01.12.2021
Jak przygotować kalendarz adwentowy dla psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli od razu zabierzesz się do roboty, zdążysz jeszcze przed świętami zrobić swojemu psu ogromną przyjemność!
fot. Shutterstock
Być może już planujesz, co kupisz psu pod choinkę. Pamiętaj, że podarowanie mu zbyt wielu przysmaków naraz może nie tylko przyprawić go o zawrót głowy, ale też spowodować rozstrój żołądka. Jest jednak sposób, by dawkować świąteczne prezenty bezpiecznie i zdrowo. A pupil będzie szczęśliwy, gdy co rano znajdzie niespodziankę! Dowiedz się, jak przygotować kalendarz adwentowy dla psa?
O tym musisz pamiętać!
Zarówno skrytki, jak i schowane w nich niespodzianki muszą być całkowicie bezpieczne dla pupila.
- Co używać, a czego lepiej nie stosować – robiąc kalendarz adwentowy dla psa, używaj wyłącznie nietoksycznych farb. Zrezygnuj także ze wstążek, plastikowych dekoracji i małych ozdób świątecznych, które mogą zostać połknięte przez nieostrożnego psiaka. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie bardziej zaawansowanego, drewnianego kalendarza, pamiętaj, by zabezpieczyć wszystkie śrubki, zawiasy i ostre rogi tak, by nie poraniły psiego pyska i łap.
- W kalendarzu chowaj tylko psie przysmaki i zabawki – kalendarz adwentowy będzie wam służył aż do świąt – prawie cały miesiąc! Dlatego nie umieszczaj w nim czegoś, co może się przez ten czas zepsuć, przede wszystkim parówek, żółtego sera i innych przysmaków pochodzących z ludzkiego stołu. Zadbaj także o to, by wszystkie prezenty były bezpieczne dla psiaka i nie wywołały rozstroju żołądka. Unikaj też zabawek z elementami, które mógłby połknąć!
- Nie pozwól go gryźć! – chcąc sprawić psiakowi szczególną frajdę, możesz pozwolić mu na to, aby samodzielnie wybrał okienko kalendarza. Połóż przed nim kalendarz i poczekaj – kierujący się węchem psiak szybko wskaże ci drzwiczki, które skrywają szczególnie ciekawy przysmak lub zabawkę. Nie pozwól mu tylko gryźć kalendarza! Natomiast jeśli twój pupil ma skłonność do bronienia zasobów, lepiej postaw atrakcyjny gadżet poza jego zasięgiem. Zawsze sam wyjmuj przysmaki, by nie prowokować awantur!
- Kalendarz przechowuj poza zasięgiem psa – pamiętaj o tym, że skuszony zapachem przysmaków i zabawek czworonóg może z łatwością dorwać się do prezentów, jeśli zostawimy go z nimi bez nadzoru. Kawałki zniszczonego kalendarza, opakowania po smakołykach czy metki od zabawek zjedzone przez zwierzaka mogą zablokować jego jelita, zagrażając życiu i powodując konieczność przeprowadzenia natychmiastowej operacji.
Jak to zrobić?
Jak to zrobić? Aby przygotować kalendarz adwentowy dla psa, potrzebnych jest 25 przysmaków lub drobnych gryzaków (mogą to też być psie zabawki) i jeden wyjątkowo atrakcyjny prezent świąteczny, który psiak dostanie dopiero pod choinkę. Kalendarz adwentowy dla psa może mieć wiele form. Najprościej jest schować wszystkie prezenty do wielkiego pudła i albo samodzielnie je losować, albo pozwolić psiakowi wybrać codziennie jeden z nich. Jednak takie rozwiązanie polecamy tylko bardzo zajętym osobom, bo jest ono po prostu trochę… nudne. Do zrobienia psiego kalendarza adwentowego z prawdziwego zdarzenia może posłużyć duże, ładnie pomalowane kartonowe pudło (na przykład po płaskim telewizorze), w którym trzeba wyciąć nożykiem drzwiczki do skrytek, lub polarowy koc z naszytymi kieszonkami, przybity do dużej deski. Jeśli ktoś z rodziny ma warsztat stolarski lub zna się na majsterkowaniu, można poprosić go o pomoc przy zrobieniu drewnianego kalendarza.
Ostatni prezent
Warto, by ostatni prezent w kalendarzu był szczególnie dobrze przemyślany! Pamiętajmy, że w Wigilię w domu panuje zwykle niecodzienne zamieszanie. Dlatego na ten dzień należy wybrać coś, co zajmie pupila przez dłuższy czas. Może to być interaktywna zabawka, mata węchowa, wypełniony smakowitym pasztetem kong lub wyjątkowy gryzak, który psiak może memłać w zacisznym kącie. Lepiej natomiast zrezygnować z pobudzających czworonoga zabawek, z którymi będzie radośnie biegał i wpadał wszystkim pod nogi…
Autor: Dakota Świątkowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined