18.08.2008
Nauka tropienia
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Chcielibyśmy ćwiczyć z psem tropienie. Czy są organizowane takie szkolenia?
fot. Shutterstock
Jest kilka rodzajów szkoleń, w których skład wchodzi tropienie. Na kursach psa towarzysząco-tropiącego I i II stopnia (PTT I i PTT II) oprócz części dotyczących ogólnego posłuszeństwa są także konkurencje węchowe. Wchodzą one także w skład szkolenia IPO I, II, i III stopnia (pies obronny) oraz IPO V (tzw. IPO wstępne). Ich stopień trudności jest różny i zależy od kilku czynnników.
Po pierwsze – od długości ścieżki śladu, którą liczy się krokami – może ona ich mieć od 200 do 1800. Na dodatek czasem jest załamana – bywa, że wielokrotnie, i to pod różnymi kątami. Stopień trudności zależy też od tzw. wieku śladu, czyli czasu, jaki upłynął od jego położenia. „Najmłodszy” liczy sobie 15 minut, a najstarszy – 180 minut. Ślad może pachnieć swojsko – własnym przewodnikiem – lub obco. Trudność znacznie wzrasta, jeśli dodatkowo przecina go tzw. ślad zwodniczy, mający psa zmylić.
Zadaniem psa na śladzie jest odnaleźć – w zależności od stopnia trudności – od jednego do siedmiu przedmiotów. Powinien zaznaczyć ich znalezienie bez dodatkowego rozkazu – może wskazać przedmiot, np. siadając, stojąc lub warując przy nim, albo przynieść go przewodnikowi. Na to wszystko pies ma od 10 do 45 minut.
Niektóre psie szkoły organizują też kursy tropienia użytkowego. W programie oprócz tradycyjnej pracy na śladzie (własnym i obcym) jest także poszukiwanie osoby zaginionej, np. w lesie. Pies pracuje wtedy luzem, a nie na lince.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined