tam najwięcej zwierzaków. Dzięki inicjatywie miłośników czworonogów 1 lipca świętujemy Dzień Psa. Sprawdź, jak możesz go spędzić ze swoim pupilem!
fot. Shutterstock
Chociaż pomysłodawcom Dnia Psa chodziło przede wszystkim o zwrócenie uwagi na problem porzucania zwierząt w okresie wakacyjnym, to również doskonała okazja, by zadbać o swojego podopiecznego i nieco go rozpieścić.
Dzień Psa – 1 lipca. Jak powstało święto?
1 lipca 2007 roku Dzień Psa został ustanowiony przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies”. To właśnie na początku wakacji zdarza się najwięcej porzuceń, dlatego redakcja zdecydowała się wtedy stworzyć święto przypominające o czworonogach. Od tamtej pory co roku świętujemy w Polsce Dzień Psa na początku wakacji. Pamiętamy przy tym, jak ważne jest to, aby dbać o naszych pupili i odpowiedzialnie się nimi zajmować.
To także doskonały moment na to, aby zastanowić się, jak możemy rozpieścić naszego czworonoga. Wspólny spacer? Smakołyki? Trening? Sprawdźmy, jakie mamy opcje!
Wycieczka lub wspólne wakacje
Każdy pies uwielbia poznawać nowe miejsca i zapachy. Chociaż wspólny wyjazd wymaga pewnych przygotowań, warto wybrać się w taką podróż. Jeśli nie masz możliwości zaplanowania dłuższych wakacji, możesz zorganizować jednodniową wycieczkę za miasto. Pamiętaj jednak, żeby zacząć przygotowywać zwierzaka już na kilka dni przed wyjazdem. To może być świetna okazja do pracy nad przełamywaniem różnego rodzaju lęków, ale trzeba wziąć pod uwagę, że tego typu szkolenia wymagają systematycznych sesji nawet przez kilka miesięcy.
Treningi psiego sportu
Chociaż święto wypada jedynie raz w roku, warto zastanowić się nad wprowadzeniem do planu dnia pupila codziennych treningów. Psie sporty dostarczają nie tylko sporej dawki aktywności fizycznej, lecz także stymulacji umysłowej. Podnoszą pewność siebie czworonogów zmagających się z zaburzeniami lękowymi i pomagają wyciszyć się zwierzakom reaktywnym. Jeśli jesteś opiekunem psa, który nie może spędzać zbyt dużo czasu w ruchu, doskonale sprawdzi się nosework polegający na wyszukiwaniu i rozpoznawaniu przez psa zapachów.
Zaprzyjaźnienie się z psim sąsiadem
Dzień Psa może być również doskonałą okazją do nawiązania przyjaźni. Większość zwierzaków uwielbia zabawy z innymi czworonogami. Możesz wyjść z inicjatywą wspólnych spacerów na przykład na lokalnym forum internetowym. Psy będą mogły socjalizować się, mając kontakt z innymi przedstawicielami gatunku, a ich opiekunowie odpoczną w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach i poglądach.
Rozsądne zakupy w sklepie zoologicznym
Asortyment sklepów zoologicznych jest ogromny, a kolorowe zabawki i gadżety przyciągają uwagę. Nie zapominaj jednak o tym, że chodzi przede wszystkim o zadowolenie psa, a nie ciebie. Jeśli szelki, smycz lub legowisko twojego podopiecznego są w kiepskim stanie, to świetna okazja, żeby wymienić je na produkty wysokiej jakości. Niemniej nie warto kupować nowoczesnych zabawek psiakowi, który i tak z nich nie skorzysta.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined