12.10.2022
Jak szkolić psa, który jest głuchy?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pupil stracił słuch w wyniku choroby lub urodził się głuchy? Na szczęście psy wykorzystują wiele innych zmysłów, dlatego bez problemu możesz się z nim komunikować. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak go szkolić!
Fot. Shutterstock
- Zadbaj o uwagę psa, zanim zaczniesz szkolenie
- Gesty w szkoleniu głuchego psa to podstawa
- Szkolenie z klikerem? Dlaczego nie!
- Jak przywoływać psa, który jest głuchy?
Zadbaj o uwagę psa, zanim zaczniesz szkolenie
W przypadku trenowania głuchego psa niezbędne jest utrzymanie jego uwagi. Zwykle robi się to, korzystając ze swojego głosu, jednak w tym przypadku należy skupić się na gestach oraz języku ciała. Najlepiej zacząć od nagradzania pupila za każde spojrzenie na ciebie. W ten sposób psiak zacznie częściej do ciebie przychodzić samodzielnie w oczekiwaniu na nagrodę.
Kolejnym krokiem jest nauczenie zwierzaka komendy „patrz na mnie”. Zamiast ją wypowiadać, użyj na przykład błysku światła z latarki czy delikatnego dotyku. Kiedy pies na ciebie spojrzy, podaj mu smakołyk. Z czasem czworonóg zrozumie, o co ci chodzi, a ty będziesz mógł z łatwością zyskać jego uwagę. Gdy opanujecie tę komendę, możecie przejść do trudniejszych ćwiczeń.
Gesty w szkoleniu głuchego psa to podstawa
Sygnały ręczne to doskonały sposób na komunikację z każdym psem niezależnie od tego, czy jest on głuchy. Czworonogi doskonale rozumieją mowę ciała i bez problemu odczytują gesty. Jakie stosować podczas szkolenia? Nie ma większego znaczenia, czy wykorzystasz te z języka migowego, czy użyjesz własnych. Najważniejsza jest konsekwencja w ich stosowaniu, by pies po nauczeniu się ich wiedział, czego od niego oczekujesz. Szkolenie gestami nie tylko głuchego psa to dobry pomysł! Zdrowy psiak, który będzie znał niewerbalne komendy, będzie miał łatwiej w momencie, kiedy straci słuch - w wyniku choroby czy na starość.
Dobrym sposobem nauki jest również wykorzystanie ruchu smakołykami. Na przykład, by nauczyć swojego podopiecznego komendy „siad” możesz delikatnie przesuwać przysmak nad jego głową, a ten naturalnie podążając za zapachem jedzenia, w końcu sam usiądzie. Z czasem dodaj do tego gest i ćwicz do momentu, kiedy zwierzak opanuje polecenie.
Szkolenie z klikerem? Dlaczego nie!
Kliker jest znacznym ułatwieniem podczas szkolenia psa. Kiedy zwierzak słyszy jego dźwięk, od razu wie, że czeka go coś miłego. To, że twój podopieczny jest głuchy, wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z tej metody. Wystarczy wymienić kliknięcie na sygnał, który zrozumie czworonóg, na przykład gest uniesienia kciuka do góry czy klaśnięcie dłońmi. Pamiętaj o tym, by zawsze go wykonywać, gdy pies posłucha twojego polecenia.
Jak przywoływać psa, który jest głuchy?
Przywoływanie to najważniejsza umiejętność, która pozwala zgodnie żyć z psem. Czy da się go tego nauczyć, kiedy nas nie słyszy, a w wielu przypadkach także nie widzi naszych gestów? Zdecydowanie tak! Można do tego wykorzystać obrożę wibracyjną. Nie należy jednak mylić ją z modelem elektrycznym, którego zadaniem jest wywołanie bólu u zwierzaka. Urządzenie przeznaczone dla czworonogów niesłyszących jedynie wysyła delikatne wibracje niewywołujące uczucia dyskomfortu u psa.
Zacznij od nauki, z krótkiej odległości, na przykład 1 metra. Na początku postaraj się robić to tak, by twój podopieczny cię widział i był skupiony na tobie, ponieważ w ten sposób możesz użyć także sygnałów ręcznych. Włącz wibracje w obroży, a kiedy ten przyjdzie do ciebie, nagródź go jego ulubionym smakołykiem. Pamiętaj, że to jedna z najważniejszych komend, dlatego nagroda powinna być na tyle zachęcająca, by zwierzak z chętnie wykonywał polecenie.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
01.12.2023
Jak pomóc psu, który się boi? 3 proste sposoby
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nasi pupile potrafią bać się różnych rzeczy… Lęk może towarzyszyć im podczas sylwestrowych wystrzałów czy burzy. Czasem wywołują go określone sytuacje, takie jak wizyta u lekarza weterynarii czy psiego fryzjera. Psy mogą bać się również kontaktów z ludźmi czy innymi zwierzętami – wszystkimi lub o określonych cechach.
undefined
30.11.2023
Jak uspokoić zestresowanego psa? Poznaj tych 5 sposobów
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Nadchodzący okres w roku zapowiada wiele atrakcji – święta spędzane z gośćmi lub na wyjeździe, sylwester, karnawałowe imprezy… Wielu z nas cieszy się na ten czas – ale czy również nasze psy?
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined